Tu powstają linie produkcyjne

20 Kwiecień 2018
Przed rokiem wmurowali tu kamień węgielny pod budowę swojej firmy. Teraz wszystko jest już gotowe. W piątek oficjalne otwarcie zakładu R&D Tech.

– Powstanie budynek bardzo reprezentacyjny – opowiadał przed rokiem projektant Grzegorz Wieliński. – Od strony ulicy stanie dwukondygnacyjny biurowiec firmy, z tyłu znajdzie się hala montażowa i miejsce do prezentacji wyrobów.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy spełnił swoje zapowiedzi. Stefa Aktywności Gospodarczej wzdłuż Trasy Północnej. W środę jedziemy na ul. Międzyrzecką, gdzie mieści się R&D Tech. Z daleka widać przeszklony, elegancki budynek. Wchodzimy do środka. Po prawej widać duże pomieszczenie: wykładzina, stoliki, jakiś barek.

- Po co wam taka duża stołówka? – dziwię się.

- To nasz salon wystawowy. Tutaj klienci mogą zobaczyć prezentowane przez nas maszyny. Zapoznać się z nowościami i proponowanymi rozwiązaniami – odpowiada Tomasz Rybka, prezes R&D Tech i współwłaściciel firmy.

R&D Tech działa w Zielonej Górze od 10 lat. Do tej pory w wynajmowanych pomieszczeniach, przy ul. Kożuchowskiej. Sprzedaje m.in. maszyny i linie technologiczne do wytwarzania i obróbki profili aluminiowych oraz z innych metali lekkich i tworzyw sztucznych stosowanych m.in. do produkcji stolarki okiennej. Kontrahentów ma głównie w Polsce, Ukrainie, Litwie, Estonii i okręgu kaliningradzkim. Jest przedstawicielem włoskiej firmy Emmegi na tą część Europy.

- To na maszynach skonfigurowanych przez R&D Tech nasz klient wykonywał elementy konstrukcyjne elewacji słynnego stadionu piłkarskiego w Gdańsku, który z daleka przypomina bursztyn – mówi Krzysztof Drewek, wiceprezes i współwłaściciel firmy. To od nazwisk obydwu prezesów wzięła się nazwa firmy – R&D.

Idziemy na halę produkcyjną. Stoi tutaj kilka maszyn. Kręcą się grupki ludzi. To klienci oglądający maszyny. Przystajemy przy pile dwugłowicowej sterowanej numerycznie. Maszyna tnie właśnie metalowe profile.

- Produkujecie tutaj profile okienne? – znów się dziwię.

- Nie. To jest piła przeznaczona na sprzedaż. Pokazujemy jej możliwości – tłumaczy prezes Rybka. – Maszyna została wykonana przez firmę Emmegi. My ją uzupełniamy w dodatkowe urządzenia zgodnie z wymaganiami klienta.

W praktyce wygląda to tak: klient zgłasza w R&D Tech, co będzie produkował. Podaje, jak dany element będzie wyglądał, jakie ma wymiary i co trzeba z nim zrobić. Wtedy inżynierowie z R&D Tech wymyślają, jakie dodatkowe urządzenia muszą się znaleźć na linii produkcyjnej, by zadanie zostało wykonane. Oczywiście, do tego musi być przygotowane odpowiednie komputerowe oprogramowanie. A to oznacza sporo pracy dla inżynierów i techników. Dzisiaj, zielonogórska firma zatrudnia 17 osób. – Szukamy kolejnych pracowników. Oferujemy dobrą płacę i świetne warunki pracy oraz szkolenia – zachęca prezes Rybka. Budowa nowej siedziby kosztowała ok. 7 mln zł.

- Cieszę się, że państwo wybrali Zieloną Górę. To bardzo dobrze, że rozwijają się nasze rodzime firmy i chcą tutaj inwestować. Dobrze, że wciąż powstają nowe zakłady – mówił przed rokiem, podczas wkopywania kamienia węgielnego, prezydent Janusz Kubicki. W piątek oficjalne otwarcie nowego zakładu.

Tomasz Czyżniewski