Tak świętujemy 11 listopada w Zielonej Górze

9 Listopad 2018
Odsłonięcie pomnika w niedzielę o 12.20, zakopanie kapsuły czasu z okolicznościowymi życzeniami, niepodległościowy bieg, marsze i rajd rowerowy, wystawy, wspólne śpiewanie hymnu – tak będą wyglądały obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Wyjątkowego święta, bo w tym roku przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości. Najważniejszym elementem zielonogórskich obchodów będzie uroczyste odsłonięcie okolicznościowego pomnika – w niedzielę, godz. 12.15 – który stanie na pl. Matejki.

– Razem z cokołem będzie miał ok. 4 m wysokości. Jest tak pomyślany, że można go oglądać z każdej strony. Jest wykonany ze stali nierdzewnej – opowiada rzeźbiarz Robert Tomak. - Mamy tu trzy skrzydła symbolizujące trzy zabory: rosyjski, niemiecki i austriacki. Te trzy różne elementy musiały się połączyć w jedną całość, by powstała Polska. Splecione skrzydła symbolizują trudne zjednoczenie.

Plac Matejki jest właśnie remontowany. Pomnik powinien stanąć na placu w ten piątek. W tym samym momencie zostanie przy nim zakopana kapsuła czasu. Znajdą się w niej m.in. życzenia składane przez uczniów. Co życzą Polsce i miastu młodzi zielonogórzanie? Zajrzeliśmy do jednej z wielu dedykacji.

„Droga Polsko! Z okazji Twojego święta życzymy Ci, żebyś już nigdy nie straciła swojej niepodległości, oddanych obywateli, osiągnięć w wielu dziedzinach oraz pokoju i szczęścia Twoich mieszkańców.

Droga Zielona Góro! Życzymy Ci, byś nie przestała się rozwijać. Bądź coraz piękniejszą, przestrzegaj corocznej tradycji świętowania Winobrania oraz bądź pełna miłości i patriotyzmu - nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13.”

 

* W PRZEDSZKOLACH I SZKOŁACH

Niektóre placówki powiadomiły redakcję o atrakcjach w piątek, 9 listopada. Zapraszają: przedszkolaki z MP 34, o 9.15 – na uroczystą akademię; przedszkolaki z MP 17, o 11.11 - na wspólne śpiewanie hymnu; uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka”, o 11.11 – na pokaz poloneza oraz happening.

* WIECZÓR ARTYSTÓW

W piątek, 9 listopada na wieczór pt. „Niepodległa” zaprasza o 18.00, do Lubuskiego Teatru, Fundacja Monte Verde Art. Wystąpią poeci, dziennikarze, artyści plastycy. W programie promocja publikacji, koncert, wernisaż wystawy malarstwa.

* PIŁSUDSKI I SZABLE

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek, 9 listopada, o 17.00 na podwójny wernisaż. „Józef Piłsudski w ikonografii” ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu to rzeźby, litografie, plakaty, obrazy, drzeworyty, numizmaty, medale i najliczniejsza grupa – fotografie, ukazujące marszałka w jego codziennej pracy, podczas spotkań, parad, z rodziną i w czasie wolnym. „Szable i pałasze żołnierza polskiego 1794-1918” ze zbiorów Pawła Komorowskiego to 30 sztuk broni białej z kolekcji wielkopolskiego zbieracza i miłośnika historii wojskowości polskiej.

* BITWA POD AMFITEATREM

W sobotę, 10 listopada zaplanowano inscenizację walk Wielkopolan z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Na błoniach przed amfiteatrem wystąpi ok. 70 rekonstruktorów w mundurach z epoki. Jak zapewniają organizatorzy z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, pojawi się też samochód pancerny Austin Putiłow – „Poznańczyk” zdobyty w maju 1920 r., który był pierwszym w Wielkopolskim Plutonie Samochodów Pancernych. Program: 12.15 – rozpoczęcie, 12.30 – pokaz jazdy kaskaderskiej Apolinarski Group „Dżygitówka”, 13.00 – inscenizacja walk, 14.30 – zakończenie.

* PATRIOTYCZNIE W SKANSENIE

W sobotę, 10 listopada, w godz. 16.00-19.00 zaprasza Muzeum Etnograficzne w Ochli. W programie m.in. wykład Ireny Lew na temat różnicy między kulturą ludową a narodową, autorskie oprowadzanie Jana Papiny po jego płaskorzeźbach, prezentacja pt. „ Powstanie wielkopolskie w Łomnicy 1918-1919”, „Ojczyzna jest moim domem” - wybrane wiersze w interpretacji Małgorzaty Wower, „ Patriotycznie i romantycznie” - koncert zespołu Łazar&Massier. Miejsce: zagroda kamienna (stodoła z Siecieborzyc).

* MIEJSKIE UROCZYSTOŚCI

W niedzielę, 11 listopada na uroczyste, miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zaprasza prezydent. Program: 11.00 - msza św. w intencji Ojczyzny w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej, 12.00 - wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, 12.15 - przemarsz orkiestry, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników z kościoła na pl. Matejki, 12.20 - zgromadzenie mieszkańców, podniesienie flagi i odegranie hymnu, odsłonięcie pomnika upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości, montaż słowno-muzyczny Zespołu Szkół Ekologicznych, apel pamięci, złożenie kwiatów.

* RAJD ROWEROWY

Biało-czerwony rajd wystartuje 11 listopada o 11.11 z pl. Bohaterów i dojedzie do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Tam czekać będą: gorące napoje i wojskowa grochówka, pokaz grupy rekonstrukcyjnej, odsłonięcie wielkiego muralu, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Drogi do Niepodległości”. Będzie można też zwiedzić wystawy czasowe. Muzeum czynne od 10.00 do 16.00. Wstęp dla uczestników rajdu bezpłatny, pozostali – 6 zł. Zaprasza Stowarzyszenie Rowerem Do Przodu, LMW, Towarzystwo Przyjaciół LMW, urząd marszałkowski.

* MARSZ BIAŁO-CZERWONY

W niedzielę, 11 listopada, Komitet Obrony Demokracji Region Lubuskie zaprasza na „Marsz biało-czerwony”. - Ubierz się w barwy biało-czerwone i przyjdź z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami, by wspólnie wyrazić radość – namawiają organizatorzy. Wymarsz o 15.00 z pl. Bohaterów pod ratusz.

* WIDOWISKO TEATRALNE

W niedzielę, 11 listopada, do wspólnego świętowania zaprasza marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. Na scenie głównej Lubuskiego Teatru oraz na deptaku odbędzie się widowisko sceniczno-plenerowe „Sen o Niepodległej”. Początek o 17.00. Wezmą w nim udział aktorzy teatru oraz tancerze z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Od 16.00 przed budynkiem teatru będzie działać kawiarenka niepodległościowa z kawą, herbatą, słodkościami i patriotycznymi upominkami.

(tc, dsp)

 

Artykuły powiązane: 

Marsz na Stelmet, świętujemy!

Do skandowania „Polska, Polska” po podrzucie, aż do pierwszego kosza, zachęca nasz klub przed sobotnim meczem z Arką Gdynia. Koszykarskie danie w hali CRS zapowiada się pysznie, a w przededniu święta niepodległości ma być dobrą okazją do patriotycznej celebracji.

Zielonogórski Bieg Niepodległości

Świętowanie na sportowo odbędzie się w tę sobotę, 10 listopada. W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowano Zielonogórski Bieg Niepodległości.

Wielki mural na wielką rocznicę

Czołg renault Ft-17, samolot myśliwski fokker E-V oraz szarżujący kawalerzysta z 1918 r. - to najnowsze „nabytki” Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Wszystkie znalazły się na wielkim muralu. Uroczyste odsłonięcie 11 listopada.

Mamy być z czego dumni

- Jest co świętować. 100 lat temu potrafiliśmy się zjednoczyć i zbudować państwo wcześniej przez ponad 120 lat podzielone pomiędzy zaborców. Polacy działali wspólnie i bardzo skutecznie. To powód do dumy – mówi prof. Czesław Osękowski.