Co się dzieje w mieście?

5 Lipiec 2019
Sprawdź gdzie możesz pójść w weekend lub inne dni wakacji Przegląd najciekawszych wydarzeń.

FESTIWAL FOLKLORU

Do 7 do 12 lipca będzie trwał Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Oblicza tradycji” Zielona Góra 2019. Na imprezy zaprasza Regionalne Centrum Animacji Kultury. W programie m.in.: w niedzielę, 7 lipca, 11.00 – inauguracja festiwalu w Muzeum Etnograficznym w Ochli, lekcje folkloru, regionalne potrawy przygotowane przez zaproszone zespoły, konkursy. Od poniedziałku do piątku (8-12 lipca), na deptaku przy ratuszu zacznie działać FolkoStrefa. Codziennie od 11.00 będą się w niej odbywać FolkoZabawy z zespołami z różnych krajów, od 11.00 działać też będzie FolkoJarmark - kiermasz sztuki ludowej, promocja rękodzieła i rzemiosła ludowego. Od 12.30, w strefie FolkoRelaksu będą odbywać się warsztaty, animacje plastyczne i konkursy. O 13.00 zaczną się FolkoZabawyz  zespołami lubuskimi. Zawsze o 21.00 będzie startować FolkoGranie z Winiarnią Bachus. O 19.00, w Lubuskim Teatrze będą odbywać się koncerty festiwalowe (8 lipca – Rumunia i Polska, 9 lipca – Słowacja i Ukraina, 10 lipca – Kazachstan i Litwa, 11 lipca – Serbia i Polska). Finał festiwalu zaplanowano na piątek, 12 lipca – o 19.00, w amfiteatrze rozpocznie się Gala Tradycji, koncert galowy zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Oblicza Tradycji”. Goście specjalni: Serbia - Era, Słowacja – Vrstek oraz Cygańskie Teatr Muzyczny Terno. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale na koncert finałowy w amfiteatrze trzeba zarezerwować bilety na abilet.pl. Szczegółowy program na stronie facesoftradition.pl.

ŻUŻLOWY FESTYN DLA JULKI

W niedzielę, 7 lipca, o 16.00, na stadionie przy W69 (wejście od ul. Struga, przy kasach), odbędzie się charytatywny festyn żużlowy dla Julki Sokołowskiej. W zawodach w ramach V rundy Kaczmarek Electric Speedway Cup pojadą żużlowcy Chóragan Riders Zielona Góra i Przyjaciele z Polski. Oprócz 25 biegów amatorów speedwaya zaplanowano mnóstwo atrakcji dla dzieci, będzie m.in: namiot klubowy Chóragan Riders z motocyklami żużlowymi, namiot klubowy Cross Team Zielona Góra z quadem oraz motocyklami crossowymi, namiot klubowy ZKS Zielona Góra z rowerami do speedrowerowego ścigania, dmuchane zjeżdżalnie, fotobudka, grillowanie, zabawy i muzyka. Festyn organizowany jest jako wsparcie dla Julki, która walczy ze złośliwym, nieoperacyjnym guzem pnia mózgu.

POMKNIJ Z HANDBIKE’AMI

Handbike’owcy zapraszają na przejażdżkę po Zielonej Górze! Start w niedzielę, 7 lipca, o 12.00, sprzed Ogrodu Botanicznego. Handbike – tak popularnie nazywany jest rower napędzany siłą mięśni rąk. Świetny sprzęt dla tych, którzy kochają jazdę rowerem, ale nie mogą używać tego tradycyjnego, np. z powodu niepełnosprawności. Zapaleńcy potrafią osiągnąć na tym trójkołowcu niemałe prędkości! Chcesz się przekonać? Weź swój rower, hulajnogę, wózek inwalidzki i ruszaj na przejażdżkę po ścieżkach rowerowych! Trasa będzie miała ok. 20 km.

KONCERTY PROMENADOWE

Filharmonia Zielonogórska zaprasza na letnie koncerty promenadowe, w amfiteatrze przed budynkiem filharmonii. Wstęp na wszystkie jest wolny
Już w ten piątek, 5 lipca, o 19.00 – „Koncert na zakończenie sezonu”. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FZ pod batutą Czesława Grabowskiego. W programie muzyka operetkowa, popularna i filmowa. W niedzielę, 7 lipca, o 16.00 – „Niedzielny koncert kameralny”. Wykonawcy: Muzaprojekt. Program: standardy jazzowe i polska muzyka filmowa. Na kolejne koncerty trzeba zarezerwować czas w sierpniu: w niedzielę, 11 sierpnia, o 16.00 wystąpi Tsigunz Fanfara Avantura, w programie muzyka bałkańska.; w niedzielę, 18 sierpnia, o 16.00 – kwartet smyczkowy Aquila, w programie muzyka amerykańska. W piątek, 23 sierpnia, o 19.00 – Orkiestra Symfoniczna FZ pod batutą Czesława Grabowskiego da koncert symfoniczny, w programie muzyka wiedeńska i popularna.  W neidzielę, 25 sierpnia, o 16.00 wystąpi Trio Reed Connection, w programie m.in. Lelair, Milhaud, Ebert, Mozart.

DOBRE, SMACZNE, BO LUBUSKIE

Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza w niedzielę, 7 lipca w godz. 11.00-17.00 na „Dobre, smaczne, bo lubuskie”. – To wydarzenie, na którym kulinarny pejzaż regionu lubuskiego splata się z barwnym folklorem z bliższego i dalszego świata – informują organizatorzy. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się w Ochli międzynarodowego festiwalu „Oblicza tradycji.” (czytaj też pod hasłem Festiwal Folkloru).

Tradycyjnie więc nie zabraknie konkursu solistów „Śpiewacy w Ochli”, nowością za to będzie konkurs „Muzycy w Ochli.” Na scenie i za stołem zaprezentują się zespoły z Kazachstanu, Litwy, Ukrainy, Rumunii, Słowacji, Serbii i Polski. Wstęp 8 zł od osoby.

ŚWIĘTO MIODU

W niedzielę, 14 lipca, w godz. 11.00-17.00 Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza na „Święto miodu”. - Na imprezie królować będą wszelakie miody, produkty pszczelarskie oraz wino z lokalnych winnic –zapowiadają organizatorzy. - Święto w swym zamierzeniu nawiązuje do tradycyjnej kultury ludowej, także do lubuskiego szlaku wina i miodu, będąc przede wszystkim prezentacją tradycji i teraźniejszości związanej z pszczelarstwem.

Na jeden dzień skansen zamieni się w krainę tańca, muzyki i śpiewu oraz miejsce spotkań miłośników rękodzieła, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, smakoszy regionalnego wina, miodu oraz potraw regionalnych. W programie m.in. pokaz odwirowywania miodu, bartnictwa, ale też przędzenia na kołowrotku i maglowania na tradycyjnym maglu. Będą warsztaty rzeźbiarskie i malarskie, konkursy i zabawy dla dzieci oraz prezentacje artystyczne, wystąpią m.in. Broniszowianki, Kapela Bajer, Trzebiechowanie, Nietkowianki, Etnoprojekt. Wstęp 8 zł od osoby.

FOTOGRAFIA NICZYM OBRAZ

„Wobec malarstwa” Paweł Janczaruk – otwarcie wystawy w środę, 17 lipca, o 17.00, w Górze Mediów (biblioteka im. C. Norwida, al. Wojska Polskiego 9.) To część artystyczna pracy licencjackiej autora, znanego zielonogórskiego fotoreportera, która powstała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W części teoretycznej swojej pracy autor zajmuje się XIX-wiecznymi technikami piktorialnymi. - Fotografie poprzez ich działanie nabierały charakteru jednostkowej kopii przypominając grafikę, akwafortę, gwasz lub akwarelę – tłumaczy P. Janczaruk. I zaprasza do obejrzenia swoich prac, z modelką Anitą Konieczką w roli głównej, stworzonych właśnie przy pomocy techniki piktorialnej.

(dsp)