Zielona Góra najlepsza w Polsce

12 Październik 2018
Dwie największe opiniotwórcze gazety ogólnopolskie jakby się zmówiły. Obydwie ogłosiły swoje rankingi, w których na pierwszych miejscach znalazło się nasze miasto. Jesteśmy najlepszym samorządem i najbardziej ekologicznym.

Najpierw, w piątek, „Gazeta Wyborcza” ogłosiła, że w rankingu na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce (sprawdzano 21 samorządów) Zielona Góra uplasowała się na pierwszym miejscu.

Trzy dni później, podczas wielkiej gali w Warszawie okazało się, że w prestiżowym XV Rankingu Samorządów 2018 r. organizowanym przez „Rzeczpospolitą” też znaleźliśmy się na pierwszym miejscu. W tym przypadku badane są wszystkie samorządy na podstawie kilkudziesięciu wskaźników. My wygraliśmy w kategorii miasta na prawach powiatu, czyli pokonaliśmy takich tuzów jak Gdańsk czy Poznań.

- Jestem bardzo zadowolony. To sukces nas wszystkich, samorządu i zielonogórzan. Przecież razem tworzymy nasze miasto. Dziękuję wszystkim – zadowolony prezydent Janusz Kubicki komentuje ranking „Rzeczpospolitej”. – Jeszcze nigdy nie byliśmy tak wysoko. Dla mnie bardzo ważne jest, że wyniki tego rankingu nie są efektem jakiegoś głosowania przy pomocy SMS-ów czy kliknięć w internecie. Twórcy rankingu oparli się bowiem na kilkudziesięciu wskaźnikach, na danych pochodzących z GUS czy Ministerstwa Finansów. To są obiektywne informacje.

- Teoretycznie recepta na bycie najlepszym liderem samorządowym jest prosta – wystarczy dbać o jakość życia mieszkańców. W praktyce realizacja tego celu to liczne wyzwania i strategiczne decyzje – pisze „Rzeczpospolita”, dodając, że zwycięzcy rankingu mogą być przykładem do naśladowania dla innych w osiąganiu zrównoważonego i trwałego rozwoju.

Na podium znalazły się również Rzeszów i Olsztyn.

Według J. Kubickiego, na znakomitą pozycję naszego miasta długofalowy wpływ miało połączenie z gminą, które zwiększyło możliwości skutecznego działania i przyciągania dodatkowych funduszy na realizację wytyczonych celów.

- W czołówce są miasta, które rozwijają się terytorialnie. Drugi jest Rzeszów, który wciąż przyłącza nowe tereny czy Opole, które zajęło piata pozycję - wylicza prezydent. – Dzięki połączeniu zaczęliśmy grać w innej, wyższej lidze i to jest korzystne dla miasta.

Zsumowane punkty z wszystkich kategorii decydowały o miejscu w rankingu. Na 100 możliwych punktów Zielona Góra zdobyła 45,13 pkt. To pozwoliło na zajęcie pierwszego miejsca w kategorii miast na prawach powiatu.

Natomiast materiał opublikowany przez „Gazetę Wyborczą” dotyczył rankingu proekologicznych miast. Był zrobiony na podstawie danych zbieranych przez dziennikarzy lokalnych dodatków „GW” i dotyczył 21 miast. Zielona Góra wypadła znakomicie, bo zdobyła 194, przy średniej wynoszącej 100 punktów, drugi był Gdańsk – 179 pkt. Tylko dziewięć miast było powyżej średniej.

(tc)

Więcej o rankingu "Rzeczpospolitej" 

Artykuły powiązane: 

Rankingowi mistrzowie Polski

- Będąc na miejscu, często nie dostrzegamy, co osiągnęliśmy. Szybko przyzwyczajamy się do zmian, przestajemy je uważać za sukces. A tu nagle przychodzi ktoś z zewnątrz, w dodatku niezainteresowany naszymi sporami czy kampanią wyborczą i mówi: - Zrobiliście sporo dobrego, w porównaniu z innymi nawet bardzo dużo. I okazuje się, że jesteśmy najlepsi – zauważa prezydent Janusz Kubicki.

Rankingi pokazują: to fajne miasto

Według „Forbesa”, Zielona Góra to nr 1 w Polsce pod względem atrakcyjności dla biznesu, jeśli wziąć pod lupę miasta do 150 tys. mieszkańców. „Newsweek” wysoko ocenił Janusza Kubickiego w rankingu włodarzy miast, a zdjęcie prezydenta ozdabia okładkę ostatniego wydania „Wspólnoty”.