Od trawnika do skrajnika

28 Wrzesień 2018
- Trawnika nikt już nie zaśmieca, a skrajnika nikt już nie potnie na złom – śmieje się Mieczysław Bonisławski i w tę niedzielę, 30 września, zaprasza zielonogórzan do zwiedzania Parku Kolei Szprotawskiej.

Co ma trawnik do skrajnika? – To trochę nawiązanie do historii powstawania Parku Kolei Szprotawskiej – śmieje się M. Bonisławski, lider miłośników kolejki szprotawskiej, którzy od lat walczą o to, by upamiętnić historię tej niewielkiej, lokalnej linii kolejowej. Jej liczne bocznice kiedyś oplatały miasto. Trawnik to miejsce u zbiegu ul. Morwowej i 1 Maja, gdzie kiedyś biegł zlikwidowany ciepłociąg (słynna rura nad skrzyżowaniem). Miejsce - kiedyś zaniedbane – odżyło, gdy miłośnicy kolejki szprotawskiej postanowili założyć w tym miejscu skansen i posiali trawę. To na niej stanął skrajnik.

- Skrajniki służyły do tego, aby wagony wyjeżdżając na stalowe szlaki nie były przeładowane, a towary nie wystawały poza obręb wagonu. Gdy wjeżdżamy do podziemnego parkingu Castoramy, też przejeżdżamy pod czarno-żółtym skrajnikiem – tłumaczy M. Bonisławski. Niemcy często robili skrajniki ze starych szyn. Ten zamontowany w skansenie ma ok. półtora wieku i pochodzi z Chociul. W 2018 roku stanął na środku trawnika. A w prześwicie skrajnika znowu pojawił się wagon towarowy.

Skansen powstał i rozwija się dzięki udanym startom w kolejnych wydaniach Budżetu Obywatelskiego. Zielonogórzanie popierają „kolejowe” pomysły Bonisławskiego.

- Teraz chcemy pokazać mieszkańcom, co udało się nam zrobić i jakie jeszcze mamy plany. Będzie okazja zobaczyć na co dzień niedostępne eksponaty - parowóz i wagon. Pojedziemy je zobaczyć elektrycznym autobusem – zachęca M. Bonisławski. – Jesteśmy optymistami i chcemy pokazać, że można w naszym mieście wiele zrobić.

(tc)

 

W NIEDZIELĘ PRZY MORWOWEJ

Skansen kolei powiatowych przy Parku Kolei Szprotawskiej:

* 10.00-16.00 – wystawa „Od trawnika do skrajnika”

* 11.00-13.30 – przejazd autobusem elektrycznym do bazy remontowej zabytkowych wagonów oraz parowozu

* 12.30 – uczczenie sukcesów Budżetu Obywatelskiego

Przez cały czas przewodnik będzie oprowadzał chętnych po terenie Parku Kolei Szprotawskiej, wolontariusze będą opowiadać o historii i tradycji zielonogórskiej kolei przemysłowej, zaprzyjaźnieni liderzy BO będą prezentować swoje osiągnięcia. Organizatorzy zaserwują też skromny poczęstunek oraz pamiątkowe widokówki i plakaty.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki