Urbaniści biorą się za park

21 Lipiec 2016
Jeżeli chcemy zbudować w Parku Piastowskim wieżę widokową i stok narciarski, to trzeba zmienić plan przestrzennego zagospodarowania.

Miejscy urzędnicy pracują nad dwoma kolejnymi planami. Każdy może sprawdzić, co planują.

A Park Piastowski

To tzw. przystąpienie, czyli pierwsza faza prac nad planem. Co ciekawe istnieje już plan przestrzennego zagospodarowania dla tego terenu. Czy trzeba go zmieniać?

- Podstawowe funkcje zostaną bez zmian, ale jeżeli chcemy inwestować w infrastrukturę wypoczynkowo-rekreacyjną, to musimy go zmienić – tłumaczy Małgorzata Maśko-Horyza, szefowa biura urbanistyki i planowania. Wszystko przez las i tzw. wyłączenia z produkcji leśnej.

- Takie wyłączenia nie oznaczają automatycznie wycinki drzew – mówi M. Maśko-Horyza. – Wytłumaczę to na przykładzie. Przez park biegnie ścieżka, po której jeżdżą rowerzyści. Chcemy ją ucywilizować. Równamy ją, stawiamy ławki. Jeżeli jest potrzebne oświetlenie, montujemy lampy. Jeśli chodzi o roślinność to praktycznie nic się nie zmienia, ale teren należy wyłączyć z produkcji leśnej.

Zmiany są potrzebne w związku z projektem zagospodarowania Wzgórz Piastowskim, m.in. poprzez zbudowanie wieży widokowej. Założenia są takie, by ingerencja w miejsca zielone była jak najmniejsza – stąd np. pomysł ścieżki ponad koronami drzew.

Wieża widokowa ma wystawać ponad korony drzew. Będzie można z niej podziwiać widok na miasto i okolicę. Ma być elementem dużego centrum rekreacyjnego. Podczas ostatniej sesji prezydent Janusz Kubicki mówił m.in. o budowie tutaj całorocznego stoku narciarskiego, rozbudowie pobliskiego minizzo, torze saneczkowym, profesjonalnym parku linowym. Koncepcja ta zakłada skupienie na jednym terenie wielu atrakcji umożliwiających zielonogórzanom czynny wypoczynek i wiele atrakcji. Prezydent o takich rozwiązaniach mówił podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej.

Terminy. Zainteresowani mogą składać wnioski dotyczące tego terenu do 16 sierpnia. Uwaga! Ten plan nie obejmuje kontrowersyjnej łąki koło parkingu przed amfiteatrem.

B  Racula – rejon ul. Racula-Szparagowa.

To jest wyłożenie gotowego dokumentu. Prace nad planem są wynikiem protestów mieszkańców w związku z planami budowy przez prywatnego przedsiębiorcę spalarni zwłok. Dotychczasowy plan nie regulował tej sprawy.

Terminy. Plan można oglądać w magistracie, przy ul. Podgórnej 22, pokój 809, od 21 lipca do 11 sierpnia. Dyskusję publiczną nad projektem zaplanowano na 27 lipca, godz. 14.00, pokój 810. Uwagi można zgłaszać do 26 sierpnia.

(tc)