Zabierz za darmo krzewy winorośli spod Palmiarni

13 Październik 2017
Kto posiada przydomowy ogródek albo działkę, będzie mógł na swoim kawałku ziemi posadzić krzew winorośli, który osobiście wykopie na Winnym Wzgórzu. Bez mandatu, bez konsekwencji. I oczywiście, bezpłatnie.

To pomysł na ponowne zagospodarowanie kilkudziesięciu krzewów winnych latorośli, które jesienią - w związku z rozpoczętą rewitalizacją Winnego Wzgórza - muszą zostać z niego usunięte. W przyszłą sobotę, 21 października, w godzinach 10.00-14.00, na zainteresowanych roślinką z odzysku będą czekali winiarze, którzy wskażą zainteresowanym konkretne krzewy do wykopania. Wystarczy w wyznaczonych godzinach pojawić się w okolicy Palmiarni, od strony hotelu Qubus przy ul. Ceglanej (pozostały teren wzgórza jest ogrodzony), z własnym szpadlem i workiem, w którym winny krzew można będzie bezpiecznie przetransportować do domu. Wieloletnie winorośle mają głęboki system korzeniowy, dlatego misją „wykopu” warto obarczyć silniejszego członka rodziny. Nowe stanowisko dla pozyskanej rośliny też najlepiej przygotować przed jej wykopaniem.

- Zabrać i od razu zasadzić. Szkoda, by się zmarnowała – radzi Roman Grad, właściciel winnicy Julia w Starym Kisielinie. Winorośle są w tej chwili w stanie wegetacji, dlatego trzeba na nie „chuchać i dmuchać”.

Jesienna akcja usuwania i ponownego zagospodarowania części winnej latorośli jest zapowiedzią większych zmian na winnicy w okolicy Palmiarni. Zgodnie z miejską koncepcją i projektem rewitalizacji wzgórza, wykonanym przez zielonogórską firmę Exalo Drilling, wiosną na wzgórzu pojawią się wodne kaskady, przyścienne fontanny, strefy relaksu, labirynt z żywopłotu, piwniczka winiarska i… winnica w nowej, edukacyjnej odsłonie. Ta ostatnia, zasadnicza zmiana była przez miasto konsultowana z przedstawicielami zielonogórskiego środowiska winiarskiego.

- Winnica zachowa tę samą liczbę parceli, będzie tylko odrobinę mniejsza, ale wzbogaci się o różne odmiany winorośli. Pod koniec marca, gdy rośliny będą jeszcze w stanie głębokiego spoczynku, większość krzewów zostanie stąd wykopana a w kwietniu i maju zastąpiona nowymi sadzonkami. Na wzgórzu pojawią się odmiany uprawiane w przedwojennej Zielonej Górze, krzewy rosnące w europejskich winnicach i odmiany deserowe: Traminer, Silvaner, Chrupka, Riesling, Tauberschwarz i inne. W pierwszym roku pojedyncze łozy urosną do około metra. Na ścieżkach wiodących do siedmiu sekcji pojawią się tablice z opisami poszczególnych szczepów: jak wyglądają, czym się charakteryzują, jakie z nich można zrobić wino – opowiada winiarz ze Starego Kisielina.

Wykopane w marcu krzewy również zostaną ponownie zagospodarowane, tym razem posadzone na zielonogórskich rondach, skwerach i w innych miejscach publicznych. Na wzgórzu przy Palmiarni pozostanie tylko jedna nienaruszona parcela mrozoodpornej i wdzięcznej do uprawy Aurory, dominującej w obecnym Parku Winnym. Łatwo będzie ją rozpoznać na tle sąsiadujących z sekcją małych sadzonek szlachetnych odmian winorośli.

- Będą wymagać większej ochrony i miasto ten problem musi rozwiązać. Ale co by to była za winnica edukacyjna z jedną Aurorą? – mówi R. Grad, który wraz z kilkoma innymi winiarzami tworzy grupę konsultacyjną dla miasta. - Jesteśmy w trakcie inwentaryzacji krzewów, ustalamy jakie inne odmiany rosną na wzgórzu.

Winiarze wykonali już laboratoryjne badania gleby, wiedzą w których miejscach ziemia wymaga zmiany odczynu kwasowości, w których wykazuje niedobory mikro- i makroelementów. W najbliższych dniach usuną rozsypujące się rusztowania, które zostaną zastąpione nowymi. Za tydzień zapraszają na wzgórza na wyjątkowe wykopki.

(el)

Kiedy i gdzie po krzewy? 21 października (sobota), godz. 10.00-14.00, okolice Palmiarni od strony hotelu Qubus przy ul. Ceglanej. Należy przyjść z własnym szpadlem i workiem.