Roman Rekut 15. radnym dzielnicy

24 Kwiecień 2015
Zenon Rabęda, zanim oficjalnie rozpoczął obrady rady dzielnicy, zażartował, że jeszcze dwie-trzy sesje i będzie pamiętał nie tylko twarze wszystkich radnych, ale również ich imiona i nazwiska.

Piątkową sesję rady dzielnicy zaczęto od wysłuchania Zdzisława Karpety, dyrektora ds. rozwoju Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. Ten nie bawił się w dyplomację. Od razu przystąpił do podważenia zasadności listu, jaki radny dzielnicy, Krzysztof Wołczyński rozesłał ostatnio do mieszkańców wsi Łężyca. Wołczyński wezwał do protestów przeciwko budowie spalarni, która jego zdaniem może negatywnie oddziaływać na środowisko.

Przedstawiciel ZWiK wyjaśnił, że taka spalarnia pracuje już od szesciu lat i ani razu nie sprowokowała protestów mieszkańców. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, ZWiK zaprasza mieszkańców w najbliższy poniedziałek, 27 kwietnia, o godz. 18.00, do wiejskiej świetlicy. Przedstawiciele ZWiK będą szczegółowo informować o wszystkich aspektach zaplanowanych inwestycji w miejscową oczyszczalnię ścieków. 

Podczas piątkowej sesji nie było radnego Wołczyńskiego. Rada dzielnicy w milczeniu wysłuchała dyrektora ZWiK i przeszła do kolejnego punktu sesji - ślubowania mieszkańca Drzonkowa, który objął mandat radnego po Wiesławie Kuchcie.

– Tak mi dopomóż Bóg – wypowiedział uroczystą formułę Roman Rekut. Od tej chwili był pełnoprawnym uczestnikiem obrad rady.

Powołanie komisji stałych rady dzielnicy oraz wybór władz komisji zajęło prawie godzinę czasu. Powstały trzy. Przewodniczącym Komisji kultury, sportu i rekreacji oraz spraw społecznych wybrano Jerzego Żeteckiego. Komisją ds. infrastruktury i gospodarki komunalnej kierować będzie Jarosław Bartkowicz. Na przewodniczącego Komisji ds. komunikacji i integracji samorządowej wybrano Marka Karwackiego.

Rada dzielnicy Nowe Miasto nie będzie miała komisji rewizyjnej. Nie musi mieć. Rada nie pełni bowiem żadnych funkcji rewizyjno-kontrolnych.

Radni dzielnicy pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały rady miasta, na podstawie której utrzymana zostanie, w 2015 r., dotychczasowa wysokość opłat za odbiór śmieci. Od 1 kwietnia nie ma już Zielonogórskiego Związku Gmin, który zajmował się odbiorem śmieci. Teraz za wywóz śmieci odpowiada ZGKiM.

- Nic się nie zmieniło. Mieszkańcy dzielnicy nie muszą składać nowych deklaracji śmieciowych – zapewnił Stanisław Domaszewicz, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Komunalnej.

Według Domaszewicza, za odbiór śmieci można płacić, bez dodatkowych opłat, we wszystkich placówkach PKO BP. Lada moment ma być także wdrożony wspólny system informatyczny, który pozwoli na księgowanie wpłat zarówno w kasach urzędu miasta przy ul. Podgórnej, jak i przy ul. Dąbrowskiego.  - Oczywiście, można też samodzielnie przelewać pieniądze poprzez internetowe konta bankowe – zakończył Domaszewicz.   

Kolejna decyzja radnych dotyczyła akceptacji zmian w statucie Komunalnego Zakładu Gospodarczego, z siedzibą w Zawadzie. Zmiany są niewielkie. Z nazwy firmy „usunięto” dwa słowa: „gminy Zielona Góra”. KZG przestał też odpowiadać za część sieci wodno-kanalizacyjnej, którą przejęły ZWiK. Zakład dostał nowe zadania.

- Dodano nam odpowiedzialność za bieżące utrzymanie świetlic wiejskich, obiektów sportowych i placów zabaw oraz utrzymanie dróg gminnych – wyjaśnił Leszek Klim, dyrektor ZGK.

Jednym z najważniejszych punktów obrad piątkowej sesji było pozytywne zaopiniowanie uchwał mieszkańców Przylepu, Ochli, Zawady, Jarogniewic i Starego Kisielina. Uchwały te dotyczą przeznaczenia pieniędzy z Funduszu Integracyjnego (bonus ministerialny), otrzymanych w nagrodę za udane połączenie miasta i gminy.

Uchwały rady dzielnicy, zgodne z uchwałami zebrań wiejskich, podniosły rangę decyzji mieszkańców. Po ich przyjęciu przez radę miasta, staną się obowiązującym prawem lokalnym.   

(pm)