Magiczny czas się zbliża...

29 Listopad 2019
Świątecznie stroją się ulice i sklepowe wystawy, a Mikołaj już pakuje prezenty do wielkiego worka. Z pewnością spotkamy go gdzieś w przyszłym tygodniu... Będzie też okazja, by własnoręcznie wykonać bożonarodzeniowe ozdoby.

RODZINNE WARSZTATY

sobota, 30 listopada

- Tradycyjnie, w okresie przedświątecznym, zapraszamy na wspólne tworzenie ozdób. Stałych uczestników naszych warsztatów nie musimy przekonywać, że warto zarezerwować czas i spotkać się w naszym Centrum – mówią organizatorzy rodzinnych warsztatów mikołajkowych. W sobotę, 30 listopada, o 12.00 Centrum Przyrodnicze zaprasza, by spróbować swoich sił w samodzielnym wykonaniu wesołych Mikołajów i nie tylko... - Zapewniamy wszystkie materiały i wspaniałą atmosferę – dodają organizatorzy.

Koszt to 20 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Kontakt telefoniczny lub mailowy: 660 481 635; cp.rezerwacja@centrumnaukikeplera.pl.

 

MATEMATYCZNY WOREK

czwartek, 5 grudnia

Na Noc Mikołajkową zaprasza w czwartek, 5 grudnia, o godz. 17.00 Szkoła Podstawowa nr 13. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Matematyczny worek św. Mikołaja”. W ramach projektu prowadzonego w SP 13 „Kodowanie mózgu trenowanie” przewidziano dla całych rodzin moc atrakcji m.in. rodzinną grę matematyczna, zadania z kodami QR, „bum-bum rurki”, Just Dance.

 

NIESPODZIANKI W NORWIDZIE

czwartek, 5 grudnia

„W cichą noc” - międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła, adresowane są do dzieci i dorosłych. Odbędą się w godz. 16.00-18.00, w filii nr 1 i 11 Biblioteki im. Cypriana Norwida, ul. Ptasia 32. Zajęcia poprowadzą członkinie Stowarzyszenia „Rękodzieło Zielonogórskie”. Obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 68 451 08 92, e-mail: filia11@biblioteka.zgora.pl.

 

piątek, 6 grudnia

„Markowe mikołajki” – to spotkanie dla dzieci z Markiem Wnukowskim, autorem wierszy i piosenek dla najmłodszych oraz książek „Markowe bajki” i „Jeż u fryzjera”. Autor ma także swój kanał na YouTube „Mądre piosenki i wiersze dla dzieci”. Dla wszystkich dzieci biorących udział w spotkaniu - mikołajkowe prezenty-niespodzianki. Godz. 9.00, Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook, ul. Makowa 12.

 

środa, 11 grudnia,

„Mam pomysł” – to kreatywne warsztaty, prowadzone przez dzieci dla dzieci. Podczas spotkań prowadzący wykorzystują swoje oryginalne pomysły na wspólną zabawę plastyczną - tym razem w temacie świątecznym. Szczegóły są niespodzianką. Zajęcia dla dzieci  wieku 6-10 lat, z opiekunami. Obowiązują zapisy, pod nr: 68 47 51 807. Moderator: Agata Życzkowska. Godz. 16.00, mediateka Szklana Pułapka, Wrocławska 12a (Zielonogórska Palmiarnia).

 

sobota, 14 grudnia

W cyklu „Czytanie na drugie śniadanie” – „Adwentowe Mikołaje” – warsztaty plastyczno- literackie na podstawie książki Hisako Aoki i Ivana Gantschev „Święty Mikołaj opowiada o Bożym Narodzeniu”. Podczas warsztatów dzieci wykonają adwentowego Mikołaja z dłuuugą brodą, która będzie się kurczyć z każdym dniem przybliżającym nas do Bożego Narodzenia. Prowadzenie: Joanna Smerda. Godz. 11.00, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa (gmach główny biblioteki, al. Wojska Polskiego).

 

MIKOŁAJKI MIEJSKIE – ROZŚWIETLENIE CHOINEK

piątek, 6 grudnia

To będzie wyjątkowy i magiczny dzień dla wszystkich zielonogórzan! W piątek, 6 grudnia, odbędą się Mikołajki Miejskie. Początek o godz. 16.00, na pl. Bohaterów, tam zaplanowano przywitanie oraz rozpalenie świateł na choince i fontannie. Następnie wszyscy przespacerują się deptakiem, w stronę ratusza, po drodze włączane będą iluminacje. O godz. 16.30, przy ratuszu, po wspólnym odliczaniu rozbłyśnie światłami kilkunastometrowa żywa choinka. Zaplanowano koncert zimowych piosenek i pastorałek, w programie także strojenie choinki, wystąpienie prezydenta Janusza Kubickiego oraz dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wojciecha Grochali. Będzie też słodki poczęstunek dla dzieci.

Wielka jodła, zwana „Choinką z lasu”, która będzie zdobić świąteczny deptak, jest prezentem dla zielonogórzan od leśników. Przyjedzie do nas z Nadleśnictwa Babimost.

 

MIKOŁAJ W AUTOBUSIE

piątek, 6 grudnia

Miejski Zakład Komunikacji i lokalni sponsorzy, wzorem lat ubiegłych, organizują 6 grudnia akcję „Mikołaj w autobusie”. W czasie przejazdów specjalnie ustrojonym autobusem, Mikołaje będą zabawiać dzieci i częstować je słodyczami – zapowiadają organizatorzy. Na wniosek grzecznych dzieci, w tym roku Mikołaje pojawią się aż na trzech trasach. Oto harmonogram. Linia nr 8: godz. 10.30 - os. Śląskie - Zawadzkiego „Zośki”, godz. 11.20 - Zawadzkiego „Zośki” - os. Śląskie. Linia nr 19: godz. 12.10 - os. Śląskie - Batorego, godz. 12.50 - Batorego - os. Śląskie, godz. 15.20 – os. Śląskie - Batorego, godz. 16.00 – Batorego - os. Śląskie. Linia nr 14: godz. 13.40 – os. Śląskie – Zawadzkiego „Zośki”, godz. 14.30 – Zawadzkiego „Zośki” – os. Śląskie.

 

CHARYTATYWNY KONCERT

piątek, 6 grudnia

Na trzeci koncert z cyklu ZG United zapraszają stowarzyszenia Forum Art i Art Of Underground. Tym razem będzie to mikołajkowa edycja charytatywna na rzecz fundacji Przystań na 4 łapy. Cykl ZG United promuje wszystkie środowiska muzyki niezależnej w Zielonej Górze. Jedna scena, kilka gatunków. Podczas edycji charytatywnej zagrają zielonogórskie zespoły: Keep It Real, SHARON band, AMARENA oraz Roadhouse. Wydarzenie 6 grudnia, o 19.00 w klubie JAZZKINO przy ul. Sobieskiego. Bilety po 15 zł na bramce.

 

WEEKEND W PLANETARIUM

sobota, niedziela, 7-8 grudnia

Kapitan Kepler zaprasza młodsze i starsze dzieci na „Mikołajkowy weekend” w Planetarium Wenus! W sobotę, 7 grudnia, o 12.00 odbędzie się przedstawienie Teatru Lalka w Trasie, pt. „Tajemnica pierwszej gwiazdki”. Głównymi bohaterami spektaklu są elfy, które muszą odnaleźć pierwszą gwiazdę. W tym celu udają się w podróż po naszym Układzie Słonecznym. Ich problem rozwiązuje św. Mikołaj z gościem specjalnym - Kapitanem Keplerem. Po przedstawieniu, kapitan i jego załoga przygotowali widowiskowe doświadczenia z użyciem suchego lodu. Sala planetaryjna na chwilę zamieni się w lodową krainę.

W niedzielę, 8 grudnia odbędzie się premiera pokazu dla młodzieży „Jesteśmy gwiazdami”. Jak to się wszystko zaczęło? Z czego jesteśmy zrobieni? Animacja odpowie na większość z tych najtrudniejszych pytań. Pokazy o godz. 11.00, 12.00, 13.00 i 16.00. Bilety na sobotę i na niedzielę można kupić w kasach planetarium lub zarezerwować na stronie www.planetariumwenus.pl. W holu, w Kąciku Małego Astronauty, przez cały weekend, w godz. 11.00-14.00, będzie można zrobić sobie zdjęcie z Kapitanem Keplerem w wyjątkowej, kosmiczno-świątecznej scenerii.

 

ŚWIĄTECZNY PIKNIK

sobota, 7 grudnia

Świąteczny piknik z ekonomią społeczną w tle organizowany jest przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze. Odbędzie się on w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, ul. Wyszyńskiego 19a. Spotykamy się w sobotę, 7 grudnia, w godz. 10.00-15.00 na parterze i pierwszym piętrze. Piknik będzie miał charakter rodzinny. - Zależy nam, aby mieszkańcy poznali fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne, które działają na naszym terenie i podejmują ważne działania. Temu wydarzeniu będą towarzyszyć atrakcyjne otwarte warsztaty związane z tematyką świąteczną – zapowiadają organizatorzy.

W programie wypiek rogalików, wykonywanie ozdób świątecznych, pisanie listów do św. Mikołaja.

 

ZGRANA RODZINA W PALMIARNI

sobota, 14 grudnia

Całe rodziny mogą się czuć zaproszone na wspólne przygotowania do świąt! Warsztaty, tradycyjnie, odbędą się w Palmiarni. W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-13.00 wspólnie przygotujemy piękne ozdoby świąteczne, okolicznościowe kartki, ozdobimy pierniki i przygotujemy oryginalne wianki. Nie zabraknie zajęć kulinarnych i plastycznych. Zaprasza ZGrana Rodzina i partnerzy.

 

MIKOŁAJE, NA START!

sobota, 14 grudnia

Już po raz piąty odbędzie się Charytatywny Bieg Dobrych Mikołajów. 14 grudnia, w Parku Poetów biegacze przemierzą dystans 7 kilometrów. Start zaplanowano o 13.00. Wcześniej wystartuje V Bieg Małego Mikołaja (50-600 metrów) oraz I Bieg Elfa (2 km). To nowość wprowadzona z myślą o młodziutkich biegaczach. Wszystkie biegi mają jeden cel – wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Twórczych Poszukiwań STAR, którymi są zdolne dzieci z ubogich rodzin. Biegom będzie towarzyszył Festiwal Świąteczny, który zorganizują uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego „Lotnik”. Podczas festiwalu, w godz. 10.00-15.00 odbędzie się spotkanie z Mikołajem, będą warsztaty świąteczne, kiermasz książek, ciast i prezentów. Zapisy na biegi prowadzone są na stronie www.super-sport.com.pl do 5 grudnia lub do wyczerpania limitu miejsc.

 

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki