Eko Patrol nadal w akcji

18 Styczeń 2019
Poświąteczne drzewka naturalnym nawozem? Tak! Wystawcie choinki pod pergole śmieciowe do piątku, a ich metamorfozy dokona rodzimy ZGK.

Przypominamy: Zakład Gospodarki Komunalnej przez kolejne, styczniowe soboty, odbiera choinki od mieszkańców i zamienia je w zrębki, którymi nawozi ziemię pod miejskimi roślinami. Mieszkańcy również mogą skorzystać z tego naturalnego nawozu i podsypać nim rośliny w ogródkach, jeśli na miejscu zrębkowania choinek pojawią się z własnymi workami foliowymi, a może nawet z własnymi drzewkami.

Akcja rozpoczęła się w minioną sobotę (12 stycznia). Dwa samochody ZGK już od 6.00 zbierały uschnięte iglaki z osiedli w południowo-zachodniej części miasta.

- Zebraliśmy naprawdę dużo. Do 14.00 wszystkie drzewka zamieniliśmy w zrębki na Piast Polanie na Wzgórzach Piastowskich. Podsypaliśmy nimi ziemię na placu rekreacyjnym przy ul. Chełmońskiego. Ale też mieszkańcy zapełnili nimi kilka dużych worków – mówi Agnieszka Miszon z ZGK.

W tę sobotę (19 stycznia) o 6.00 Choinkowy Eko Patrol znów wyruszy na ulice. Tym razem zgodnie z harmonogramem (ramka obok) odbierze choinki m.in. z osiedli Zastalowskiego, Braniborskiego, Raculka, Jędrzychów. Natomiast w związku z żałobą narodową, 19 stycznia nie odbędzie się zapowiadane zrębkowanie drzewek z odzysku w parku przy ul. Partyzantów. Organizatorzy przenieśli je na 26 stycznia.

Za tydzień Eko Patrol przybędzie m.in. na osiedla Pomorskie i Śląskie. I dopiero tu, w skateparku na os. Pomorskim, w godz. 11.00-14.00 odbędzie się recykling choinek. To będzie kolejna okazja dla tych, którzy chcą pozyskać naturalny nawóz dla swoich roślin. Pamiętajcie o foliowych workach! Do skateparku można też przywieźć własne drzewko.

Choinkowy Eko Patrol organizowany jest w Zielonej Górze po raz pierwszy. To w tym roku jedno z działań, które zaplanowano w ramach akcji ekologicznej Eko Choinka. Zebrane od mieszkańców drzewka odegrają tytułową rolę w jej finale, 29 stycznia (wtorek) o 12.00 na deptaku. Tego dnia plac przed ratuszem zamieni się w Leśną Osadę, do której organizatorzy zaproszą dzieci ze szkół i przedszkoli.

(el)

 

DRZEWKO POD PERGOLĄ WYSTAW DO PIĄTKU

ZGK odbiera choinki

19 stycznia (sobota)

* Rejon ograniczony ulicami: Boh. Westerplatte, Chrobrego, Podgórna, Drzewna, Jedności, Reja, Wojska Polskiego

* Rejon ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Wiśniowa, Moniuszki, Konstytucji 3 Maja, Grottgera, Drzewna, Wrocławska, Sienkiewicza, Kukułcza, Kilińskiego

* Rejon ograniczony ulicami: Zjednoczenia, Wojska Polskiego, Boh. Westerplatte, Sulechowska, Źródlana, Batorego

* Osiedle Zastalowskie (rejon ograniczony ulicami: Batorego, Źródlana, Sulechowska, Trasa Północna oraz Batorego ogrodnictwo)

* Jędrzychów

* Osiedle Morelowe (rejon ograniczony ulicami: Sienkiewicza, Wrocławska, Słowackiego, Piwna, Sikorskiego)

* Osiedle Braniborskie (rejon ograniczony ulicami: Wrocławska, Lwowska, Podgórna, Niecała) oraz Osiedle Dolina Zielona (rejon ograniczony ulicami: Zagłoby, Sulechowska, Trasa Północna)

* Raculka oraz rejon Szosy Kisielińskiej

* Osiedla: Kościuszki, Kilińskiego i Słowackie (rejon ograniczony ulicami: Kilińskiego, Kukułcza, Piwna, Słowackiego, Wrocławska).

 

26 stycznia (sobota)

* Rejon ograniczony ulicami: Wrocławska, Lwowska, Podgórna, Szosa Kisielińska, obwodnica, tory kolejowe, Zagłoby, pl. Kolejarza, Chrobrego, pl. Piłsudskiego, Podgórna

* Chynów

* Osiedle Pomorskie i Osiedle Śląskie.