Ruszyła bezpłatna Akademia Pacjenta

28 Kwiecień 2017
Na wykłady o zdrowiu zaprasza fundacja Ewy Minge. - Chcemy odczarować temat. Z chorobą onkologiczną można sobie poradzić, można wyzdrowieć – wyjaśnia Małgorzata Sawicka, prezeska Black Butterflies.

Pierwsze wykłady, przy ul. Stary Rynek 13 w Zielonej Górze, wygłoszone zostały w minioną sobotę, od razu wzbudziły niemałe zainteresowanie pacjentów onkologicznych i ich bliskich, do których są adresowane. Celem nowej inicjatywy fundacji Black Butterflies jest bowiem rozpowszechnianie wiedzy na temat chorób nowotworowych, ich profilaktyki i sposobów wyjścia z choroby. W przedsięwzięciu  fundacji partneruje Okręgowa Izba Lekarska, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Hospicjum Palium i Lubuski Odział Wojewódzki NFZ.

- Akademia Pacjenta ma być źródłem wiedzy o chorobie „z pierwszej ręki” i okazją zadania specjalistom nurtujących pytań, w konsekwencji zastrzykiem sporej dawki otuchy dla chorych i ich bliskich. Chcemy odczarować temat. Z chorobą onkologiczną można sobie poradzić, można wyzdrowieć – wyjaśnia Małgorzata Sawicka, prezes fundacji Black Butterflies.

Organizacja nie zajmuje się leczeniem, bo to zadanie lekarzy. Od chwili powstania, w 2015 r., koncentruje się na stanie ducha swoich podopiecznych, którzy oprócz fizycznego cierpienia zmagają się ze strachem i brakiem nadziei. Dziś, ma ich około pięćdziesięciu. Są to chorzy nowotworowo, na stwardnienie rozsiane i rdzeniowy zanik mięśni. Fundacja uzupełnia medyczną ofertę, przywracając podopiecznym nadzieję, od której również zależy przebieg i skutek kuracji. W proces duchowego zdrowienia wciąga też rodziny.

W minioną sobotę w siedzibie fundacji ze słuchaczami z Zielonej Góry i regionu spotkali się dyrektor lubuskiego NFZ, Piotr Bromber, oraz ekspertki z fundacji: zajmująca się opieką koordynowaną, Aleksandra Kita, oraz koordynatorka onkopielęgnacji, Aneta Szpak-Korycka.

Każdego roku na chorobę nowotworową zapada około 4 tys. Lubuszan. Chorują najczęściej na raka płuc, piersi i jelita grubego. Przedstawiciel Funduszu podpowiadał, gdzie pacjenci powinni szukać pomocy, informował o świadczeniach opieki zdrowotnej skoncentrowanych wokół onkologii i tłumaczył, dlaczego do wyleczenia pacjenta nie wystarczy lekarz i instytucje opieki zdrowotnej, które za nim stoją. Przynajmniej w połowie za stan swego zdrowia odpowiada pacjent, który przestrzega zaleceń lekarza albo je ignoruje, dba o siebie lub tego nie robi.

- Czy można korzystać z opinii drugiego lekarza specjalisty? – pytali słuchacze, dla których możliwość potwierdzania niepomyślnej diagnozy ma ogromne znaczenie. - Można – zapewnił reprezentant płatnika świadczeń zdrowotnych. Pytano też m.in. o szybką ścieżkę onkologiczną. Na ten temat oraz o karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego mówiła ekspertka ds. opieki koordynowanej z fundacji. Niemałe zainteresowanie wśród pań wzbudziły też porady dotyczące pielęgnacji, np. po zastosowaniu chemii wyniszczającej organizm.

Na kolejnym, majowym spotkaniu w Akademii Pacjenta – jak zapowiadają organizatorzy – pielęgniarki i psycholożki z fundacji będą mówić o bólu, opiece nad pacjentem i o jakości życia w trakcie terapii.

(el)

 

Ramka

DWA SPOTKANIA

Akademia Pacjenta zaprasza na wykłady o zdrowiu raz w miesiącu, w soboty. Spotkania odbywają się w siedzibie fundacji, przy ul. Stary Rynek 13 w Zielonej Górze. Kolejne zaplanowano na 20 maja i 24 czerwca.

Przed przybyciem na wykład należy dokonać rejestracji za pośrednictwem internetu lub telefonicznie: www.blackbutterflies.com, tel. 605 825 521.