Zamknięty wiadukt nad Batorego

6 Kwiecień 2018
Sprawdziliśmy. Od środy nikt tędy nie przejedzie ani nie przejdzie. Rozpoczął się remont wiaduktu kolejowego nad ul. Stefana Batorego. Przypominamy: trzeba omijać to miejsce.

Środa w południe. Batorego suną nieliczne samochody. Dojeżdżają do wiaduktu i stają przed barierkami, po chwili zawracają. Nie ma przejazdu! Tymczasem na ul. Rajskiej manewruje autobus linii Z19. Musi zawrócić, by zawieźć pasażerów do centrum miasta.

- To jest linia zastępcza, która dowozi mieszkańców Batorego i okolicznych ulic do centrum. Przejazd trwa kilka minut, jest darmowy, ma ułatwić ludziom dostanie się na drugą stronę torów – tłumaczy Barbara Langner, dyrektorka MZK.

Pierwszy autobus z przystanku przy ul. Rajskiej (ok. 50 m od wiaduktu) wyrusza o godz. 5.05. Po ok. 8-10 minutach jest na przystanku koło ZUS-u, na ul. Kupieckiej.

- Nie jeździ pusty. Mamy pasażerów. Na niektórych kursach wszystkie miejsca siedzące są zajęte i ludzie jeszcze stoją – podsumowuje pierwszy dzień B. Langner. – Obserwujemy, co się dzieje. Reagujemy na wszystkie uwagi i problemy. Dlatego uzupełniliśmy linię o kolejne przystanki.

I tak Z19 zatrzymuje się też na ul. Energetyków, a gdy jedzie z ul. Batorego do centrum - na ul. Dąbrowskiego. Gdy wraca na Batorego, dodatkowo staje koło elżbietanek.

Autobus to rozwiązanie dla pieszych. A skoro pod wiaduktem nie przejdą piesi, tym bardziej nie przejadą samochody.

- Dlatego wyznaczyliśmy objazdy ul. Energetyków, Zjednoczenia i Dąbrowskiego. Bardzo proszę kierowców, by zwracali uwagę na znaki i nową organizację ruchu – apeluje Paweł Urbański, szef miejskich inwestycji.

Utrudnienia są spowodowane remontem wiaduktu kolejowego, który PKP robi w porozumieniu z miastem. Prace wykonuje firma Strabag. Potrwają do jesieni. Efekt? Przejazd pod wiaduktem będzie szerszy i wyższy, po obu stronach jezdni pojawią się chodniki.

(tc)

DLA PIESZYCH

Zastępcze autobusy Z19 mają tymczasową pętlę przy ul. Rajskiej (ok. 50 m od wiaduktu), skąd co 30-40 minut odjeżdżają do centrum miasta. Z19 zatrzymują się na przystanku nieopodal Liceum Plastycznego, gdzie wsiadają pasażerowie i na przystanku przy ul. Energetyków. Potem ulicami Zjednoczenia, Dąbrowskiego (przystanek koło urzędu) autobus dojedzie do przystanku koło ZUS-u, na ul. Kupieckiej i wracając (al. Wojska Polskiego, Zjednoczenia i Energetyków) zatrzyma się przy elżbietankach.

UWAGA! Przejazd linią Z19 jest darmowy.