Coś poszło nie tak? Fantom da znać!

8 luty 2019
Jak zmierzyć ciśnienie, zrobić zastrzyk, cewnikować – tego wszystkiego studenci pielęgniarstwa będą uczyć się na specjalnych fantomach. A te zareagują na każdy błąd!

W Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej można przećwiczyć różne scenariusze, które mogą wydarzyć się w prawdziwych działaniach służb medycznych. W kilku salach dla studentów dostępne są fantomy, trenażery i symulatory, które odwzorowują szpitalne warunki. Fantomy można zaprogramować tak, by dawały informację zwrotną o zabiegach, które zostały na nich wykonane.

- Zaczynamy od niskiej wierności, czyli od nauki podstawowych procedur medycznych, takich jak iniekcje, cewnikowanie, mierzenie ciśnienia krwi. Przechodzimy później do symulacji średniej wierności, czyli ćwiczeń na fantomach pełnopostaciowych, które są częściowo skomputeryzowane i możemy na nich wykonywać procedury, których nauczyliśmy się wcześniej, ale możemy też ćwiczyć m.in. komunikację w zespole. Na końcu wysoka wierność – symulatory mają odwzorowane w oprogramowaniu algorytmy fizjologii człowieka. Student wykonuje konkretną procedurę, a symulator, w czasie rzeczywistym reaguje jak prawdziwy człowiek – wyjaśniała Agnieszka Żeromska, kierownik MCSM podczas oficjalnego otwarcia centrum.

- Jesteśmy w stanie odtworzyć niemal każdą sytuację kliniczną, z którą na co dzień spotykają się prawdziwi medycy: od obrzęku płuc, po zawał, udar, wypadek... – wymieniał Piotr Rozpędowski, instruktor w MCSM.

Monoprofilowe centrum jest pierwszym etapem projektu, na którego utworzenie Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UZ otrzymał 2,5 mln zł dofinansowania. W przyszłym roku powstanie Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej – na przygotowanie i wyposażenie przeznaczono 12,5 mln zł.

– O fundusze ubiegaliśmy się od jesieni 2016 r. i wreszcie się udało! – nie kryła radości dr hab. Agnieszka Zembroń-Łacny, prof. UZ, dziekan WLNZ. – Techniki symulacji medycznej to absolutny zwrot w metodyce nauczania na kierunkach medycznych - pielęgniarstwie, lekarskim oraz ratownictwie medycznym. Wszystkie te kierunki będą miały zajęcia w centrum.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego sfinansowano z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki