Uwaga! Rusza akcja dworzec

9 Marzec 2018
Czyli przebudowa okolic dworca PKP. W przyszłości powstanie tu nowe centrum przesiadkowe MZK i nowe rondo. Żeby było to możliwe, trzeba wyłączyć z ruchu ul. Dworcową i Bema. Od poniedziałku! Kierowcy, omijajcie to miejsce.

- To jak mam dojechać do dworca? – spyta niejeden kierowca.  Szczerze? Najlepiej tam się nie pchać.

- Od poniedziałku do prac przystępuje firma Skanska, która żeby zbudować centrum przesiadkowe, musi przebudować układ komunikacyjny wokół ronda Maćkowiaka. Dlatego przez to rondo nie przejedziemy – informuje Paweł Urbański, dyrektor departamentu inwestycji i zarządzania drogami.

A to oznacza, że skręcając z ul. Staszica w Bema, trafimy na ślepą ulicę. Dalej nie przejedziemy. Jeżeli chcemy kogoś zawieźć na dworzec PKP, skorzystajmy z dalej funkcjonującego parkingu na pl. Kolejarza. Jednak miejsc parkingowych będzie na nim mniej, bo część z nich zajmie przeniesiony tutaj dworcowy postój taxi. Tu również będzie tymczasowy punkt obsługi klientów MZK.

- Nieczynne będą przystanki autobusowe nieopodal dworca. Pasażerowie będą musieli pójść jakieś 100-200 metrów na ul. Bohaterów Westerplatte, gdzie będą tymczasowe przystanki – tłumaczy Barbara Langner, dyrektorka MZK.

Zmiany będą również na ul. Ułańskiej, gdzie pojawi się przystanek dla wysiadających pasażerów autobusów PKS. Gotowy jest już tymczasowy wjazd na dworzec PKS. Wszystko dlatego, że prace będą również prowadzone na ul. Dworcowej. Chociaż prace rozpoczną się od ronda Maćkowiaka, to doradzamy ostrożność i zwracanie uwagi na znaki, gdyż na pewno będą tutaj operować maszyny budowlane.

Od miesiąca trwają również prace na odcinku ul. Dworcowej pomiędzy ul. Batorego a Ułańską. Ulica nadal jest nieprzejezdna, chociaż prace tak są zorganizowane, aby dojazd mieszkańców do ich domów był możliwy. Budimex równolegle buduje trasę Aglomeracyjną, która połączy ul. Batorego z Zjednoczenia. To bardzo ułatwi komunikację. Na razie jednak musimy cierpliwie znosić objazdy i zamknięte ulice. Bez tego nie da rady wyremontować Dworcową.

W związku z remontem autobusy MZK będą jeździły objazdami:

* Autobusy linii nr 0, 4, 8, 19, 20, 23, 55, 80, N1, N2, N3 i N5 od skrzyżowania ulicy Wyspiańskiego i Staszica pojadą ulicami: Wyspiańskiego i Chrobrego do ronda Kaziowa, przy ul. Boh. Westerplatte.

* Autobusy linii nr 6, 11, 25, 26 i 37 od ronda Dmowskiego u. Chrobrego dojadą do ronda Kaziowa, przy ul. Boh. Westerplatte.

* Autobusy linii nr 5, 17, 21, 30 i 44 od ronda Bandurskiego (po zjeździe z wiaduktu przy ul. Sulechowskiej) przez ul. Wyspiańskiego i Chrobrego dojadą do ronda Kaziowa, przy ul. Boh. Westerplatte.

* Autobusy linii nr 1 od ronda Bandurskiego (po zjeździe z wiaduktu przy ul. Sulechowskiej) pojadą ulicami Wyspiańskiego i Chrobrego.

* Autobusy kończące trasę na pętli przy dworcu PKP (linie nr 12 i 27 oraz wybrane kursy linii nr 1, 4, 5, 19, 21, 23, 25, 26, 30, 44, N1, N3 i N4) będą dojeżdżały do ronda Kaziowa, przy ul. Boh. Westerplatte.

W przeciwnym kierunku autobusy pojadą tymi samymi ulicami w odwrotnej kolejności.

Na czas objazdu z obsługi komunikacyjnej zostaną wyłączone przystanki:

* dworzec PKP, przy ul. Bema, kierunek os. Śląskie (nr przystanku 279),

* dworzec PKP, przy ulicy Sulechowskiej, kierunek rondo PCK (nr przystanku 400),

* Staszica, kierunek os. Śląskie (nr przystanku 280),

* Staszica, kierunek rondo PCK (nr przystanku 281).

Na czas objazdu zostaną uruchomione następujące przystanki zastępcze:

* rondo Bandurskiego, przy ul. Wyspiańskiego, kierunek rondo PCK (nr przystanku 171),

* rondo Bandurskiego, przy ul. Wyspiańskiego, kierunek os. Śląskie (nr przystanku 194),

* dworzec PKP, przy ul. Boh. Westerplatte, po zjeździe z ronda Kaziowa, kierunek rondo PCK,

* dworzec PKP, przy ul. Boh. Westerplatte, przed wjazdem na rondo Kaziowa, w kierunku ulicy Wyspiańskiego.

W związku z objazdem na liniach nr 1, 6, 11, 25, 26 i 37 zostaną wprowadzone korekty w rozkładach jazdy. Na przystankach, dla linii na których wprowadzono zmiany, rozkłady jady będą w kolorze żółtym.

Kursy linii nr 26 realizowane dotychczas o godz. 14.41 i 15.41, z przystanku dworzec PKP w kierunku PKP Nowy Kisielin, będą rozpoczynały się o 14.43 i 15.43 z przystanku Chrobrego.

Informacje o kursowaniu autobusów można uzyskać pod numerem telefonu 68 45 20 50 wew. 43 w godz. 7.00-14.30 lub na stronie internetowej pod adresem www.mzk.zgora.pl

(tc)