Przy Wrocławskiej powstanie nowa galeria

22 Marzec 2019
Rozpoczęły się prace budowlane na terenie po dawnej Hali Ludowej. Do końca roku w tym miejscu ma powstać galeria handlowa. W mieście pojawi się też kolejne rondo.

Jedno z bardziej zaniedbanych miejsc w Zielonej Górze zostanie wreszcie zagospodarowane. Firma P.A. Nova z Gliwic zainwestuje ponad 45 mln zł w nowy kompleks handlowy. Powstanie pomiędzy ulicami Wrocławską, Lwowską, Piaskową i Ceglaną. To plac, na którym kiedyś stały hale fabryczne zakładów włókienniczych oraz Hala Ludowa. Wszystkie budynki wyburzono kilka lat temu. Były plany, by w tym miejscu powstał hotel. Nic z tego nie wyszło.

Pierwsze prace już ruszyły, teren jest obecnie przygotowywany pod budowę. Trwa grodzenie terenu oraz organizowanie zaplecza budowy.

- Odkupiliśmy ten teren i postawimy tutaj park handlowy – mówiła w czerwcu 2017 r.  Ewa Bobkowska, prezes P.A. Nova SA. Na konferencji prasowej w magistracie zapowiadała również, że galeria powinna być gotowa w czerwcu 2018 r. Tak się nie stało. Roboty ruszają dopiero teraz.

- Zakończenie inwestycji jest planowane na listopad 2019 r. – mówi  Agnieszka Jurkiewicz, dyrektor ds. marketingu.

Mieszkańcy Zielonej Góry zyskają nowy kompleks handlowy, który będzie się składał z trzech budynków, ich łączna powierzchnia to blisko 3.000 mkw. W jednym z nich będzie sklep spożywczy, dwa pozostałe utworzą park handlowy. P.A. Nova nie może zdradzić jeszcze wszystkich nazw i marek sklepów, które pojawią się w galerii, jednak wiadomo już, że zakupy klienci zrobią w Rossmannie, Pepco czy Maxi Zoo. Kierowcy będą mogli zostawić samochód na parkingu mającym 300 miejsc parkingowych.

Dzisiaj na ten teren prowadzi niewielki wjazd na posesję. Chcąc obsłużyć wielu klientów trzeba ułatwić dojazd do galerii. Dlatego P.A. Nova, na swój koszt, wybuduje też nowe rondo u zbiegu ulic Wrocławskiej i Sienkiewicza. Będzie to tzw. rondo turbinowe.

- Prace rozpoczną się po otrzymaniu wszystkich niezbędnych zgód, najprawdopodobniej w czerwcu – zakłada dyrektor Jurkiewicz. Wjazd do parku handlowego będzie możliwy również od strony ul. Lwowskiej. Zakończenie inwestycji planowane jest na listopad 2019 r.

Hala Ludowa, w której funkcjonowało przedsiębiorstwo Estrada, powstała w dawnej fabryce włókienniczej przerobionej w latach 30. XX wieku na salę widowiskową. Po wojnie służyła jako sala koncertowa, w której m.in. odbywały się pierwsze edycje Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Przez wiele lat mieściło się tutaj kino Włókniarz. Po zmianach ustrojowych nadal miał to być obiekt kultury. Nic z tego nie wyszło. Obiekt sprzedano prywatnym inwestorom w 2001 r. Od tego czasu popadał w ruinę i został zburzony. W czasie wojny, w zabudowaniach na tyłach Hali Ludowej mieściła się filia obozu koncentracyjnego Gross Rosen, o czym przypomina pamiątkowa tablica ustawiona przy ul. Wrocławskiej.

(ap)