Dwa plany przestrzenne do dyskusji

24 Sierpień 2015
Paradoks! Czy wiecie, że chcąc sosnowy zagajnik zamienić w miejski park, wcześniej trzeba teren wylesić? Tak będzie z obszarem pomiędzy ul. Braci Gierymskich i Francuską. Sprawdź, co urzędnicy planują przy twoim domu.

W tym tygodniu zostały wyłożone do publicznego wglądu dwa projekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przyszłym tygodniu radni będą debatować nad trzema innymi projektami.

A - Plan dotyczący osiedli: Przyjaźni, Malarzy i Cegielnia.

Chodzi o teren ograniczony ulicami: al. Wojska Polskiego, Wyszyńskiego, Łużycką i dawną granicą administracyjną miasta. To projekt, który przewiduje duże zmiany związane m.in. z wylesieniami. To tutaj dochodzi do paradoksalnej sytuacji – by teren zamienić w park, na papierze musi przestać być lasem.

- Krótko mówiąc, teren wyłączamy z normalnych zasad gospodarki leśnej i nadajemy mu funkcję parku. Czyli gwarantujemy, że teren zawsze będzie zielony. Nie będzie podlegał zasadzie, że gdy drzewa osiągają odpowiedni wiek rębny, są wycinane – tłumaczy wiceprezydent Dariusz Lesicki. – O takie zmiany prosili mieszkańcy. Były w tej sprawie również wnioski w budżecie obywatelskim.

Chodzi o teren na tyłach byłego pogotowia opiekuńczego, przy al. Wojska Polskiego, z jednej strony, oraz za SP 18, przy ul. Francuskiej, z drugiej strony. W sumie, tereny parkowe zajmą ok. 1,5 hektara. Natomiast projekt planu przewiduje w sumie wylesienie ok. 9 hektarów lasu, m.in. właśnie pod tereny zielone, drogi, infrastrukturę oraz budownictwo mieszkaniowe.

- Musimy racjonalnie gospodarować. Miasto zainwestowało dużo pieniędzy w budowę dróg, kanalizacji i wodociągów, które nie są w pełni wykorzystywane. Te działki można korzystnie sprzedać bez wielkich nakładów w gotowe instalacje. Nie chcemy jednak zmieniać charakteru osiedla, dlatego nadal dominować tutaj będzie niskie budownictwo jednorodzinne – wyjaśnia wiceprezydent Lesicki.

Na ten cel magistrat chce przeznaczyć ok. 4,5 hektara terenu. – To nie jest teren w jednym kawałku. Działki mieszkaniowe zostaną wytyczone przy trzech ulicach – wyjaśnia Małgorzata Maśko- Horyza, kierownik biura urbanistyki i planowania.

O jakie tereny chodzi? Przy ul. Wyczółkowskiego, po prawej stronie ulicy (jadąc od. al. Wojska Polskiego); luka pomiędzy domami po lewej stronie ul. Malczewskiego (jadąc od al. Wojska Polskiego) i wzdłuż ul. Dunikowskiego od strony os. Cegielnia.

Zmiana czeka też mieszkańców ul. Chełmońskiego, gdzie obecnie znajduje się niezagospodarowany plac. – Na życzenie mieszkańców zmieniliśmy jego przeznaczenie, z usługowego na teren zielony – dodaje M. Maśko- Horyza.

Terminy:

Plan jest wyłożony od poniedziałku, 17 sierpnia, do 7 września. Uwagi można składać do 21 września. Plan można oglądać w urzędzie miasta, ul. Podgórna 22, VIII piętro, pokój 809, w godz. 8.00-14.00. W tym samym miejscu, w pokoju 810, odbędzie się publiczna dyskusja nad projektem, którą zaplanowano 26 sierpnia, godz. 13.00.

B - Plan dotyczący Śródmieścia 10.

Chodzi o teren ograniczony ulicami: Dąbrowskiego, Zamkową, Krakusa, Lisią. Nie obejmuje terenów przy wieżowcach „Małgorzata”.

- To jeden z najbardziej zaniedbanych obszarów w śródmieściu, wymagający w przyszłości rewitalizacji. Dominuje tutaj niska, stara zabudowa dawnego przedmieścia. Będzie więcej terenu pod zabudowę wielorodzinną, zmieni się wysokość dopuszczalnej zabudowy na wybranych działkach – informuje wiceprezydent Lesicki. Przede wszystkim chodzi o wolne tereny na zapleczu ul. Dąbrowskiego i na terenie dawnej mleczarni, przy ul. Lisiej.

- Do tej pory obowiązywała wysokość zabudowy do 18 m, po zmianach wzrośnie do 24 m. Czyli będzie tu można budować domy o wysokości do siedmiu kondygnacji – dodaje M. Maśko- Horyza.

Projekt przewiduje m.in. rezygnację z planowanej drogi dojazdowej pomiędzy ul. Dąbrowskiego i Jelenią, wprowadzenie ciągu pieszo-jezdnego w rejonie ul. Zamkowej, wskazanie głównych przejazdów przez tereny w obrębie ul. Dąbrowskiego.

Terminy:

Plan jest wyłożony od poniedziałku, 17 sierpnia, do 7 września. Uwagi można składać do 21 września. Plan można oglądać w urzędzie miasta, ul. Podgórna 22, VIII piętro, pokój 809, w godz. 8.00-14.00. W tym samym miejscu, w pokoju 810, odbędzie się publiczna dyskusja nad projektem, którą zaplanowano 3 września, godz. 13.00.

PLANOWANIE PRZESTRZENNE RODZAJE KONSULTACJI

1. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to pierwszy krok w konsultacjach społecznych. Prezentowane dzisiaj plany przeszły wcześniej przez tę procedurę.

2 . Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
- To drugi krok w procedurze konsultacji z mieszkańcami. Teraz można sprawdzić efekt prac projektowych – wyjaśnia M. Maśko- Horyza. – Czekamy na opinie mieszkańców dotyczące zaproponowanych rozwiązań. W tym czasie odbywa się publiczna dyskusja, podczas której projektant prezentuje przygotowany projekt. Wszystkie projekty są dostępne w internecie na stronie BIP urzędu. Mieszkańcy mogą składać uwagi na piśmie.

UWAGA! Zgodnie z obowiązującą procedurą, urząd nie wysyła odpowiedzi na złożone uwagi. To prezydent rozstrzyga, czy zostaną uwzględnione. Jeżeli oceni je negatywnie, przedstawiane są radnym, którzy uchwalają MPZP. I to radni ostatecznie decydują, czy uwagi zostaną uwzględnione lub odrzucone.

3. Gdzie składać swoje uwagi i wnioski?
Zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski do wymienionych planów miejscowych. Można je składać na piśmie w urzędzie miasta, ul. Podgórna 22, 65-424 Zielona Góra.

Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

4. Znajdziesz w internecie.
Wszystkie informacje dotyczące planowania przestrzennego znajdziesz w BIP miasta:
Bip.zielonagora.pl
W zakładce „Planowanie przestrzenne”.