Jadą do nas nowiutkie mercedesy

2 Listopad 2017
Niewiarygodne tempo – w poniedziałek podpisano umowę i po niespełna trzech miesiącach 17 biało-żółto-zielonych mercedesów przegubowych trafi do Zielonej Góry. Jeszcze nigdy nie kupiliśmy na raz aż tylu nowych pojazdów. A to dopiero początek.

- Historyczna chwila dla Zielonej Góry! Właśnie podpisałem umowę na dofinansowanie innowacyjnego projektu dla naszego miasta. Ekologiczny transport w Zielonej Górze staje się faktem! Pierwszy raz w życiu miałem okazję podpisać umowę na prawie 270 mln zł – relacjonował na bieżąco prezydent Janusz Kubicki.

Umowę podpisują: Przemysław Gorgol - Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych i prezydent Janusz Kubicki. Za nimi od lewej: wicewojewoda Robert Paluch, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, poseł Jerzy Materna i wiceminister rozwoju Witold Słowik

Kilka godzin później podpisał umowę na jeden z elementów całego programu - dostawę 17 mercedesów za 26 mln zł.
- Po raz pierwszy w życiu kupiłem tyle mercedesów na raz – żartował.

To kontrakt stulecia. Zielona Góra, oprócz 17 przegubowych mercedesów, kupi jeszcze 47 krótszych autobusów elektrycznych. Podpisana w poniedziałek umowa oznacza, że na koncie mamy unijne pieniądze na ten projekt, czyli na kupno 64 autobusów, budowę infrastruktury do ich obsługi, budowę centrum przesiadkowego i przebudowę kilku ulic. Olbrzymie przedsięwzięcie. Zanim jeszcze podpisano umowę, w Warszawie, magistrat rozpoczął część przedsięwzięć, inwestując miejskie pieniądze.

Autobusy przegubowe powstaną w fabryce mercedesa w Turcji. Koncern jeszcze przed podpisaniem umowy rozpoczął przygotowania do montażu pojazdów w barwach Zielonej Góry.

- Zielona Góra i nasza komunikacja miejska ma bardzo dobrą opinię – komentuje Barbara Langner, dyrektor MZK. – Umowa popisana, produkcja ruszyła, pierwsze autobusy z Turcji trafią do Polski w połowie grudnia. W Warszawie będzie montowane wyposażenie spełniające nasze wymagania i normy. Pierwsze autobusy powinny trafić do nas w styczniu.

Nasz przewoźnik ma już autobusy tej marki. 13 mercedesów trafiło do MZK w 2011 r. Od tego czasu nie kupowano nowych pojazdów. Od pewnego czasu tabor uzupełniano, dzierżawiąc autobusy. Wtedy wiadomo już było, że przestawiamy się na elektryczne pojazdy.

Kiedy to nastąpi?

- Kończy się ostatni etap tzw. kontroli uprzedniej prowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych. Wysłaliśmy ostatnie dokumenty. Zakładam, że procedura zakończy się w ciągu dwóch tygodni – planuje dyrektor Langner. Sprawdzana jest oferta Ursusa, który dostarczyć ma miastu 47 elektrycznych autobusów za 100 mln zł. Pierwsze ursusy powinny się pojawić w mieście w połowie przyszłego roku.

- Zielona Góra będzie pierwszym europejskim miastem z miejskimi stacjami ładowania wyposażonymi w dynamiczne zarządzanie energią – ocenił podpisanie umowy angielski branżowy portal Intelligent Transport.

(tc)