Wymień nieważny dowód

22 Marzec 2017
Uwaga! Zielonogórzanom, którzy wymienili dowody osobiste w 2007 r., „włączamy tryb czuwania”. W tym roku ich dokumenty tracą ważność. Trzeba je wymienić na nowe.

- W 2007 r. wydaliśmy około 30 tysięcy nowych dowodów. Stary dokument, jeszcze w postaci książeczki, trzeba było wymienić na nowy do 1 kwietnia 2008 r. Robiliśmy to na ostatnią chwilę. A ponieważ dowody wydawane były na 10 lat, w tym roku spodziewamy się dużego napływu wniosków – powody tegorocznego dużego zapotrzebowania na nowe dokumenty wyjaśnia Andrzej Sokół, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich zielonogórskiego urzędu miasta.

Do 1 kwietnia 2018 r. aż 25 tys. zielonogórzan będzie musiało wymienić dowody wyłącznie z powodu utraty ich ważności.

Przypomnijmy, że posiadanie ważnego dowodu osobistego jest obowiązkiem, a jego brak – w świetle prawa – wykroczeniem. Z praktycznego punktu widzenia: brak tego identyfikatora uniemożliwia załatwienie niejednej sprawy w urzędzie, kredytu w banku, zakup telefonu komórkowego, przekroczenie granicy między państwami członkowskimi UE w razie braku paszportu. Warto więc sprawdzić, czy nasz dowód jest jeszcze ważny albo jak długo jeszcze takim pozostanie.

Do 22 tys. dowodów tracących ważność należy dodać kolejne 7 tys., które co roku wydawane są z powodu: zguby, kradzieży, uszkodzenia, wyjazdu z dzieckiem za granicę, ukończenia 18 lat, zmiany dotychczasowych danych albo wizerunku. Tak więc tylko w tym roku mniej więcej jedna czwarta pełnoletnich zielonogórzan zmieni dowód osobisty.

- Zwykle dziennie wpływa do nas 70-80 wniosków, w wakacje zawsze więcej. Niebawem spodziewamy się ich nawet 150 – informują w wydziale. Jeśli WSO zacznie zmagać się z zalewem wniosków, wydział nieco się przeorganizuje, tj. wesprze pracownikami z innego wydziału i wyznaczy dodatkowe pomieszczenie. Teraz takiej potrzeby nie ma. W marcowy poniedziałek, o godzinie 10.00, w budynku przy ulicy Artura Grottgera 7 było cicho i spokojnie. Po godzinie sytuacja trochę się zmieniła, ale tłoku nadal nie było.

- Na odbiór dowodu czekamy około dwóch tygodni, ale ten czas na pewno się wydłuży – zapowiada A. Sokół.

Zwykle najwięcej dowodów wydawanych jest latem: w czerwcu, lipcu i sierpniu. W tym roku urzędnicy spodziewają się wydłużenia tego „gorącego” okresu. Daty ważności na dowodach wskazują na to, że kumulacja wymian nastąpi od lipca do października. Rekordowy ma być październik, wtedy urzędnicy przewidują wymianę 3.131 dowodów.

Wniosek o wydanie nowego dowodu, który jest dostępny na stronie internetowej urzędu miasta, należy złożyć nie później niż 30 dni przed upływem ważności obecnego dokumentu. Czyli, kto chce uniknąć kolejek, może to zrobić wcześniej. Innym, choć wciąż marginalnym sposobem na ich uniknięcie, jest złożenie wniosku drogą elektroniczną. Dziennie rodzimy wydział otrzymuje najwyżej trzy lub cztery takie wnioski. Są one składane na obowiązujących formularzach za pomocą profilu zaufanego E-PUAP (w Polsce posiada go około 800 tys. osób). W każdym przypadku nowy dokument tożsamości odbierany jest osobiście.

Nowe dowody osobiste (wersja obowiązująca od dwóch lat) nie zawierają adresu zamieszkania. Natomiast po staremu są ważne przez 10 lat.

(el)

 

TRACĄ WAŻNOŚĆ

Liczba dowodów zielonogórzan, które w kolejnych miesiącach 2017 r. tracą ważność.

marzec 1.263

kwiecień         1.542

maj                  2.029

czerwiec          1.925

lipiec               1.889

sierpień           2.808

wrzesień          3.090

październik     3.131

listopad           2.204

grudzień          2.377

Źródło: Wydział Spraw Obywatelskich

TU ZŁÓŻ WNIOSEK

Wnioski o wydanie dowodu osobistego składamy przy ul. Artura Grottgera 7, parter, pokój nr 3, od poniedziałku do piątku od 7.30: w poniedziałek do16.00, wtorek – czwartek do 15.30, piątek do 15.00