Powstaje nowoczesne muzeum marzeń

4 Styczeń 2019
- Wierzę, że liczba 21 będzie dla nas szczęśliwa. 21 to symbol początku, a my właśnie dziś, 21 grudnia, rozpoczynamy prace nad rozbudową muzeum – mówił tuż przed podpisaniem umowy wzruszony Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.

O modernizacji i rozbudowie muzeum w Zielonej Górze mówiło się od dawna. Już 12 lat temu rozpoczęto pierwsze rozmowy w tej sprawie, powoli dążąc do realizacji tego projektu. Ogłaszane dwukrotnie przetargi zakończyły się niczym, gdyż oferenci żądali więcej niż przewidywał projekt budżetu inwestycji. Jednak zarząd województwa lubuskiego podjął w grudniu ub.r. decyzję o zwiększeniu wkładu własnego w muzealnym projekcie z blisko 6 mln zł do ponad 8 mln, dzięki czemu właściwe prace budowlane będą mogły się wreszcie rozpocząć. 21 grudnia ub. r. podpisano oficjalne umowy na realizację projektu, później symbolicznie wbito łopaty pod rozpoczynającą się budowę.

- Brakująca kwota wciąż utrzymywała się na tym samym poziomie, dlatego przeprowadzenie kolejnego postępowania przetargowego nic by nie dało. Rekomendowałem zarządowi województwa zwiększenie wkładu własnego na tę inwestycję. Zarząd przychylił się do tej prośby, zaakceptowany przez sejmik budżet województwa na 2019 rok już uwzględnia tę zwiększoną kwotę – przyznał Łukasz Porycki, wicemarszałek lubuski.

Całkowita wartość projektu wyniesie blisko 21 mln zł, z czego ponad 12 milionów pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Po zakończeniu modernizacji, Muzeum Ziemi Lubuskiej stanie się nowoczesnym, dwupiętrowym obiektem wyposażonym w pomoce multimedialne. Muzeum będzie jeszcze bardziej komfortowym miejscem pracy, ale przede wszystkim wzrośnie jego atrakcyjność dla odwiedzających i chcących obejrzeć muzealne zbiory.

– To wyjątkowy moment w 96-letnich dziejach zielonogórskiego muzeum. To jest ważna inwestycja z punktu widzenia muzealników, którzy marzą już parę dekad, aby rozbudować naszą instytucję. To także ważna inwestycja z punktu widzenia odwiedzających muzeum, bo będziemy mogli w nowoczesnych przestrzeniach i w nowoczesny sposób zaprezentować historię Zielonej Góry i nasze bogate zbiory sztuki współczesnej – opowiadał Leszek Kania.

Prace budowlane przy rozbudowie muzeum podzielono na dwie części. Za rozbudowę Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz remont zabytkowego budynku odpowiedzialna jest firma Perbud z Zielonej Góry.

- Z dojazdem i transportem nie będzie łatwo. Jednak zakładamy, że zdążymy wszystko zrealizować w terminie. Dla nas jest to inwestycja normalna, nie ma w niej nic niepokojącego, w projekcie nie ma niczego, z czym nie moglibyśmy sobie poradzić – zapewniał Maciej Kałmucki, prezes firmy Perbud.

(ap)