Eko Patrol nadal w akcji

18 Styczeń 2019
Poświąteczne drzewka naturalnym nawozem? Tak! Wystawcie choinki pod pergole śmieciowe do piątku, a ich metamorfozy dokona rodzimy ZGK.

Przypominamy: Zakład Gospodarki Komunalnej przez kolejne, styczniowe soboty, odbiera choinki od mieszkańców i zamienia je w zrębki, którymi nawozi ziemię pod miejskimi roślinami. Mieszkańcy również mogą skorzystać z tego naturalnego nawozu i podsypać nim rośliny w ogródkach, jeśli na miejscu zrębkowania choinek pojawią się z własnymi workami foliowymi, a może nawet z własnymi drzewkami.

Akcja rozpoczęła się w minioną sobotę (12 stycznia). Dwa samochody ZGK już od 6.00 zbierały uschnięte iglaki z osiedli w południowo-zachodniej części miasta.

- Zebraliśmy naprawdę dużo. Do 14.00 wszystkie drzewka zamieniliśmy w zrębki na Piast Polanie na Wzgórzach Piastowskich. Podsypaliśmy nimi ziemię na placu rekreacyjnym przy ul. Chełmońskiego. Ale też mieszkańcy zapełnili nimi kilka dużych worków – mówi Agnieszka Miszon z ZGK.

W tę sobotę (19 stycznia) o 6.00 Choinkowy Eko Patrol znów wyruszy na ulice. Tym razem zgodnie z harmonogramem (ramka obok) odbierze choinki m.in. z osiedli Zastalowskiego, Braniborskiego, Raculka, Jędrzychów. Natomiast w związku z żałobą narodową, 19 stycznia nie odbędzie się zapowiadane zrębkowanie drzewek z odzysku w parku przy ul. Partyzantów. Organizatorzy przenieśli je na 26 stycznia.

Za tydzień Eko Patrol przybędzie m.in. na osiedla Pomorskie i Śląskie. I dopiero tu, w skateparku na os. Pomorskim, w godz. 11.00-14.00 odbędzie się recykling choinek. To będzie kolejna okazja dla tych, którzy chcą pozyskać naturalny nawóz dla swoich roślin. Pamiętajcie o foliowych workach! Do skateparku można też przywieźć własne drzewko.

Choinkowy Eko Patrol organizowany jest w Zielonej Górze po raz pierwszy. To w tym roku jedno z działań, które zaplanowano w ramach akcji ekologicznej Eko Choinka. Zebrane od mieszkańców drzewka odegrają tytułową rolę w jej finale, 29 stycznia (wtorek) o 12.00 na deptaku. Tego dnia plac przed ratuszem zamieni się w Leśną Osadę, do której organizatorzy zaproszą dzieci ze szkół i przedszkoli.

(el)

 

DRZEWKO POD PERGOLĄ WYSTAW DO PIĄTKU

ZGK odbiera choinki

19 stycznia (sobota)

* Rejon ograniczony ulicami: Boh. Westerplatte, Chrobrego, Podgórna, Drzewna, Jedności, Reja, Wojska Polskiego

* Rejon ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Wiśniowa, Moniuszki, Konstytucji 3 Maja, Grottgera, Drzewna, Wrocławska, Sienkiewicza, Kukułcza, Kilińskiego

* Rejon ograniczony ulicami: Zjednoczenia, Wojska Polskiego, Boh. Westerplatte, Sulechowska, Źródlana, Batorego

* Osiedle Zastalowskie (rejon ograniczony ulicami: Batorego, Źródlana, Sulechowska, Trasa Północna oraz Batorego ogrodnictwo)

* Jędrzychów

* Osiedle Morelowe (rejon ograniczony ulicami: Sienkiewicza, Wrocławska, Słowackiego, Piwna, Sikorskiego)

* Osiedle Braniborskie (rejon ograniczony ulicami: Wrocławska, Lwowska, Podgórna, Niecała) oraz Osiedle Dolina Zielona (rejon ograniczony ulicami: Zagłoby, Sulechowska, Trasa Północna)

* Raculka oraz rejon Szosy Kisielińskiej

* Osiedla: Kościuszki, Kilińskiego i Słowackie (rejon ograniczony ulicami: Kilińskiego, Kukułcza, Piwna, Słowackiego, Wrocławska).

 

26 stycznia (sobota)

* Rejon ograniczony ulicami: Wrocławska, Lwowska, Podgórna, Szosa Kisielińska, obwodnica, tory kolejowe, Zagłoby, pl. Kolejarza, Chrobrego, pl. Piłsudskiego, Podgórna

* Chynów

* Osiedle Pomorskie i Osiedle Śląskie.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki