W najbliższą środę wystaw kubeł...

28 Lipiec 2018
Takie komunikaty zielonogórzanie niebawem otrzymywać będą na swoich smartfonach. ZGK podpisał umowę na uruchomienie w naszym mieście mobilnej aplikacji „Kiedy wywóz”.

- To darmowa aplikacja skierowana do wszystkich mieszkańców Zielonej Góry, którzy ją zainstalują na swoich smartfonach. Dzięki niej z każdego miejsca i o każdej porze sprawdzą harmonogram wywozu odpadów z ich posesji czy bloku, albo na przykład lokalizację Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - informuje Krzysztof Sikora, prezes zielonogórskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Twórcą aplikacji jest dwóch doktorów habilitowanych z wrocławskiej firmy SophScope. I choć jest ona jednym z nowszych produktów tejże spółki, od pewnego czasu podbija kolejne polskie miasta. Mają ją już mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Opola czy niewielkiego Brzegu i wielu innych gmin. Za miesiąc ma być dostępna również dla zielonogórzan. Umowę z SophScope podpisano w ubiegłym tygodniu, teraz pracownicy spółki wpisują dane, niezbędne do uruchomienia zielonogórskiej wersji komputerowego programu: lokalizacje domów, wysypisk, harmonogram wywozów odpadów, itp.

- Od 1 września aplikacja powinna działać - zapowiada prezes ZGK.

Wspomniany harmonogram w wersji smatfonowej obejmie każdą ulicę i każdy numer domu w Zielonej Górze, do których przypisane zostaną dni wywozu poszczególnych rodzajów odpadów: plastiku, szkła, makulatury, mieszanych i innych. Gdy będzie się zbliżał dzień ich wywozu, użytkownik aplikacji otrzyma na swoim smartfonie przypomnienie w rodzaju „wystaw kubeł”, „jutro wystaw plastiki”, „pojutrze gabaryty” albo „w zapowiadanym dniu ZGK nie zdoła odebrać odpadów na Kapielowej, przepraszamy”. Komunikaty będą podane w prostej i przejrzystej formie.

- Aplikację skonfigurujemy wprowadzając adres, choć można nawet trzy: własny i np. rodziców oraz miejsca pracy - wyjaśnia prezes Sikora.

Nasz smartfon podpowie nam, gdzie wyrzucić styropian, gdzie zużyte baterie, dokąd należy się kierować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, czy na wysypisko przy ul. Zjednoczenia, a może jednak do Raculi, w jakich godzinach oba wysypiska są dostępne i do którego Kowalskiemu będzie bliżej? Poinformuje też o zmianach w harmonogramie wywozu odpadów - np. podczas świąt - i zawierać będzie treści o charakterze edukacyjnym. Ta smartfonowa komunikacja między ZGK a mieszkańcami będzie obustronna. Nasze uwagi dotyczące wywozu śmieci szybko dotrą do prezesa. Podobnie jak fotografia dzikiego wysypiska, na które trafiliśmy podczas spaceru po lesie. Z pomocą funkcji „śmieci niczyje” i GPS wysypisko zostanie szybko zlokalizowane. 

Aplikacja „Kiedy wywóz” przeznaczona jest dla smartfonów działających  w systemach operacyjnych Android, iOS, Windows Phone i dostępna jest w sklepach Google play, App Store i Windows Store. Tu będzie można ją bezpłatnie ściągnąć i zainstalować w swoim telefonie. Ale to we wrześniu.

(el)