Urzędnicy rozniosą decyzje podatkowe

26 Styczeń 2015
Zaczęło się! W tym tygodniu miejscy urzędnicy rozpoczynają roznoszenie decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości. Pierwszą ratę musimy zapłacić do 15 marca.

Operacja „podatki” jest już zapięta na ostatni guzik. 24 osoby mają do rozniesienia ponad 30 tys. decyzji. Jedną z nich jest Piotr Nadolny, inspektor z Biura Podatków i Opłat Lokalnych. – Zajmuję się tym już od kilku lat. Nigdy nie zdarzył się jeszcze przypadek by ktoś „źle” nas potraktował – opowiada pan Piotr. – Chodzimy z decyzjami po pracy, czyli do mieszkańców trafiamy od około 17.00, i w soboty, ale tylko do godzin obiadowych.

Kiedyś takie decyzje wysyłano pocztą. Jednak od sześciu lat robią to urzędnicy. – Tak jest taniej, w dodatku nasi pracownicy potrafią pójść w jedno miejsce kilka razy i jest mniej zwrotów – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki. Dzięki temu skuteczność doręczeń jest bardzo wysoka.

– Pracownicy będą posiadali urzędowe identyfikatory i zaświadczenia – dodaje Małgorzata Mańka, szefowa Biura Podatków i Opłat Lokalnych. Uwaga! W przypadku nieobecności adresata, decyzję może odebrać sąsiad lub dozorca. Wówczas urzędnik zostawi w skrzynce zawiadomienie, kto ma dokument.

- Chciałabym uczulić mieszkańców, że doręczyciel nie ma prawa pobierać jakichkolwiek pieniędzy. Jego zadaniem jest jedynie dostarczyć decyzję podatkową - dodaje M. Mańka. W dzielnicy Nowe Miasto decyzję tradycyjnie roznosić będą gońcy.

UWAGA! Po połączeniu miasta z gminą jest więcej punktów, w których można zapłacić podatek.

  • Mieszkańcy starej Zielonej Góry oprócz tego, że mogą płacić w kasie urzędu przy ul. Podgórnej, to również mogą to zrobić w kasie urzędu przy Dąbrowskiego. Można wybrać miejsce, które bardziej nam pasuje.
  • Mieszkańcy dawnej gminy, dzisiaj dzielnicy Nowe Miasto, niestety nadal mogą korzystać jedynie z kasy na Dąbrowskiego.

- Niestety, na razie działamy w dwóch różnych systemach informatycznych. Trzeba je scalić. Na razie mogliśmy jedynie podłączyć kasę na Dąbrowskiego do miejskiego systemu – tłumaczy skarbnik Emilia Wojtuściszyn. – Oczywiście każdy może zapłacić przelewem. Przypominam również, że ten podatek można zapłacić również w ajencji PKO. Ten bank obsługuje miasto i nie pobiera prowizji za wpłatę.

Przypominamy: zgodnie z Kontraktem Zielonogórskim, od 1 stycznia 2015 r. podatki od nieruchomości zostały obniżone do niższych stawek obowiązujących przed połączeniem. Dlatego od tego roku zapłacimy mniejszy podatek.

(tc, kg)