Drugie podejście do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

9 luty 2018
- Musieliśmy odwołać pierwszy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Zgłoszone oferty przekroczyły o ok. 20 mln zł nasze możliwości finansowe - poinformował Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego.

Zeszłoroczna próba wyłonienia wykonawcy zielonogórskiego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zakończyła się porażką. Na ogłoszony w czerwcu 2017 r. przetarg wpłynęły tylko dwie oferty. Wartość najtańszej przekroczyła o ok. 20 mln kwotę, którą zamierzała wydać szpitalna spółka.

- Nie było wyjścia, musieliśmy poważnie zweryfikować pierwotne zamierzania, m.in uszczuplić powierzchnię planowanego szpitala o ok. 5 tys. mkw. Głównie powierzchni korytarzowych. Innym poważnym cięciem była rezygnacja z podziemnego parkingu, koszt którego i tak miałby duże problemy z zaliczeniem do grupy tzw. kosztów kwalifikowanych – tłumaczył dziennikarzom prezes Marek Działoszyński.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to z formalnego punktu widzenia rozbudowa już istniejącego szpitala położniczego. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wykonawca tej nowej placówki medycznej zostanie wyłoniony już w marcu tego roku. Prace budowlane ruszyłyby dwa miesiące później. Koniec inwestycji zaplanowano na grudzień 2020 r.

- Tak przewiduje nasz harmonogram. Czy będzie dotrzymany? Wszystko zależy od oferentów i ich ofert przetargowych. Jedno mogę powiedzieć już teraz – nasza szpitalna spółka nie ma żadnych szans na zwiększenie budżetu inwestycji, jesteśmy na granicy finansowych możliwości – podkreślił M. Działoszyński.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze lwią część kosztów chce sfinansować pieniędzmi unijnymi – 56 mln zł. Ok. 12 mln zł da samorząd województwa lubuskiego, ponad 9 mln zł trafi z budżetu państwa. Łączny koszt inwestycji to ok. 90 mln zł.

- Chciałbym podkreślić, że nowe centrum, pomimo finansowych cięć, nie straci nic na swej funkcjonalności. Za trzy lata powinniśmy się wzbogacić o nowy obiekt leczniczy, ze 170 łóżkami, który będzie oferował kompleksową pomoc medyczną chorym matkom, noworodkom i dzieciom do 18. roku życia – przypomniał szef szpitala.

Pytany przez dziennikarzy, jak ocenia pomysły zmiany lokalizacji CZMiD bądź wybudowania zupełnie innego szpitala w mieście, odmówił komentarza.

Już wcześniej swoją dezaprobatę dla pomysłu wstrzymania budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i przeniesienia inwestycji w inne miejsce wyraziła marszałek Elżbieta Anna Polak. Według niej zmiana lokalizacji oznaczałaby wstrzymanie inwestycji o kilka lat. W swoim oświadczeniu nie odniosła się do pomysłu budowy nowego szpitala. - Umowa na dofinansowanie tej inwestycji (Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – red.) została podpisana między szpitalem a marszałkiem w grudniu 2016 r. Było naprawdę dużo czasu na konsultacje, dyskusje i nowe pomysły – podkreśliła pani marszałek.

(pm)