Nasze lubuskie smaki

16 luty 2019
Ser kozi zamkowy, szynka wędzona z komina czy gołąbki w kiszonej kapuście. Takie pyszności można znaleźć na lubuskiej Liście Produktów Tradycyjnych. O wszystkich 78 produktach można przeczytać w najnowszej publikacji „Tradycyjna kuchnia regionu lubuskiego”.

Gołąbki z farszem z ziemniaków? Tak, to możliwe! Właśnie taką potrawę przygotowują już od dawna lubuskie gospodynie. Przepis na te gołąbki przywieźli do naszego regionu przesiedleńcy z Kresów Wschodnich. Nikt dokładnie nie wie, skąd wziął się pomysł na farsz z ziemniaków. Najprawdopodobniej gospodynie wiejskie zaraz po II wojnie światowej nadziewały gołąbki po prostu tym, co miały w swoich spiżarniach, więc farsz przygotowywano z ziemniaków, cebuli i czosnku. Ziemniaki i cebulę należało utrzeć na tarce, dodać zmiażdżony czosnek, następnie trzy łyżki mąki pszennej oraz sól i pieprz do smaku, całość wymieszać. Tak przygotowanym farszem wypełniano ukiszone liście i zawijano. Całość pieczono ok. 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni. Była to potrawa przyrządzana głównie jesienią i zimą, kiedy kapusta była już dobrze ukwaszona.

W publikacji wydanej przez urząd marszałkowski zamieszczono opisy wszystkich produktów, które znalazły się na lubuskiej Liście Produktów Tradycyjnych. Czytelnicy mogą dowiedzieć się o historii oraz recepturach, dzięki którym powstają tradycyjne specjały. Każdej z potraw poświęcona jest osobna strona ze zdjęciem oraz dane kontaktowe do osoby, która zajmuje się produkcją danego wyrobu. W całym województwie lubuskim na liście znajduje się 78 potraw, z czego ponad 10 zarejestrowały osoby z Zielonej Góry. U pani Janiny Nowickiej można kupić wcześniej opisane gołąbki, pan Jerzy Krzywda specjalizuje się w wyrobach cukierniczych. To właśnie u niego można nabyć drożdżowiec, ciastka kręcone z maszynki, lubuskie pierniki czy babkę ucieraną.

Lista Produktów Tradycyjnych to krajowy spis prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Istnieje od 10 lat i wpisano już na nią blisko 1.800 produktów z całej Polski. Lista ta ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni polskiej i jako źródło informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów. Na listę może być wpisany produkt, który jest wytwarzany tradycyjnymi metodami od przynajmniej 25 lat. Spis jest podzielony na dziesięć kategorii: sery i inne produkty mleczne, mięso świeże oraz produkty mięsne, produkty rybołówstwa (w tym ryby), orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania i potrawy, napoje (alkoholowe i bezalkoholowe) oraz inne produkty. Obecnie o wpis na listę starają się kolejne produkty z województwa lubuskiego. - Nasz chleb żytni składa się z mąki, wody i soli. Niby takie oczywiste, ale obecnie takie chleby ciężko jest kupić. Postanowiliśmy wrócić do korzeni. Musieliśmy włożyć dużo pracy, aby odtworzyć ten przepis, żeby był powtarzalny, jadalny i udany. Trwało to trochę czasu, ale już wiemy, co jemy i co robimy. Mając pewność, że jesteśmy w stanie stworzyć produkt najwyższej jakości, postanowiliśmy postarać się o wpis na Listę Produktów  Tradycyjnych – tłumaczyła Magdalena Świderska z Gospodarstwa Malinówka.

Publikację „Tradycyjna kuchnia regionu lubuskiego” można znaleźć w internecie pod adresem: lubuskie.pl/uploads/pliki/Biuro_prasowe/Pliki2018/UM_Produkt_Regionalny_150dpi.pdf. O wydanie drukowane należy pytać w sekretariacie Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, pod numerem telefonu 68 456 52 25.

(ap)