Co się dzieje w mieście?

5 Lipiec 2019
Sprawdź gdzie możesz pójść w weekend lub inne dni wakacji Przegląd najciekawszych wydarzeń.

FESTIWAL FOLKLORU

Do 7 do 12 lipca będzie trwał Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Oblicza tradycji” Zielona Góra 2019. Na imprezy zaprasza Regionalne Centrum Animacji Kultury. W programie m.in.: w niedzielę, 7 lipca, 11.00 – inauguracja festiwalu w Muzeum Etnograficznym w Ochli, lekcje folkloru, regionalne potrawy przygotowane przez zaproszone zespoły, konkursy. Od poniedziałku do piątku (8-12 lipca), na deptaku przy ratuszu zacznie działać FolkoStrefa. Codziennie od 11.00 będą się w niej odbywać FolkoZabawy z zespołami z różnych krajów, od 11.00 działać też będzie FolkoJarmark - kiermasz sztuki ludowej, promocja rękodzieła i rzemiosła ludowego. Od 12.30, w strefie FolkoRelaksu będą odbywać się warsztaty, animacje plastyczne i konkursy. O 13.00 zaczną się FolkoZabawyz  zespołami lubuskimi. Zawsze o 21.00 będzie startować FolkoGranie z Winiarnią Bachus. O 19.00, w Lubuskim Teatrze będą odbywać się koncerty festiwalowe (8 lipca – Rumunia i Polska, 9 lipca – Słowacja i Ukraina, 10 lipca – Kazachstan i Litwa, 11 lipca – Serbia i Polska). Finał festiwalu zaplanowano na piątek, 12 lipca – o 19.00, w amfiteatrze rozpocznie się Gala Tradycji, koncert galowy zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Oblicza Tradycji”. Goście specjalni: Serbia - Era, Słowacja – Vrstek oraz Cygańskie Teatr Muzyczny Terno. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale na koncert finałowy w amfiteatrze trzeba zarezerwować bilety na abilet.pl. Szczegółowy program na stronie facesoftradition.pl.

ŻUŻLOWY FESTYN DLA JULKI

W niedzielę, 7 lipca, o 16.00, na stadionie przy W69 (wejście od ul. Struga, przy kasach), odbędzie się charytatywny festyn żużlowy dla Julki Sokołowskiej. W zawodach w ramach V rundy Kaczmarek Electric Speedway Cup pojadą żużlowcy Chóragan Riders Zielona Góra i Przyjaciele z Polski. Oprócz 25 biegów amatorów speedwaya zaplanowano mnóstwo atrakcji dla dzieci, będzie m.in: namiot klubowy Chóragan Riders z motocyklami żużlowymi, namiot klubowy Cross Team Zielona Góra z quadem oraz motocyklami crossowymi, namiot klubowy ZKS Zielona Góra z rowerami do speedrowerowego ścigania, dmuchane zjeżdżalnie, fotobudka, grillowanie, zabawy i muzyka. Festyn organizowany jest jako wsparcie dla Julki, która walczy ze złośliwym, nieoperacyjnym guzem pnia mózgu.

POMKNIJ Z HANDBIKE’AMI

Handbike’owcy zapraszają na przejażdżkę po Zielonej Górze! Start w niedzielę, 7 lipca, o 12.00, sprzed Ogrodu Botanicznego. Handbike – tak popularnie nazywany jest rower napędzany siłą mięśni rąk. Świetny sprzęt dla tych, którzy kochają jazdę rowerem, ale nie mogą używać tego tradycyjnego, np. z powodu niepełnosprawności. Zapaleńcy potrafią osiągnąć na tym trójkołowcu niemałe prędkości! Chcesz się przekonać? Weź swój rower, hulajnogę, wózek inwalidzki i ruszaj na przejażdżkę po ścieżkach rowerowych! Trasa będzie miała ok. 20 km.

KONCERTY PROMENADOWE

Filharmonia Zielonogórska zaprasza na letnie koncerty promenadowe, w amfiteatrze przed budynkiem filharmonii. Wstęp na wszystkie jest wolny
Już w ten piątek, 5 lipca, o 19.00 – „Koncert na zakończenie sezonu”. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FZ pod batutą Czesława Grabowskiego. W programie muzyka operetkowa, popularna i filmowa. W niedzielę, 7 lipca, o 16.00 – „Niedzielny koncert kameralny”. Wykonawcy: Muzaprojekt. Program: standardy jazzowe i polska muzyka filmowa. Na kolejne koncerty trzeba zarezerwować czas w sierpniu: w niedzielę, 11 sierpnia, o 16.00 wystąpi Tsigunz Fanfara Avantura, w programie muzyka bałkańska.; w niedzielę, 18 sierpnia, o 16.00 – kwartet smyczkowy Aquila, w programie muzyka amerykańska. W piątek, 23 sierpnia, o 19.00 – Orkiestra Symfoniczna FZ pod batutą Czesława Grabowskiego da koncert symfoniczny, w programie muzyka wiedeńska i popularna.  W neidzielę, 25 sierpnia, o 16.00 wystąpi Trio Reed Connection, w programie m.in. Lelair, Milhaud, Ebert, Mozart.

DOBRE, SMACZNE, BO LUBUSKIE

Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza w niedzielę, 7 lipca w godz. 11.00-17.00 na „Dobre, smaczne, bo lubuskie”. – To wydarzenie, na którym kulinarny pejzaż regionu lubuskiego splata się z barwnym folklorem z bliższego i dalszego świata – informują organizatorzy. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się w Ochli międzynarodowego festiwalu „Oblicza tradycji.” (czytaj też pod hasłem Festiwal Folkloru).

Tradycyjnie więc nie zabraknie konkursu solistów „Śpiewacy w Ochli”, nowością za to będzie konkurs „Muzycy w Ochli.” Na scenie i za stołem zaprezentują się zespoły z Kazachstanu, Litwy, Ukrainy, Rumunii, Słowacji, Serbii i Polski. Wstęp 8 zł od osoby.

ŚWIĘTO MIODU

W niedzielę, 14 lipca, w godz. 11.00-17.00 Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza na „Święto miodu”. - Na imprezie królować będą wszelakie miody, produkty pszczelarskie oraz wino z lokalnych winnic –zapowiadają organizatorzy. - Święto w swym zamierzeniu nawiązuje do tradycyjnej kultury ludowej, także do lubuskiego szlaku wina i miodu, będąc przede wszystkim prezentacją tradycji i teraźniejszości związanej z pszczelarstwem.

Na jeden dzień skansen zamieni się w krainę tańca, muzyki i śpiewu oraz miejsce spotkań miłośników rękodzieła, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, smakoszy regionalnego wina, miodu oraz potraw regionalnych. W programie m.in. pokaz odwirowywania miodu, bartnictwa, ale też przędzenia na kołowrotku i maglowania na tradycyjnym maglu. Będą warsztaty rzeźbiarskie i malarskie, konkursy i zabawy dla dzieci oraz prezentacje artystyczne, wystąpią m.in. Broniszowianki, Kapela Bajer, Trzebiechowanie, Nietkowianki, Etnoprojekt. Wstęp 8 zł od osoby.

FOTOGRAFIA NICZYM OBRAZ

„Wobec malarstwa” Paweł Janczaruk – otwarcie wystawy w środę, 17 lipca, o 17.00, w Górze Mediów (biblioteka im. C. Norwida, al. Wojska Polskiego 9.) To część artystyczna pracy licencjackiej autora, znanego zielonogórskiego fotoreportera, która powstała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W części teoretycznej swojej pracy autor zajmuje się XIX-wiecznymi technikami piktorialnymi. - Fotografie poprzez ich działanie nabierały charakteru jednostkowej kopii przypominając grafikę, akwafortę, gwasz lub akwarelę – tłumaczy P. Janczaruk. I zaprasza do obejrzenia swoich prac, z modelką Anitą Konieczką w roli głównej, stworzonych właśnie przy pomocy techniki piktorialnej.

(dsp)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki