Od trawnika do skrajnika

28 Wrzesień 2018
- Trawnika nikt już nie zaśmieca, a skrajnika nikt już nie potnie na złom – śmieje się Mieczysław Bonisławski i w tę niedzielę, 30 września, zaprasza zielonogórzan do zwiedzania Parku Kolei Szprotawskiej.

Co ma trawnik do skrajnika? – To trochę nawiązanie do historii powstawania Parku Kolei Szprotawskiej – śmieje się M. Bonisławski, lider miłośników kolejki szprotawskiej, którzy od lat walczą o to, by upamiętnić historię tej niewielkiej, lokalnej linii kolejowej. Jej liczne bocznice kiedyś oplatały miasto. Trawnik to miejsce u zbiegu ul. Morwowej i 1 Maja, gdzie kiedyś biegł zlikwidowany ciepłociąg (słynna rura nad skrzyżowaniem). Miejsce - kiedyś zaniedbane – odżyło, gdy miłośnicy kolejki szprotawskiej postanowili założyć w tym miejscu skansen i posiali trawę. To na niej stanął skrajnik.

- Skrajniki służyły do tego, aby wagony wyjeżdżając na stalowe szlaki nie były przeładowane, a towary nie wystawały poza obręb wagonu. Gdy wjeżdżamy do podziemnego parkingu Castoramy, też przejeżdżamy pod czarno-żółtym skrajnikiem – tłumaczy M. Bonisławski. Niemcy często robili skrajniki ze starych szyn. Ten zamontowany w skansenie ma ok. półtora wieku i pochodzi z Chociul. W 2018 roku stanął na środku trawnika. A w prześwicie skrajnika znowu pojawił się wagon towarowy.

Skansen powstał i rozwija się dzięki udanym startom w kolejnych wydaniach Budżetu Obywatelskiego. Zielonogórzanie popierają „kolejowe” pomysły Bonisławskiego.

- Teraz chcemy pokazać mieszkańcom, co udało się nam zrobić i jakie jeszcze mamy plany. Będzie okazja zobaczyć na co dzień niedostępne eksponaty - parowóz i wagon. Pojedziemy je zobaczyć elektrycznym autobusem – zachęca M. Bonisławski. – Jesteśmy optymistami i chcemy pokazać, że można w naszym mieście wiele zrobić.

(tc)

 

W NIEDZIELĘ PRZY MORWOWEJ

Skansen kolei powiatowych przy Parku Kolei Szprotawskiej:

* 10.00-16.00 – wystawa „Od trawnika do skrajnika”

* 11.00-13.30 – przejazd autobusem elektrycznym do bazy remontowej zabytkowych wagonów oraz parowozu

* 12.30 – uczczenie sukcesów Budżetu Obywatelskiego

Przez cały czas przewodnik będzie oprowadzał chętnych po terenie Parku Kolei Szprotawskiej, wolontariusze będą opowiadać o historii i tradycji zielonogórskiej kolei przemysłowej, zaprzyjaźnieni liderzy BO będą prezentować swoje osiągnięcia. Organizatorzy zaserwują też skromny poczęstunek oraz pamiątkowe widokówki i plakaty.