Wielki mural na wielką rocznicę

9 Listopad 2018
Czołg renault Ft-17, samolot myśliwski fokker E-V oraz szarżujący kawalerzysta z 1918 r. - to najnowsze „nabytki” Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Wszystkie znalazły się na wielkim muralu. Uroczyste odsłonięcie 11 listopada.

Stoimy przed pawilonem ekspozycyjnym. W nim sprzęt z okresu II wojny światowej. Na zewnątrz dookoła czołgi, wozy pancerne i samoloty.

- Większość naszych eksponatów to broń z okresu II wojny światowej i późniejsza z likwidowanych zapasów wojska polskiego. Postanowiliśmy uzupełnić ekspozycję malowidłami sprzętu z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości – tłumaczy Piotr Dziedzic, dyrektor muzeum. Zwiedzający na muralu zobaczą czołg renault i będą go mogli porównać ze stojącymi obok autentycznymi, młodszymi czołgami. Ich wygląd bardzo się zmienił.

- Było wiele propozycji, co powinno się znaleźć na muralu – opowiada Błażej Mościpan, pracownik muzeum i pomysłodawca akcji. – Rozważaliśmy np. pomysł, by na ścianie znalazły się różne czołgi, od najstarszych do współczesnych leopardów. W końcu zdecydowaliśmy się na sprzęt wojskowy z okresu walk o odzyskanie niepodległości. Tak było uzbrojone Wojsko Wielkopolskie.

Muzealników do stworzenia wojskowego malunku zainspirowały murale „Cztery żywioły” namalowane na zbiornikach wodnych na os. Braniborskim. – Ich twórcy, występujący pod pseudonimami Waek i BiKo, stworzyli nasz mural – dodaje B. Mościpan.

Zadanie zrealizowało Towarzystwo Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Projektowi towarzyszyły warsztaty oraz lekcje muzealne. Powstała także ulotka informująca o treści i przesłaniu dzieła. Przedsięwzięcie sfinansował urząd marszałkowski.

(tc)

NA MURALU

* Z lewej strony czołg renault Ft-17. Takie pojazdy trafiły do Polski z Francji wraz z Błękitną Armią gen. Hallera, w 1919 r. Polska była wówczas jedną z największych pancernych potęg na świecie i jednym z pierwszych krajów używających ten nowy rodzaj broni. Czołgi renault wykorzystywane były w trakcie działań wojny polsko-bolszewickiej.

* Wojska Wielkopolskie na wyposażeniu miały m. in. samoloty zdobyte w trakcie zajęcia niemieckiego lotniska wojskowego na Ławicy. Wśród nich znajdowało się kilka samolotów myśliwskich fokker E-V (DVIII), sylwetka jednego z nich wznosi się na muralu ponad drzwiami wejściowymi do pawilonu. Całość łączy orzeł wojskowy, wzór 1919, naniesiony centralnie na bramę wejściową.

* Po prawej stronie muralu szarżujący kawalerzysta Wojsk Wielkopolskich, w czapce rogatywce, tzw. miękkiej. WW utworzone zostały w styczniu 1919 r. na terenie byłego zaboru pruskiego w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Po jego zakończeniu Wielkopolanie walczyli następnie w obronie Lwowa oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Artykuły powiązane: 

Tak świętujemy 11 listopada w Zielonej Górze

Odsłonięcie pomnika w niedzielę o 12.20, zakopanie kapsuły czasu z okolicznościowymi życzeniami, niepodległościowy bieg, marsze i rajd rowerowy, wystawy, wspólne śpiewanie hymnu – tak będą wyglądały obchody Narodowego Święta Niepodległości.