MZK ma automaty na karty

19 Maj 2017
Powiało wielkim światem. Od piątku w miejskich autobusach pojawiły się nowe automaty do biletów. Wreszcie można zapłacić kartą. To test.

Do tej pory mieliśmy do dyspozycji jedynie automaty na bilon. To kłopot, kiedy nagle okazuje się, że wydaliśmy wszystkie drobne, a kartą jak w innych miastach, zapłacić nie można.

- Teraz, na próbę, pięć autobusów wyposażyliśmy w automaty biletowe przystosowane także do płatności bezgotówkowych – tłumaczy Barbara Langner, dyrektor MZK. – Będziemy je testować i czekamy na opinie pasażerów.

Zielona Góra chce odnowić swój miejski tabor i w dużej części przestawić go na autobusy elektryczne. Trwa przetarg m.in. na wyposażenie nowych autobusów. W ofertach znalazły się również różne rodzaje automatów do biletów.

Klient będzie miał kilka opcji do wyboru. Na przykład we Wrocławiu, w tramwajowym automacie nie kupimy biletu płacąc bilonem lub niektórymi typami karty bankomatowej. Testowane w Zielonej Górze urządzenia mają większe możliwości.

Jak informuje MZK, proces zakupu biletu jest prosty i intuicyjny. Na dotykowym ekranie urządzenia należy wybrać rodzaj i ilość biletów a następnie sposób płatności. Płacić można zarówno bilonem (automaty wydają resztę) jak i kartą. Instrukcja obsługi nowych automatów biletowych jest dostępna na stronie internetowej www.mzk.zgora.pl.

Co ważne, płacić można przy pomocy karty zbliżeniowej lub wklepując PIN.

Nowe automaty będą umożliwiały zakup biletów jednorazowych, przeniesienie doładowań internetowych oraz zasilenie e-portmonetki. Co ciekawe, autobusy wyposażone w nowe automaty będzie można zlokalizować za pomocą interaktywnej mapy, na której oznaczono je specjalnym symbolem.

(tc)