Rusza termomodernizacja Domu Kombatanta

16 Styczeń 2017
- To dla mnie radosny dzień. Rusza kompleksowy remont Domu Kombatanta, mieszkają tu bardzo zasłużeni dla miasta pensjonariusze – cieszy się prezydent Janusz Kubicki.

Duże inwestycje miejskie ruszyły z kopyta, choć w kalendarzu nowy rok ledwie zaznaczył swoją obecność. Tydzień temu informowaliśmy o rozpoczęciu kompleksowego remontu, a właściwie przebudowy zielonogórskiego hospicjum. W ostatni poniedziałek prezydent Janusz Kubicki poinformował o podpisaniu umowy z Zakładem Remontowo-Budowlanym z Kopanicy na wykonanie kompleksowej termomodernizacji budynków Domu Pomocy Społecznej, popularnie nazywanego „Domem Kombatanta”.    

- Pierwotnie zakładaliśmy, że remont będzie kosztował ponad trzy mln zł. Ostatecznie wartość zadania wyniesie 2.628 tys. zł. Zakład z Kopanicy to znana w Zielonej Górze firma, z sukcesem wykonała u nas kilka ważnych projektów. Koniec remontu Domu Kombatanta zaplanowaliśmy na 28 kwietnia obecnego roku – zapowiedział prezydent.

Właścicielem firmy jest Maciej Jakubowczak.

- Remont zaczniemy już jutro, 17 stycznia. Najpierw spotkamy się z projektantami, potem rozpoczniemy prace budowlane. Na placu budowy będzie jednocześnie od 15 do 30 pracowników, ale każdego dnia będziemy kończyć robotę najpóźniej o 17.00. To przecież Dom Kombatanta, musimy respektować prawa pensjonariuszy – podkreśla właściciel firmy, Maciej Jakubowczak .

W Domu Kombatanta mieszka obecnie 188 pensjonariuszy. Około 30 z nich nie wstaje z łóżek. Wielu pensjonariuszom dokuczają poważne schorzenia.

- Zaczynana właśnie termomodernizacja to operacja przeprowadzana na żywym organizmie, wszystkie prace budowalne muszą być tak zaplanowane i przeprowadzone, aby nie zakłóciły normalnej pracy naszej placówki – przypomniał Piotr Mazurek, dyrektor Domu Kombatanta.

Według Macieja Jakubowczaka, jego firmę czeka spore wyzwanie.

- Będziemy musieli zaadaptować do warunków DPS sporo nowych, wręcz innowacyjnych technologii. Dla przykładu – zainstalujemy panele fotowoltaiczne oraz solarne.  Te pierwsze o wydajności 40 KW, te drugie o wydajności  43 KW. Ciepło z paneli trafi do zasobników umieszczonych w kotłowni – tłumaczy wykonawca remontu.

Pensjonariusze oraz pracownicy DPS już wypatrują końca prac.

- To ogromny obiekt, siedem tys. mkw., cztery pawilony, łączniki, biblioteka, stołówka, pralnia, część administracyjna. Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy, dzięki termomodernizacji powinniśmy zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu i prądzie – zapowiada dyrektor placówki.

Termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej dla Kombatanta obejmie:

- wymianę instalacji elektrycznej,

- wymianę źródeł światła wraz z oprawami,

- montaż instalacji fotowoltaicznej,

- montaż płaskich kolektorów słonecznych,

- ocieplenie stropodachu,

- wymianę okien oraz drzwi balkonowych,

- wymianę drzwi zewnętrznych,

- ocieplenie ścian zewnętrznych oraz ściany szczytowej pawilonu B,

- ocieplenie cokołów,

- modernizację instalacji centralnego ogrzewania, tj. wymianę grzejników  żeliwnych na płytowe oraz montaż zaworów termostatycznych i systemu zarządzania energią.

Pieniądze potrzebne w sfinansowanie całego zadania w 85 proc. pochodzą z unijnego programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, 15 proc. dołoży miasto.

(pm, el)