„Epitafium” zabrzmi w piątek

17 Styczeń 2019
Kompozytorka Katarzyna Kwiecień-Długosz napisała „Epitafium” na carillon dedykowane pamięci zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

– To był odruch serca, potrzeba upamiętnienia prezydenta i okazania solidarności z gdańszczanami – mówi pani doktor, wykładowca Instytutu Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W chwili tragedii była w domu. – Kiedy tylko dowiedziałam się, co się stało, poczułam potrzebę napisania utworu dedykowanego prezydentowi, który był mocno związany ze środowiskiem carillonistów w Gdańsku. Od razu pojawił się w mojej głowie pomysł muzyczny – mówi kompozytorka.

Głównym motywem utworu są dźwięki ADA, od nazwiska prezydenta, a w zakończeniu pojawia się motyw GDA - od miasta Gdańska. Tak powstało trwające niecałe 5 minut „Epitafium” dedykowane pamięci Pawła Adamowicza.

W ubiegłych latach kompozytorka realizowała inne projekty dla gdańskich carillonistów, m.in. utwór zsynchronizowany z fontanną Heweliusza.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, w którym są carillony. – To instrument składający się z dzwonów – mówi dr Kwiecień-Długosz. I dodaje, że gra na nim nie jest łatwa, bo wymaga również siły fizycznej. W Gdańsku carillony znajdziemy na wieżach ratusza i kościoła św. Katarzyny. Trzeci instrument jest mobilny. Takie instrumenty są tylko w siedmiu krajach Europy.

Premiera „Epitafium” w Gdańsku została zaplanowana na ten piątek, 18 stycznia. Zabrzmi z wieży kościoła św. Katarzyny o godz. 14.45. Utwór zagra miejska carillonistka Monika Kaźmierczak. To nie koniec. Utwór na cześć P. Adamowicza będą grać również carilloniści w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech i Kanadzie. - Prezydent Adamowicz był bardzo dumny z carillonów. Z własnych środków ufundował dwa dzwony do instrumentów – mówi dr Kwiecień-Długosz.

(pij)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki