Czterech pacjentów z wirusem

19 Marzec 2020
W minionym tygodniu na zielonogórski oddział zakaźny trafiły trzy kolejne osoby zarażone koronawirusem. „Pacjent zero” wyzdrowiał, ale jeszcze nie wyszedł ze szpitala..

W minioną niedzielę (15 marca) na oddział zakaźny zielonogórskiej lecznicy trafiła młoda kobieta, która niedawno wróciła z Londynu. Na szczęście, pacjentka czuje się dobrze i w opinii lekarzy jej choroba, jak u większości młodych ludzi, przebiega bezobjawowo.

Dwa dni później, we wtorek wieczorem, zielonogórski szpital poinformował, że „pojawiło się światełko w tunelu”. U „pacjenta zero” zdiagnozowano bowiem negatywne wyniki badania (jest zdrowy - red.). – Możemy go uznać za wyleczonego i wypisać do domu – powiedział lek. Jacek Smykał, szef klinicznego oddziału chorób zakaźnych. W środę pacjent miał wyjść ze szpitala, jednak zlecono jeszcze wykonanie dodatkowych badań. 66-letni mieszkaniec Cybinki przebywa na oddziale ponad dwa tygodnie, od 2 marca. Wracał z karnawału w niemieckiej Westfalii rejsowym autobusem. W Świecku prywatnym samochodem dostał się do Cybinki, gdzie źle się poczuł. Miał wysoką gorączkę, kaszlał.

W środę na oddział zakaźny trafiła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 20-letni mężczyzna, który przyjechał ze Szwajcarii. Czuje się dobrze. Chorobę przechodzi łagodnie, ma niewysoką gorączkę. Pochodzi z Poznania, ma rodzinę w Zielonej Górze.

W czwartek na oddział przyjęto czwartego pacjenta. Nie wiadomo skąd przyjechał do szpitala, bo placówka nie informuje, skąd pochodzą osoby przebywające na oddziale zakaźnym z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

– Nie zrobiliśmy tego także w przypadku „pacjenta zero” – tłumaczy Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka prasowa szpitala. - Taka informacja spowodowałaby niepotrzebną panikę w miejscowości X, czy Y.

W tej chwili na oddziale przebywa czterech pacjentów z potwierdzonym koronawirusem (w tym jedna wyleczona), a kilka osób czekało na badania. W całym kraju zachorowało już 325 osób, zmarło 5.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki