Sto nowych mieszkań KTBS

9 Listopad 2018
Od wtorku trwa akcja wydawania kluczy najemcom stu nowych mieszkań wybudowanych przez miejską spółkę KTBS. Pierwsi lokatorzy przeprowadzkę chcą zakończyć w dwa dni.

Pani Bernarda Gryszczak osiem lat czekała na przysłowiowy własny kąt: - Wreszcie zamieszkam z córką Anną pod własnym dachem. No i o kocie nie mogę zapomnieć, bo to przecież pełnoprawny członek naszej rodziny. Przeprowadzka zajmie nam tylko dwa dni. Trudno mi mówić, tak bardzo jestem szczęśliwa.

Równie zadowolona jest pani Maja Majewska. Na mieszkanie w KTBS czekała tylko rok.

- Wpłaciłam ok. 36 tys. zł tzw. partycypacji oraz 8.500 tys. kaucji. To niezbyt duża kwota, jeśli się ją porówna z wysokimi cenami obowiązującymi na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Plany mam ambitne, najpóźniej za dwa tygodnie chcę mieć już całkowicie urządzone mieszkanie. To pewnie będą jedne z najpiękniejszych dni mojego życia – zapewniała nas nowa najemczyni KTBS.

We wtorkowej uroczystości symbolicznego przekazania kluczy pierwszym najemcom wziął udział m.in. prezydent Janusz Kubicki oraz prezes Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Janusz Jankowski.

- Nowym lokatorkom KTBS życzę dużo przyjemności z zamieszkania w naprawdę ładnej okolicy, z bezpośrednią bliskością lasu i uporządkowanym terenem osiedla – gratulował prezydent.

Prezes Jankowski podziękował generalnemu wykonawcy obu bloków, poznańskiej spółce Agrobex, za wysoką jakość budowlanych robót.

- Nasza spółka pracuje obecnie na kilkunastu budowach w kilku województwach. W Zielonej Górze pracowało się nam najlepiej. Dziękuję władzom miasta i KTBS za dobrą atmosferę i rzeczową współpracę – dziękował Krzysztof Kruszona, prezes zarządu spółki Agrobex.

Historia tego typu budownictwa zaczyna się w naszym mieście 1 kwietnia 1997 r. Inicjatywa uruchomienia TBS była próbą przynajmniej częściowego zaspokojenia olbrzymich potrzeb mieszkaniowych w Zielonej Górze. W telegraficznym skrócie rzecz ujmując – KTBS buduje mieszkania przy wsparciu środków publicznych, np. w postaci miejskiego gruntu lub specjalnych kredytów udzielanych przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Aby zostać najemcą tak wybudowanego mieszkania, trzeba wpłacić niewielką kwotę, najczęściej na poziomie ok. 30 proc. rzeczywistej wartości mieszkania. Jednocześnie nie można być właścicielem innego lokalu lub domu na terenie całego miasta.

Towarzystwo przez 21 lat swego istnienia wybudowało aż 1.815 takich mieszkań. Najnowsze dwa bloki powstały na os. Śląskim.

Budynki są dwuklatkowe. W piwnicy każdego z nich zlokalizowano po 11 garaży oraz tzw. komórki lokatorskie, pomieszczenie na wózki dziecięce oraz oddzielne pomieszczenie dla personelu sprzątającego. Domy wykonane zostały w oparciu o tradycyjną technologię: murowane ściany, żelbetowe stropy, dach o konstrukcji drewnianej pokryty jest blachodachówką. Oba budynki mają po pięć kondygnacji, na wyższe piętra można dotrzeć dzięki windom.

Jeden z nowo oddanych budynków KTBS oferuje 50 mieszkań jedno- i dwupokojowych, natomiast w drugim wybudowano kawalerki i mieszkania trzypokojowe. Wszystkie lokale wyposażone zostały w balkony.

(pm)