Coraz mniej u nas barier

6 Grudzień 2018
Kolejne miejsca w Zielonej Górze stają się bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Po raz 11. przyznano statuetki obiektom, które wybudowano bez barier architektonicznych.

Co roku, 3 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dlatego właśnie tego dnia rozstrzygnięto konkurs „Zielona Góra bez barier” na najlepiej dostosowane obiekty i przestrzenie publiczne dla osób z niepełnosprawnością. – Wyniki konkursu świadczą o tym, że kolejne obiekty wybudowano z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnością. Ale jeszcze wiele przestrzeni wokół nas wymaga sporo poprawek i naszej uważności. Marzę o takim dniu, kiedy nie będziemy robili już gali, bo barier architektonicznych po prostu nie będzie – mówiła podczas uroczystości w „Domu Harcerza” wiceprezydent Wioleta Haręźlak. - Nasz konkurs nagradza obiekty publiczne, w których zlikwidowano uciążliwości w poruszaniu się oraz przypomina, że takie bariery wciąż w naszym mieście istnieją, chociaż robi się coraz więcej, by rozwiązywać takie problemy.

- Takie konkursy są ważne, ale i bardzo potrzebne. Nie dość, że coś poprawiamy, przystosowujemy, ale też uświadamiamy ludziom, że może być lepiej, że można tak zrobić. Jeśli konserwator zabytków stawia veto, trzeba znaleźć inną ścieżkę, a może tak, a może winda na zewnątrz. Wszystko da się zrobić – dodała Maria Miłuch, przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Zwycięskim obiektem użyteczności publicznej okazało się być Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. - Nie ma u nas progów utrudniających dostęp na każde piętro. Są toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, naprawdę szerokie, z możliwością skorzystania z dogodności techniki. Pracownie też są na tyle duże, żeby osoba niepełnosprawna, na wózku czy o kulach, mogła się swobodnie poruszać – wymieniała Kinga Krutulska, dyrektor MCKiE „Dom Harcerza”.

- Zrobiliśmy wiele zmian, przede wszystkim udoskonaliliśmy podejście dla pacjentów niepełnosprawnych, nie ma zewnętrznych terenów, które muszą pokonywać poprzez schody, jest bezpośrednie wejście do budynku. Mamy cztery toalety dla niepełnosprawnych w dobrym standardzie – opowiadała Halina Halińska, przedstawicielka Specjalistycznego Centrum Medycznego „Klinika Wiśniowa” (także laureat w kategorii obiekt użyteczności publicznej).

W kolejnych kategoriach nagrodzeni zostali: Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego za bloki na os. Śląskim (obiekt mieszkalny), Zielonogórski Ośrodek Kultury filia w Starym Kisielinie (obiekt i przestrzeń zabytkowa), Park Sowińskiego (przestrzeń publiczna) oraz Pracownia Architektoniczna Propago (osoba działająca w zakresie likwidacji barier). Wszystkich uhonorowano pamiątkową statuetką oraz naklejkami, które będą informować, że miejsce jest przyjazne niepełnosprawnym.

(ap)