Na placu Teatralnym powstanie podziemny parking

28 Listopad 2016
To pewne. Miasto przebuduje teren za teatrem. Powstanie również podziemny parking na 50 samochodów. Wypięknieje pl. Matejki, gdzie stanie pomnik. Inwestycja została zapisana w projekcie budżetu Zielonej Góry na przyszły rok.

- Podziemny parking znajdzie się na środku nowego placu. Zmienimy również układ komunikacyjny pl. Matejki – prezydent Janusz Kubicki pokazywał plan terenu podczas ubiegłotygodniowej prezentacji projektu budżetu miasta. I podkreślał: – Od lat prowadzimy taką politykę, by większość inwestycji była robiona przy pomocy środków zewnętrznych. Tak jest w tym przypadku.

Wielki program

Plac Teatralny będzie robiony w ramach olbrzymiego, wieloletniego programu rewitalizacji, na który tylko w przyszłym roku miasto przeznaczy 28,5 mln zł. Jest on realizowany przy wsparciu unijnych pieniędzy z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

O rewitalizacji placu Teatralnego, czyli kwartału pomiędzy ulicami: Kupiecką, pl. Matejki, dr. Pieniężnego i al. Niepodległości, pisaliśmy kilka razy. Pokazywaliśmy, jak zmieniały się wcześniejsze koncepcje i co teraz proponują urbaniści i architekci. Dzisiaj, mamy już gotowy tzw. program funkcjonalno-użytkowy (PFU), który zawiera wszystkie wytyczne i oczekiwania, jak ma wyglądać plac. To on jest podstawą do ogłoszenia przetargu i zrobienia projektu placu. Dlatego pamiętajcie – zdjęcia, które pokazujemy to tylko przykładowe rozwiązania. To projektant zadecyduje o ich ostatecznym kształcie.

- Inwestycja będzie prowadzona w systemie zaprojektuj i wybuduj. Zakładamy, że powinniśmy jeszcze w tym roku ogłosić przetarg. Prawdopodobnie prace w terenie rozpoczną się w połowie roku – ostrożnie planuje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Zadanie jest skomplikowane, bo równolegle teatr planuje rozbudowę i postawienie na placu letniej sceny. To dwie osobne inwestycje, finansowane z różnych funduszy, które trzeba dobrze zgrać.

Letnia scena

O planach teatru również pisaliśmy. Dzisiaj, skupmy się na samym pl. Teatralnym. – Oczywiście, letnia scena jest jednym z najważniejszych elementów inwestycji. Stanowić będzie jedną z głównych osi widokowych. Teatr zbuduje scenę, my otwartą widownię z miejscami do siedzenia – tłumaczy Izabela Bernaczek-Borek, z departamentu inwestycji, która w magistracie pilotuje inwestycję. - Widoczną zmianą, oprócz sceny letniej, będzie otwarcie terenu na pl. Matejki, który zmieni swój wygląd. Plac nabierze rangi, będzie lepiej eksponowany. Zmienimy układ komunikacyjny. Przewidzieliśmy miejsce na pomnik. Będą też plansze z panoramami Zielonej Góry.

Przed laty było to miejsce niesamowite. Na ścianach starych kamieniczek Ryszard Kiełb namalował panoramę Zielonej Góry widzianą z różnych stron. Z biegiem lat farby wyblakły. Teraz, zastanawiano się nad powrotem do pomysłu.

Widoki z pl. Matejki

- W końcu nie było jednak zgody, by ponownie namalować kamieniczki, które mają różnych właścicieli – opowiada Paweł Gołębiowski, który wykonał PFU. – Dlatego wymyśliliśmy coś innego. Na skraju promenady ustawimy dwa ekrany. Mogą być z tworzywa lub szkła. Przeźroczyste. Na nich namalujemy panoramy miasta. Ekrany muszą być tak zaprojektowane i wykonane, żeby widz mógł oglądać panoramy na tle starych kamieniczek, które będą widoczne za szybą.

Tuż obok zaplanowano miejsce na pomnik.

- To osobne zadanie. O tym, co tam stanie, zadecydują radni i rada pomnikowa – wyjaśnia I. Bernaczek-Borek.

- Ja uważam, że to byłoby świetne miejsce na pomnik Jana Matejki, skoro to jego plac – dorzuca P. Gołębiowski.

To może warto skorzystać z inspiracji krakowskich, gdzie koło Barbakanu ustawiono pomnik malarza z wielką, pustą ramą? Pokazuję Gołębiowskiemu zdjęcia.

- To mogłoby byś świetne rozwiązanie. Mistrz siedzi przy ramie, w której widzimy perspektywę placu Teatralnego, obok mamy dwa ekrany w takim samym stylu z panorami miasta nałożonymi na kamieniczki – zapala się P. Gołębiowski.

Gdzie to wszystko miałoby się zmieścić na małym pl. Matejki?

- Chcemy, by plac był początkiem głównej osi widokowej, by nabrał nowego wymiaru – odpowiada architekt. – Dlatego zmienimy tutaj układ komunikacyjny. Samochody nie pojadą z ul. Kupieckiej prosto w ul. Chrobrego, tylko będę musiały go objechać. Plac, trochę dziś zapomniany, tylko na tym zyska.

Będą na nim tylko dwa miejsca parkingowe. Dzisiaj, stoi tutaj więcej samochodów. Podobnie jak w wielu zakamarkach przyszłego placu Teatralnego.

Powstanie podziemny parking

- W zamian powstanie parking podziemny. Zmieści się w nim 50 pojazdów. Wjazd będzie od ul. Chrobrego – pokazuje na planie P. Gołębiowski. – Sam parking znajdzie się pod widownią sceny letniej teatru. Z parkingu będzie można wyjechać na powierzchnię windą przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy niej będzie klatka schodowa i automaty do opłaty za postój.

Oprócz tego, pozostanie kilkanaście tradycyjnych miejsc na powierzchni. Pod scenę prowadzić będą dwa główne pasaże dla pieszych ułożone w charakterystyczną koniczynkę z płyt betonowych, wzór nawiąże do starego układu płyt na deptaku wokół ratusza.

Zieleń i zadaszenie

Na pl. Teatralnym znajdzie się sporo zieleni i place zabaw dla dzieci. Projekt zakłada nawet wydzielenia specjalnego miejsca reżyserskiego, gdzie doprowadzone będą wszystkie kable potrzebne do prowadzenia imprez plenerowych na letniej scenie.

- Planujemy również, że widownia będzie miała lekkie zadaszenie, podobne do  zadaszenia amfiteatru w Łagowie – dodaje I. Bernaczek-Borek.

Plan przestrzennego zagospodarowania zakłada, że w przyszłości, na niewielkim terenie przy pl. Teatralnym, możliwa będzie zabudowa. To miejsce na kawiarnie, restauracje czy inne miejsca spotkań. Na razie, w ramach rewitalizacji, te miejsca zostaną oddzielone ścianami zieleni.

Przy okazji przebudowy placu wyremontowana zostanie ulica od pl. Matejki w okolicę dawnego LOK. Odnowione zostaną chodniki, stary bruk będzie przełożony, dzięki czemu znikną różne zagłębienia w jezdni. Stary charakter ulicy zostanie zachowany.

Tomasz Czyżniewski

Artykuły powiązane: