Platforma chce lodowiska przy amfiteatrze

18 Maj 2017
Chociaż prezydent Janusz Kubicki wycofał się z tego pomysłu, radni PO wracają do tematu budowy lodowiska na łące przed amfiteatrem.

Przypomnijmy, po pikniku konsultacyjnym na początku kwietnia, który dotyczył zagospodarowania Wzgórz Piastowskich, prezydent Janusz Kubicki stwierdził, że nie będzie budował lodowiska na tzw. Piast Polanie, czyli łące przed amfiteatrem.

- Chodziłem i rozmawiałem z mieszkańcami. Jedno wiem na pewno, łąka powinna pozostać i nic na niej nie będziemy budować – podsumował konsultacje prezydent.

Teraz do tematu wrócili radni PO podczas wtorkowej konferencji prasowej. – W zeszłym roku robiliśmy badania, czego mieszkańcy oczekują, jak chcą zagospodarować Wzgórza Piastowskie – mówił Robert Sapa, prezentując różne rozwiązania. W dużym skrócie - są one bardzo zbieżne z propozycjami prezydenta.

- Na pewno powinniśmy zagospodarować Górkę Tatrzańską w taki sposób, aby nadawała się do użytkowania przez cały rok – radny Sapa pokazywał, jak wyglądają całoroczne stoki wyłożone igielitem. PO chce też wytyczenia i budowy torów rowerowych, połączenia zagospodarowania parku z rozbudową minizoo. Radni są też za budową wieży widokowej. – Musi ona być wkomponowana w otoczenie z jak najmniejszą ingerencją w roślinność – Marcin Pabierowski prezentował różne rozwiązania, nawet takie z drzewami rosnącymi w środku wieży. – Oczywiście musi być łagodna kładka prowadząca na wieżę. Na niej musi być miejsce na elementy edukacyjne i zabawowe, gdzie można popatrzeć na okolicę, usiąść, odpocząć, dowiedzieć się czegoś. Obiekt musi pełnić kilka funkcji.

Radni PO chcą też wrócić do dyskusji na temat budowy lodowiska na polanie przed amfiteatrem. – Powinno się pokazać mieszkańcom różne warianty lodowiska zamienianego latem we wrotkarnię. Obiekt nie musi zajmować całej polany, która może również pełnić funkcję miejsca piknikowego – tłumaczył R. Sapa.

- Mieszkańcy powinni zobaczyć wstępne projekty, wtedy wiedzieliby, o czym decydują. Można ich przekonać. Tego zabrakło podczas pikniku – dodał M. Pabierowski.

Z kolegami nie zgadzał się trzeci uczestnik konferencji, Krzysztof Machalica. – Lepiej byłoby, gdyby lodowisko powstało przy CRS – stwierdził.

Machalica okazał się za to gorącym zwolennikiem zadaszenia amfiteatru. – To miejsce tętniło kiedyś życiem. Przychodziły tutaj tysiące ludzi. Wyremontowano podobne obiekty w Kołobrzegu czy Koszalinie. U nas też powinniśmy to zrobić – mówił.

- Tego nam brakuje. Rewitalizacja Wzgórz Piastowskich powinna być połączona z remontem amfiteatru. Przecież są różne programy unijne, z których można skorzystać – dodał M. Pabierowski. Radni mówili np. o programie ministerialnym. Jednak amfiteatr do niego się nie zakwalifikował. O te pieniądze starają się teatr i muzeum. W muzeum chodzi o rozbudowę placówki, w teatrze o zbudowanie sceny letniej i miejsc dla teatru lalkowego.

(tc)