Miniprzewodnik po placu Teatralnym

28 Listopad 2016
Zobacz najważniejsze punkty planowanego placu.

1. Teatr – na zapleczu zostaną wyburzone stare magazyny. Stary budynek ze sceną letnią połączy przejście na wysokości 1-2 piętra.

2. Letnia scena teatru. Tutaj będzie można organizować imprezy plenerowe, dzieci będą mogły obserwować przedstawienia lalkowe. Dodatkowo teatr zyska nowoczesne magazyny i garderoby dla aktorów. Będzie gdzie przechowywać eksponaty i lalki.

3. Widownia letniej sceny teatru. Będzie złożona z sześciu rzędów zwróconych w stronę sceny. Widownia o szerokości (długości rzędów) ok. 50 m ma zostać wykonana w postaci stopni o wysokości 20 cm i długości 100 cm. Pierwszy rząd widowni ma znajdować się w odległości min. 12 m od przyszłego budynku teatru, w celu zapewnienia możliwości rozstawienia dodatkowej sceny modułowej przy scenie letniej. Pozostała część placu ma pozostać płaska, pozbawiona barier architektonicznych, jak będzie taka potrzeba, stanie tu dodatkowa widownia mobilna (np. krzesła wolnostojące). Przestrzeń przeznaczona pod widownię stałą oraz czasową o powierzchni ok. 1.000 mkw. ma być zadaszona. Dach będzie wykonany z tkaniny odpornej na zmienne warunki atmosferyczne i silne podmuchy wiatru.

4. Wieża widokowa. Ma być końcowym elementem osi widokowej na przedłużeniu wejścia na plac od strony Kupieckiej. Ma to być lekka konstrukcja ażurowa, z której będzie można patrzeć na plac i sąsiednią wieżę konkatedry pw. św. Jadwigi. Dzięki ażurowej konstrukcji nie będzie zasłaniać światła sąsiednim budynkom mieszkalnym.

5. Wjazd do podziemnego parkingu.
6. Wyjście z parkingu
7. Dojazd do parkingu

Parking podziemny powstanie w centralnej części placu, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. Wjazd do parkingu zaplanowano od strony ul. Chrobrego, drogą dojazdową między budynkami położonymi przy ul. Bolesława Chrobrego 50 i 56. Garaż będzie samoobsługowy. Przed zjazdem do parkingu (na wysokości wjazdu od ulicy Chrobrego zlokalizowana będzie tablica świetlna informującą o ilości wolnych/zajętych miejsc w hali garażowej). Na powierzchnię prowadzić będzie klatka schodowa i winda przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tutaj będą automaty do zapłaty za postój.

8. Pasaż z płyt ułożonych w koniczynkę. Nawierzchnia placu będzie wykonana z wielkoformatowych płyt betonowych o różnych wymiarach (min. 30 x 30 cm) i kolorach (biały i czarny), z mozaiką w formie „koniczyn” wzorowanych na istniejących w dawnej posadzce deptaka, wykonanych z czarnego sjenitu. Pozostała część placu w postaci trawników. Na przecięciu osi widokowych prowadzących z wejścia na plac od strony ulicy Kupieckiej i pl. Matejki znajdą się w posadzce fontanny z oświetleniem.

9. Miejsce na pomnik na pl. Matejki. W ramach inwestycji wytyczone zostanie samo miejsce. Postawienie pomnika nie wchodzi w zakres rewitalizacji.

10. Ekran z panoramą miasta. Na skraju pasażu zostaną ustawione dwa ekrany, na których będą namalowane panoramy Zielonej Góry.