Książka wypożyczona w chmurze

10 luty 2017
Już nie musisz wychodzić z domu żeby wypożyczyć książkę z biblioteki wojewódzkiej. Jest wygodniej. Jeden szkopuł – to książka w wersji elektronicznej.

Popularny Norwid przyszykował miłośnikom książek spore udogodnienie. Od środy udostępnił posiadaczom kart bibliotecznych internetowy dostęp do książek zapisanych w wersji elektronicznej. Chodzi o 18 tys. pozycji do wyboru.

- 250 czytelników WiMBP dostanie bezpłatny kod dostępu, który zachowa ważność przez 30 dni – informuje Żaneta Cierach, zastępca dyrektora biblioteki.

- W naszej bibliotecznej ofercie mieliśmy do tej pory lukę, oferowaliśmy bowiem wydawnictwa książkowe wyłącznie w wersji papierowej oraz w wersji dźwiękowej, zapisane na płytach CD. Teraz mamy trzeci kanał dostępności, czyli książkę zapisaną w wersji elektronicznej – zachwala Bartosz Czerniawski, koordynator bibliotecznej akcji „Książka w chmurze”.

Najnowsza oferta skierowana jest do posiadaczy komputerów, tabletów i smartfonów. A jest w czym wybierać. Zbiór elektronicznych książek liczy ponad 18 tys. pozycji. Wedle zapewnień Michała Chłosta, zajmującego się promocją „Książki w Chmurze”, internetowy magazyn książek będzie stale powiększany o najbardziej poszukiwane pozycje.

- Proponowany dziś zbiór to głównie literatura piękna, od klasyki po bestsellery, do tego książki popularno-naukowe oraz dla dzieci. Internet będzie nam potrzebny tylko w chwili ściągania książki na tablet czy smartfon. Przez miesiąc będziemy mieli nieograniczony dostęp do tej pozycji – tłumaczy M. Chłosta.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kod dostępu do internetowej bazy książek? Warunki są dwa. Po pierwsze, trzeba posiadać kartę biblioteczną Norwida. Po drugie, trzeba osobiście przyjść do WiMBP, pierwsze piętro, gdzie pracownicy biblioteki nie tylko wręczą nam indywidualny kod dostępu, ale także pomogą bezboleśnie przejść przez całą procedurę rejestracyjną. Dlatego warto zabrać ze sobą nie tylko kartę biblioteczną, ale także tablet lub smartfon.

Rejestrację można także przeprowadzić samodzielnie, siedząc wygodnie w domowym fotelu. Trzeba wejść na stronę www.legimi.pl/zgora. System poprosi nas o podanie kilku podstawowych informacji, np. o naszym osobistym adresie mailowym. Potem poprosi o wpisanie kodu, który otrzymamy w WiMBP. Co ważne, biblioteka, dla naszej wygody, oferuje także możliwość otrzymania miesięcznego kodu poprzez pocztę internetową.  

- Nasza akcja jest możliwa dzięki podpisaniu umowy z firmą LEGIMI, to z jej elektronicznej bazy będą korzystać czytelnicy Norwida. Jeśli rozkolportujemy mniej niż 250 kodów miesięcznie, uznamy naszą akcję za porażkę – zapewnia B. Czerniawski.

Choć korzystanie z elektronicznej bazy firmy LEGIMI jest dla czytelników Norwida całkowicie bezpłatne, to jednak kod dostępu zachowuje ważność tylko przez 30 dni, licząc od dnia wystawienia. Jeśli po tym terminie znów zechcemy skorzystać z usług elektronicznej biblioteki, będziemy musieli ponownie odwiedzić Norwida, aby otrzymać nowy kod. Tak trzeba będzie postępować każdego miesiąca.

WiMBP pamięta także o czytelnikach z dysfunkcją wzroku. Do tej grupy odbiorców adresowane są wydawnictwa zarejestrowane w formie audiobooków, które wymagały dodatkowego sprzętu w postaci domowego czytnika płyt CD. Teraz biblioteka wypożyczać będzie chętnym przenośne urządzenie o zabawnej nazwie „Czytak+”. Wystarczy zgłosić się do Norwida, wybrać książkę z 4 tys. zbioru, aby po chwili mieć wgraną lekturę do wypożyczonego nam urządzenia. Wypożyczenie urządzenia nic nie kosztuje. Norwid dysponuje dwoma takimi niewielkimi aparatami. Ich rynkowy koszt to ok. 1.500 zł.

Czy elektroniczne nowinki w bibliotece ograniczą tradycyjny kontakt z tradycyjną książką?

- Książka w wersji elektronicznej to wciąż zaledwie  10 proc. rynku książki. Dla wielu nic nie zastąpi intymnego kontaktu z papierową książką. Co jednak nie wyklucza coraz częstszego korzystania ze współczesnych narzędzi w postaci komputera czy tabletu – zapewnia B. Czerniawski.

(pm)