Zabytek zostaje, rondo powstanie

17 Marzec 2017
Mająca 200 lat dawna winiarnia Victoria Garten nie będzie już przeszkodą w budowie ronda na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i Wyszyńskiego.

Z jednej strony zabytek, z drugiej strony zabytek, w środku ruchliwe skrzyżowanie. Władze miasta od kilku lat starają się o wybudowanie tutaj ronda. Będzie łatwiej i bezpieczniej przejechać. Trzeba jednak będzie coś zburzyć. Tymczasem z jednej strony mamy zabytkowe domy górników, z drugiej dawną winiarnię. Mimo próbowania wielu wariantów, projektantom w żadnym przypadku nie udało się wcisnąć tutaj ronda. Za każdym razem brakowało miejsca na prawoskręt.

- Konserwator zgodził się na wypisanie z rejestru zabytków starych przybudówek – poinformował podczas wtorkowej sesji wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – To umożliwi zrobienie projektu a później poszukiwania środków zewnętrznych na sfinansowanie budowy.

Podstawowy argument – skrzyżowanie jest bardzo ruchliwe i niebezpieczne. Mimo sygnalizacji świetlnej wciąż dochodzi tutaj do kolizji i wypadków. Trzeba to zmienić. Płynność ruchu mają umożliwić prawoskręty, na które potrzeba miejsca. Na drodze stają jednak stare budynki wpisane w rejestr zabytków.

- Najważniejszy jest główny budynek, bardzo oryginalny, wybudowany na początku XIX wieku. Na nim najbardziej mi zależało – tłumaczy wojewódzka konserwator zabytków, Barbara Bielinis-Kopeć. – Przybudówki też są historyczne, ale nie tak istotne. Mnie przekonuje argument o poprawieniu warunków bezpieczeństwa na skrzyżowaniu. Dlatego poparłam wniosek o wykreśleniu bocznych budynków z rejestru.

Ostateczna decyzja zależy jednak od ministra kultury, bo tylko on może jakiś obiekt wykreślić z rejestru zabytków.

Odwrotna sytuacja ma miejsce na Wzgórzu Braniborskim. Tutaj konserwator wpisała do rejestru Wieżę Braniborską wybudowaną w 1860 r. Jedną z nielicznych historycznych wież widokowych w regionie. Natomiast w otoczeniu zabytku znalazła się m.in. sąsiednia działka, którą od uniwersytetu kupił prywatny inwestor i chce budować tu domy. Wycinka drzew i spór z mieszańcami to głośna sprawa. Umieszczenie działki w otoczeniu zabytkowym, oznacza, że inwestor musi swoje ruchy uzgadniać z konserwatorem zabytków. Chodzi m.in. o to, by nie zasłonił wieży lub widoku z niej.

Decyzja czeka na uprawomocnienie.

(tc)

Fot. Krzysztof Grabowski/ Po wykreśleniu przybudówek z rejestru zabytków będzie możliwa budowa ronda