Policjant na patrol zabiera kamerę

8 luty 2019
Rejestrują obraz i dźwięk. Nie zgubią się nawet podczas brawurowego pościgu, bo trzymają się dzięki silnym magnesom i specjalnej uprzęży. Zielonogórscy policjanci zostali wyposażeni w osobiste kamery.

W urządzenia rejestrujące interwencje wyposażeni są policjanci pełniący służbę patrolową oraz policjanci ruchu drogowego. Niewielkie kamery osobiste rejestrują obraz i dźwięk, a do mundurów przymocowane są za pomocą bardzo silnych magnesów oraz specjalnej uprzęży, co praktycznie uniemożliwia ich utratę przez funkcjonariuszy w trakcie interwencji.

- Urządzenie nie będzie pracowało non stop podczas służby policjanta, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę. Policjant jest zobowiązany poinformować osobę wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana – tłumaczy podinsp. Małgorzata Barska z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. - Kamery, w które wyposażeni są policjanci mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać dźwięk oraz obraz w systemie szyfrowym. Kamera rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta, który obsługuje urządzenie oraz zapisuje datę i godzinę interwencji.

Po zakończeniu służby, już w jednostce, nagrania są zgrywane i archiwizowane w specjalnym systemie informatycznym.

Z tego rodzaju kamer od wielu lat z powodzeniem korzystają policjanci z innych europejskich krajów. Polska policja wybierając swój system skorzystała z doświadczeń funkcjonariuszy amerykańskich i włoskich.

- Z doświadczenia innych krajów wynika, że kamery oddziałują także prewencyjnie. Osoby, wobec których podejmowana jest interwencja wiedząc, że są nagrywane kontrolują swoje zachowania zdając sobie sprawę z konsekwencji – dodaje podinsp. Barska.

Z kolei w przypadku wątpliwości co do sposobu przeprowadzenia interwencji nagranie pozwoli w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuację. – W miejscach gdzie policjanci wychodzą do służby z osobistymi kamerami, liczba skarg na sposób przeprowadzenia interwencji spadła o 90 proc. – dodaje podinsp. Barska.

(dsp)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki