PUP zaprasza do nowej siedziby

14 Październik 2016
- W kilka dni musieliśmy przewieźć nie tylko sprzęt i komputery, ale przede wszystkim aż 25 tysięcy tomów akt – wyjaśnia Edmund Prekurat, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Nowa siedziba PUP mieści się w okazałym biurowcu, przy ul. Batorego 126A, po drugiej stronie ulicy stoją markety Intermarche i Bricomarche.

Obiekt dosłownie błyszczy nowością, z daleka przyciągając wzrok elewacją ozdobioną symbolicznymi pnączami winorośli. Tuż obok znajdziemy sporych rozmiarów parking.

- Obsługujemy bezrobotnych nie tylko z Zielonej Góry, ale także z terenu całego powiatu ziemskiego, parking to dla nich duże ułatwienie i wygoda – tłumaczy Nina Kowalonek, wicedyrektorka PUP.

Dla osób, które dopiero pierwszy raz będą chciały skorzystać z pomocy PUP, przygotowano cały parter, gdzie mieści się rejestracja, pośrednictwo pracy, dział świadczeń i kancelaria ogólna. To tu dochodzi do pierwszego, bezpośredniego kontaktu pomiędzy bezrobotnymi a pracownikami urzędu.

- Jeśli ktoś jeszcze u nas nie był, warto mu podpowiedzieć, aby zabrał ze sobą dokument tożsamości oraz wszelkie dyplomy i świadectwa potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Jeśli już wcześniej byliśmy gdzieś zatrudnieni, warto zabrać dotychczasowe świadectwa pracy – podkreśla dyrektor PUP.

W rejestracji musimy uzbroić się w cierpliwość. Pracujący tu doradcy będą najpierw musieli wprowadzić do systemu informatycznego urzędu maksimum informacji pochodzących z naszych dokumentów. Po zakończeniu tej początkowej procedury otrzymamy kolejny termin spotkania, podczas którego przejdziemy indywidualny proces profilowania.

- Celem profilowania jest zastosowanie wobec osoby bezrobotnej takiej pomocy, która najbardziej będzie odpowiadać jej aktualnej sytuacji i potrzebom – tłumaczy N. Kowalonek.

Czy to znaczy, że jeśli ktoś chce korzystać z pomocy PUP, za każdym razem będzie musiał osobiście stawiać się w gmachu urzędu?

- Oferujemy różne formy kontaktu. Dział rejestracji ma dwa numery telefonu: 68 456 56 41 lub 68 456 56 45, każdy doradca ma także swój indywidualny numer, po szczegóły odsyłam do naszej strony internetowej www.pup.zgora.pl, można się z nami także kontaktować poprzez pocztę internetową – zapewnia dyrektor E. Prekurat.

Zielonogórski PUP obsługuje klientów od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 14.00. Jeśli ktoś chce być obsłużony jako jeden z pierwszych, może już od godz. 7.00 pobrać tzw. numerek z automatu ustawionego tuż przy wejściu do hali rejestracji. Podobne automaty stoją w wielu zielonogórskich urzędach, np. w ZUS.

Kto nie musi osobiście fatygować się do zielonogórskiej siedziby PUP?

- Mamy dwie stałe filie. Jedną w Nowogrodzie Bobrzańskim, drugą w Sulechowie. Do tej ostatniej można się dodzwonić pod numerem 68 385 07 60. PUP i nasze filie pracują w tych samych godzinach i wedle tych samych zasad – twierdzi pani wicedyrektor.

Na parterze głównej siedziby zielonogórskiego PUP-u pracuje 20 doradców klienta. Proponują oferty pracy oraz inne formy aktywizacji zawodowej. Oferują pomoc przy pisaniu CV, listów motywacyjnych, przygotowują do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, rozpoznają zawodowe predyspozycje poszukującego zatrudnienia. Na III piętrze PUP doradzają, jaki powinniśmy wybrać nowy zawód, jeśli dotąd wykonywany nie wzbudza zainteresowania pracodawców. Doradcy zawodowi uczą tu także aktywnych technik poszukiwania pracy oraz przygotowują indywidualne plany działania dla każdego zarejestrowanego bezrobotnego. Te plany mogą mieć nawet dwuletni horyzont, precyzują, co będzie robił PUP na rzecz poszukującego pracy a co musi zrobić on sam.

Zielonogórski PUP zatrudnia 69 osób. W Nowogrodzie pracują dwie osoby, w Sulechowie – dziewięć.

- Jesteśmy tu po to, aby pomagać tym wszystkim, którzy naprawdę poszukują pracy – podkreśla N. Kowalonek.

(pm)