Klub Seniora centrum aktywności

13 Styczeń 2017
- Seniorzy mają prawo do godnego i aktywnego życia. Ta bardzo liczna grupa mieszkańców nie może pozostać na marginesie życia, to się po prostu nie opłaca – twierdzi Jan Kominek, prezes Fundacji Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji 50+.

Oficjalne otwarcia i powitania wszędzie mają podobny przebieg i dramaturgię. Najpierw powitanie gości, potem oficjalne przecinanie wstęgi i uroczyste podziękowania. Podobnie było w ostatni czwartek, 12 stycznia, podczas otwarcia Klubu Seniora, przy ul. Ptasiej 16.

- Nie trzymajcie się domowych kaloryferów. W Klubie  spędzicie fajnie czas w gronie przyjaciół – namawiała licznie przybyłych seniorów wiceprezydent Wioleta Haręźlak.   

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy zielonogórska Fundacja Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji 50+ zainicjowała uruchomienie Klubu Seniora. Miasto wydzierżawiło fundacji lokal, członkowie fundacji oraz liczne grono sympatyków i sprzymierzeńców rozpoczęli kapitalny remont obiektu.

- To prawie 90 mkw. położonych na dwóch poziomach. Musieliśmy zburzyć stare ścianki działowe, polikwidować dziesiątki metrów rur, zdemontować kaloryfery wiszące pod sufitem – opowiada Jan Kominek, prezentując archiwalne zdjęcia. 

Nowego klubu nie byłoby bez pomocy miasta i sponsorów. Wśród tych ostatnich warto wymienić spółkę FAST oraz Elektrociepłownię „Zielona Góra”, która w kilku transzach przekazała fundacji kilkanaście tys. zł. Naczynia do klubowej kuchni podarowała firma Sklep Porcelana ER. Członkowie Klubu bardzo są również wdzięczni radnemu Filipowi Gryce oraz Pawłowi Wysockiemu, którzy przekazali na rzecz remontu aż 80 tys. zł z tzw. kieszonkowego przyznawanego radnym do osobistej dyspozycji.

Nowa placówka, wedle szefów fundacji, będzie aktywizowała, inspirowała, prowadziła zajęcia i organizowała przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i integracyjne zgodnie z oczekiwaniami seniorów.

- Najważniejszym celem będzie aktywizacja społeczna, kulturalna i psychofizyczna wszystkich członków. Ważne miejsce w Klubie Seniora zajmie aktywność opiekuńcza – zapowiada Jan Kominek.

Jeśli Klubowi uda się choć w połowie zrealizować własne zapowiedzi, wówczas mocno zaznaczy swoje istnienie na mapie miasta. Miłośnicy sztuki będą tu mieli nie tylko stałą galerię wystawienniczą, ale także miejsce do przeprowadzania twórczych warsztatów artystycznych. Kogo znudzi malowanie lub rzeźbienie, będzie mógł zmierzyć się z komputerami oraz najbardziej przydatnymi w codziennym życiu programami, z bankowością elektroniczną na czele. Fundacja uruchomi w Klubie bibliotekę, która będzie prowadzona przez seniorów w formule wolontariatu . W czytelni będą wykładane aktualne czasopisma oraz gry planszowe.

- Jeśli seniorzy wyjdą z domów, szybko zaczną szukać pomysłów nie tylko na zabawę, ale także na rzecz pomagania innym – przekonuje J. Kominek.

Jak seniorzy będą wspierać starszych i młodszych współobywateli miasta? Najpierw powołają Centrum Aktywności Zainteresowań i Pomysłów oraz punkt informacji dla osób popularnie nazywanych „50+”. Centrum będzie, z jednej strony, rejestrowało i archiwizowało wszystkie narodzone w Klubie pomysły i inicjatywy. Z drugiej strony, będzie koordynowało i wspierało ich realizację. Klub uruchomi nawet specjalną infolinię dla seniorów.     

Ciekawą propozycją jest inicjowanie działalności samopomocowej opartej o zasadę dobrowolności i wzajemności.

- Hydraulik pomoże lekarzowi, lekarz krawcowej, ta kucharce itd. – czytamy w informatorze fundacji.

Kontakt z fundacją: telefon stacjonarny: 68 325 89 44, telefon komórkowy: 722 363 626.

(pm)