Tutaj stanie wielka wieża widokowa

30 Marzec 2017
Okazuje się, że kilkadziesiąt metrów za Górką Tatrzańską jest wzniesienie wyższe od niej o kilka metrów. To tutaj stanie wielka wieża widokowa.

Wieża wysoka na 40 metrów ma być atrakcją, która na Wzgórza Piastowskie przyciągnie wielu ciekawskich. W końcu, co to za problem łagodnym pomostem wdrapać się na górę. Wszystko ma być tak zorganizowane, że bez wielkiego wysiłku wjedziemy na górę nawet z wózkiem dziecięcym. Dadzą sobie radę również niepełnosprawni. A przy okazji będziemy mogli zobaczyć, jak to się idzie pośród koron drzew.

Na planie obok kładkę prowadzącą do wieży zaznaczono kolorem pomarańczowym. Litera A - to wejście na kładkę, litera B – wieża widokowa. To jeden z wariantów tej trasy zaprojektowany przez Natalię Plonkowską, która przy wejściu umieściła również ścieżkę zdrowia, skatepark i plac zabaw. Drewniana kładka prowadząca na wieżę w tym przypadku będzie miała ok. 300 m długości. I to jest jej najkrótszy wariant.

Dłuższe rozwiązanie znajdziemy w opracowaniu Agnieszki Kochańskiej. Tutaj kładka „startuje” w podobnym miejscu, ale po kilkudziesięciu metrach zmienia kierunek skręcając lekko w lewo. – Dojdzie do stoku narciarskiego. Turyści przejdą nad nim obserwując narciarzy. Później przejdą nad torem saneczkowym i dopiero wtedy skręcą w kierunku wieży widokowej.

Zielonogórzanie, podczas sobotniego pikniku, będą mogli zadecydować, który wariant bardziej im się podoba i postawić kropkę w odpowiednim miejscu.

Oczywiście jest jeszcze trzecie rozwiązanie, przygotowane przez Pawła Gołębiowskiego. Czym się różni od dwóch poprzednich? Tym, że je łączy. – Wejdziemy na górę jedną kładką, a zejdziemy drugą – śmieje się architekt.

Podobne wieże widokowe stoją w kilku krajach europejskich. Łagodne podejście wśród koron drzew umożliwia wejście na górę wszystkim zainteresowanym, niezależnie od kondycji. Na samych kładkach umieszczone są również tablice opowiadające o lesie i jego mieszkańcach. I mamy połączenie ruchu z edukacją i zabawą.

Architekci zaproponowali także różne trasy dla narciarzy i saneczkarzy. Będą o tym opowiadać w sobotę, 1 kwietnia, podczas pikniku na Wzgórzach Piastowskich.

(tc)

 

Architekci przygotowali trzy koncepcje zagospodarowania Wzgórz Piastowskich. My, przykładowo, prezentujemy jedną z nich, autorstwa Natalii Plonkowskiej. Część tych rozwiązań pokrywa się z pozostałymi koncepcjami.

1. Zadaszone lodowisko, w którym latem będzie można jeździć na wrotkach.

2. Budynek obsługi lodowiska z wypożyczalnią łyżew i wrotek oraz kawiarnią.

3. Strefa wypoczynkowa na wolnym powietrzu.

4. Parking na 62 miejsca.

5. Ścieżka zdrowia.

6. Skatepark.

7. Plac zabaw.

8. Start i meta trasy rowerowej MTB.

9. Zimowy tor saneczkowy wydłużony do wieży widokowej.

10. Trasa narciarska zjazdowa, zimowa, z naturalną trawą.

11. Kładka nad torem MTB.

12. Wyciąg talerzykowy o długości 120 m na całorocznym stoku narciarskim pokrytym igielitem.

13. Przenośnik narciarski o długości 48 m, przeznaczony dla dzieci.

14. Budynek obsługi stoku z kawiarnią, wypożyczalnią sprzętu i trenażerem narciarskim z rampą do doskonalenia umiejętności narciarskich.

15. Park linowy z trzema trasami: dla dzieci, rekreacyjną i dla zaawansowanych.

16. Uzupełnienie trasy rowerowej MTB – zjazd w formie pumptrack.

17. Start trasy biegowej Parszywa 12.

 

Artykuły powiązane: 

Gdzie parking i lodowisko?

Nie da się ukryć. Jeżeli chcemy bardziej otworzyć Wzgórza Piastowskie dla zielonogórzan, to musimy znaleźć miejsca na samochody. Chyba że chcemy, by do końca zapchały okoliczne osiedlowe uliczki.

Jak zagospodarować przeciwstok Tatrzańskiej?

Zgodnie z wymogami magistratu wszyscy architekci zaplanowali igielitowy stok na Tatrzańskiej, gdzie będzie można jeździć przez cały rok.