Urzędnicy będą roznosić decyzje podatkowe

1 luty 2017
Operacja „miejskie podatki” jest już zapięta na ostatni guzik. Od środy, 1 lutego, miejscy urzędnicy zaczynają roznosić po domach decyzje podatkowe. Nie zdziwcie się, jeżeli ktoś zapuka w tej sprawie do waszych drzwi.

Biuro Podatków Lokalnych dziś trochę przypomina drukarnię. Tutaj przygotowywane są tysiące decyzji.

- Chce pan wiedzieć dokładnie? – śmieje się Emilia Wojtuściszyn, skarbnik miasta. – Przygotowaliśmy 49.853 decyzji. Dotyczą one podatków lokalnych dla osób fizycznych: od nieruchomości, rolnego i leśnego. Roznosić je będzie 29 urzędników.

Ten pomysł od lat jest praktykowany w urzędzie. – Tak jest taniej, w dodatku nasi pracownicy potrafią pójść w jedno miejsce kilka razy i jest mniej zwrotów – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki. Dzięki temu skuteczność doręczeń jest bardzo wysoka.

Krótko mówiąc, zamiast wysyłać korespondencję pocztą, taniej jest zaproponować dodatkowe zajęcie własnym pracownikom. Ci po godzinach pracy w magistracie ruszają w teren i wędrują z decyzjami od domu do domu.

- Decyzje będą również roznosić w soboty. Każdy doręczyciel będzie miał specjalny identyfikator - dodaje Stanisław Szczepaniak, kierownik  Biura Podatków Lokalnych.

Uwaga! W przypadku nieobecności adresata, decyzję może odebrać sąsiad lub dozorca. Jeżeli zobowiąże się, że dokument przekaże adresatowi. Wówczas urzędnik zostawi w skrzynce zawiadomienie, kto ma dokument.

- Przy okazji chciałabym uczulić mieszkańców, że doręczyciel nie ma prawa pobierać jakichkolwiek pieniędzy. Jego zadaniem jest jedynie dostarczyć decyzję podatkową - dodaje skarbnik Wojtuściszyn. – Urząd nie będzie też wysyłał jakichkolwiek inkasentów. Jeżeli ktoś taki by się pojawił, oznacza to, że jest oszustem.

To ostrzeżenie trochę na wyrost, bo jeszcze nigdy taki przypadek się nie zdarzył, ale warto te zasady przypomnieć.

To jak możemy zapłacić?

Najprościej przelewem. Kwoty podatku można wpłacić na indywidualny rachunek bankowy wskazany w decyzji. Każdy podatnik ma osobny numer konta. Jeżeli ktoś chce to zrobić osobiście, może zapłacić w kasie urzędu miasta, przy ul. Podgórnej 22. Kasa działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-14.00.

- Mamy również podpisaną umowę z bankiem PKO BP. Można zapłacić w każdej placówce banku. One są praktycznie na każdym osiedlu – dodaje E. Wojtuściszyn. – Za tę czynność bank nie pobiera prowizji. Wystarczy pokazać decyzję i pracownik banku wypełni odpowiedni dokument.

Dodatkowy kanał płatności mają jeszcze mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto. Tutaj tradycyjnie można zapłacić u sołtysa.

Decyzje będą roznoszone od 1 lutego do 13 marca. Pierwszą ratę podatku należy wpłacić do 15 marca.

(tc)