Martyna puka do bram reprezentacji

8 luty 2019
Sportowe geny są, talent jest, determinacji też nie powinno zabraknąć. Martyna Kubka to tenisowy talent z Zielonej Góry. Reprezentantka GKT Nafta ma za sobą występ na juniorskim Australian Open.

W kwietniu skończy 18 lat. Jest rówieśniczką Igi Świątek i Mai Chwalińskiej, które w Zielonej Górze bronią barw reprezentacji Polski w meczach Pucharu Federacji. O kadrę już się ociera. Gdy w grudniu biało-czerwone pojawiły się na zgrupowaniu, Martyna Kubka trenowała razem z nimi. – Zostałam powołana przez trenera kadry, zgrupowanie było super. Myślę, że dziewczyny się dobrze zaaklimatyzowały, to moje bliskie koleżanki – mówi Martyna.

Mama Małgorzata oraz tata Jacek trenowali strzelectwo sportowe. Wystąpili też na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Tam mama Martyny zdobyła brązowy medal w konkurencji karabinu kulowego w trzech postawach. Sportowe geny są więc świetne, w tenisie na sukces musi się jednak złożyć wiele rzeczy, np. doświadczenie, po które Kubka poleciała na Antypody, by zadebiutować w Australian Open. Na razie juniorskim, choć doświadczeń przywiozła cały bagaż.

- Podpatrzyłam najlepsze zawodniczki, wiele się nauczyłam. A to może być nawet ważniejsze niż sam turniej – uważa Kubka, która zmagania zakończyła na pierwszej rundzie, wcześniej udanie przebijając się przez eliminacje, wygrywając dwa mecze. Pierwsza runda była już w Melbourne, a tam gwiazdy światowego tenisa, zmagające się w seniorskim Australian Open, były w zasięgu wzroku. – Widziałam Serenę Williams na treningu, bo grała na korcie obok. Widziałam Rafaela Nadala w siłowni, nawet się ze mną pożegnał – powiedział mi „hi” i „bye” – śmieje się zielonogórzanka.

Tyleż samo co doświadczeń, Kubka przywiozła z Australii motywacji, ta przyda się w realizacji planów na ten rok. – Skupiam się jeszcze na juniorach w tym roku, choć w drugiej części sezonu zacznę grać turnieje seniorskie, bo w przyszłym roku przechodzę już do tej kategorii. Chciałabym jednak zagrać dobrze w juniorskich turniejach wielkoszlemowych – kończy M. Kubka, przez słowo „dobrze” rozumie dotarcie do ćwierćfinałów.

(mk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki