Największe skarby naszego miasta

14 Wrzesień 2018
- Największą siłą Zielonej Góry są ludzie. To oni zamieniają ją w miejsce magiczne – przekonywał prezydent Janusz Kubicki podczas uroczystości wręczania miejskich nagród kulturalnych.

Aula nowego Domu Harcerza przeżyła w ostatnią środę swoisty chrzest bojowy w postaci 74. uroczystej sesji rady miasta, podczas której wręczono doroczne nagrody kulturalne miasta oraz medal upamiętniający nadanie tytułu Honorowego Obywatela Zielonej Góry.

- Wilhelm Skibiński od 12 roku życia związał swoje losy z Zieloną Górą. Dał się dobrze poznać jako znakomity organizator życia gospodarczego, oświatowego i kulturalnego. Po przejściu na emeryturę największą uwagę i wolny czas poświęcał Bukowinie, czyli krainie swojego urodzenia oraz dzieciństwa – zachwalał Adam Urbaniak, przewodniczący rady miasta, uzasadniając przyznanie tytułu szefowi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Bukowińska”.

Laureat łamiącym się głosem gorąco dziękował za wyróżnienie.

- Gdyby nie bardzo długa laudacja przewodniczącego rady, pewnie bym całkowicie zapomniał o wielu szczegółach mej zawodowej i społecznej aktywności. Mam tylko nadzieję, że takie wyróżnienia skłonią młode pokolenia do większej aktywności na rzecz miasta – zastrzegł laureat.

Uroczystość wręczenia tegorocznych nagród kulturalnych poprowadziła wiceprezydent Wioleta Haręźlak.

- Przyjemne to uczucie, gdy w krajowych mediach dobrze piszą lub mówią o zielonogórskich artystach i ludziach kultury. Ale ten medialny sukces nie jest moją zasługą, tylko ludzi, którzy swój talent, wysiłek i pasję poświęcili sztuce. Mam tu na myśli także tegorocznych laureatów. To oni tworzą glebę, na której wyrastają prawdziwe talenty – zachwalała W. Haręźlak.

Do pochwał przyłączył się prezydent Kubicki: - Siła każdego miasta zależy nie od nawet najwspanialszych budynków, tylko od ludzi. To oni są największym skarbem naszego miasta. To również dzięki dzisiejszym laureatom mogę śmiało powiedzieć, że Zielona Góra jest miastem magicznym.

(pm)

NAGRODY KULTURALNE 2018 - INDYWIDUALNE

Ryszard Błażyński Obchodzi 45-lecie pracy twórczej. Od 20 lat realizuje autorski projekt Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zielonej Góry. Z jego inicjatywy przyznawana jest pisarzom i poetom lubuskim nagroda literacka Winiarka.

 

Agnieszka Ginko Poetka i pisarka, autorka literatury dziecięcej, wielokrotnie nagradzana na ogólnopolskich konkursach. Laureatka konkursu „Książka Przyjazna Dziecku”. Jej „Jutlandia” otrzymała nominację do nagrody „Książka Roku”. Od 18 lat organizuje imprezy kulturalne i edukacyjne w WiMBP.

 

Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek Instruktor teatralny, pasjonatka sztuki recytacji. Organizatorka warsztatów, kursów i szkoleń, dzięki którym młodzi artyści osiągają wysokie wyniki na przeglądach i w konkursach. Jej działania wyróżniają się profesjonalizmem i oryginalnością.

 

Marta Pohrebny Od ponad 20 lat prezentuje swoje spektakle w kraju i za granicą, gdzie odnosi spektakularne sukcesy. Dzięki dużemu talentowi, pracowitości i znakomitemu zawodowemu przygotowaniu, jej nazwisko od lat doskonale jest znane na międzynarodowych scenach teatralnych.

 

Adam Bagiński Czym są dla zielonogórzan jego obrazy, zaświadcza choćby dyplom laureata nagród kulturalnych z wizerunkiem miasta pędzla Bagińskiego. Już od 50 lat swoją twórczością i talentem wzmacnia potencjał kulturalny Zielonej Góry. Wiele jego dzieł, szczególnie akwarele, zdobi ściany publicznych instytucji i prywatnych mieszkań.

 

Tomasz Gawałkiewicz W swoich pracach jest zawsze bezstronny, to znaczy, że nie wchodzi w żadne interakcje z bohaterami, nie snuje opowieści i nie moralizuje. Autor zostawia odbiorcy swobodną przestrzeń na refleksję nad zdjęciem. Tę zasadę stosuje od początku swojej drogi artystycznej i dlatego jego twórczość jest tak cenna.

 

Robert Tomak Jego rzeźby zdobią nasze miasto, to m.in. pomnik Ignacego Łukasiewicza, Matki Sybiraczki, Żołnierzy Wyklętych, a także kilka Bachusików. Robert Tomak to również społecznik i pedagog, współpracujący z Pogotowiem Opiekuńczym i Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury.

 

 

NAGRODY KULTURALNE 2018 - ZBIOROWE

* Towarzystwo Śpiewacze Cantemus Domino

Śpiewanie w chórze to prawdziwa magia. Towarzystwo przez 65 lat swojej aktywności zawsze cechowało się bogactwem repertuaru, jego pięknem i wyjątkowością – stąd nagroda kulturalna miasta. Twórczość chóru od lat zaskakuje swą artystyczną różnorodnością. To efekt ogromnej pasji i silnej potrzeby śpiewania.

 

* Stowarzyszenie Forum Art

Ma wielu zapalonych członków, ale tegoroczną nagrodę otrzymuje zespół redakcyjny, który zrealizował kilka bardzo cennych inicjatyw wydawniczych. Aleksandra Łobodzińska, Igor Myszkiewicz i Marcin Olechowski to udane trio, które wydało książki o Zielonej Górze, opisując w nich różne aspekty kultury, historii i tożsamości miasta.

 

* Teatr Rozrywki – Trójkąt

Powstał z zamysłu aktorskiego małżeństwa: Beaty i Artura Beling, jako odpowiedź na zainteresowanie sztukami w stylistyce średniowiecznej, głównie dla najmłodszych. Teatr wystawia sztuki również w plenerze, na zamkach i jarmarkach. Scenografie, instrumenty, kostiumy i rekwizyty aktorzy wykonują własnoręcznie.

 

* Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Członkowie tego towarzystwa od 30 lat żywo interesują się sprawami miasta, udatnie propagując tradycje i kulturę naszych dziadków. Pięknym wyrazem tej symbiozy nowoczesności i przeszłości jest aktywność i twórczość śpiewacza Chóru Pohulanka, którego działalność na stałe wzrosła w kulturalny pejzaż miasta.