Sprawdź dowód. Może czas na wymianę?

4 Grudzień 2017
Jeszcze około 2,7 tys. zielonogórzan musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Najlepiej zrobić to lada dzień. Kończy się dziesięcioletni okres ich ważności.

- Spodziewaliśmy się tłumów, czyli powtórki z 2007 r. Ale nie jest tak źle - mówi Małgorzata Ostrowska, naczelnik miejskiego wydziału spraw obywatelskich.

Polskie urzędy znów spodziewały się zalewu wniosków. Przecież dowody osobiste, masowo i na przysłowiową ostatnią chwilę wymieniane przez Polaków dziesięć lat temu, właśnie tracą swoją ważność. W Zielonej Górze z tego powodu spodziewano się napływu wniosków o wymianę 25 tys. dowodów, co mogło oznaczać kilkaset wniosków więcej miesięcznie, aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na wszelki wypadek, na czas wzmożonego wydawania dowodów, pracę rodzimego wydziału wsparto dwoma dodatkowymi pracownikami interwencyjnymi. Według prognoz, rekord miał paść w październiku. Padł znacznie wcześniej - w sierpniu. Wymiany dowodu dokonało wtedy blisko 2.600 osób.

- Niektórzy wymieniają dowody osobiste wcześniej, na przykład z powodu zmiany danych w nim zawartych czy uszkodzenia. Inni nie dopełniają obowiązku, bo zapomnieli, że ich dowód stracił ważność albo wyjechali poza granice kraju. Wówczas wysyłamy zawiadomienia. Tylko w październiku skierowaliśmy je do 172 osób, których dowód stracił ważność w czerwcu br. Nie wiemy też, ilu zielonogórzan dowody wymienia gdzie indziej. Wnioski można składać w całym kraju, niezależnie od miejsca zameldowania. U nas w każdym miesiącu pojawia się ponad 100 osób spoza Zielonej Góry. Obowiązuje zasada: odbieramy dowód tam, gdzie złożyliśmy wniosek - wyjaśnia M. Ostrowska.

Od kilku miesięcy zielonogórzanie wydział przy ul. A. Grottgera szturmują falami. Najtrudniejsze są poniedziałki i piątki, w szczególności godziny 11.00-14.00 i minuty tuż przed zamknięciem urzędu - wzdychają urzędnicy.

- W te dni regularnie pojawia się u nas ponad sto osób. Aż trudno przejść korytarzem - mówi Renata Żok, kierownik referatu dowodów osobistych.

Sama procedura złożenia wniosku nie jest skomplikowana, trwa zazwyczaj około 10 minut. I przeważnie jest jednorazowa. Przyczyny proceduralnych problemów czasem brzmią jak żart:

- Niektórzy do wniosków dołączają niewłaściwe zdjęcia, np. stare, sprzed 10 lat. Powinno być aktualne, wykonane najwyżej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zdarzają się profile twarzy zamiast zdjęć na wprost, nawet selfie! I rodzynek: zdjęcie z balu - opowiada R. Żok.

Osoby, których dowód osobisty straci ważność w tym roku, o jego wymianę powinny zawnioskować lada dzień. Bo choć - jak zapewnia M. Ostrowska - na odbiór nowego dowodu czeka się w praktyce około 3 tygodni, wypełniony formularz (wniosek dostępny na stronie internetowej urzędu miasta) należy złożyć nie później, niż 30 dni przed upływem ważności obecnego dokumentu.

Sposobem na uniknięcie kolejki jest zaplanowanie wizyty w WSO od wtorku do czwartku. W przypadku posiadaczy podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego – można wysłać wniosek drogą elektroniczną za pomocą systemu informatycznego ePUAP. Zielonogórzanie, jak twierdzą urzędnicy, coraz chętniej korzystają z tej możliwości.

Nowe dowody osobiste ważne będą przez kolejne 10 lat, ich wymiana jest bezpłatna.

(el)

TU ZŁOŻYSZ WNIOSEK

Wydział Spraw Obywatelskich

ul. Artura Grottgera 7

parter, pokój nr 3

 

Od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do:

- 16.00 - w poniedziałek

- 15.30 – od wtorku od czwartku

- 15.00 – w piątek