Był klub Wrzos, jest Senior +

18 Kwiecień 2019
W siedzibie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przy ul. Moniuszki działa pierwszy zielonogórski klub Senior +. Uroczystej odsłony wyremontowanej placówki, znanej wcześniej jako Wrzos, dokonał wojewoda lubuski.

Jak jeden mąż w poniedziałkowe przedpołudnie,15 kwietnia, w klubie przy Moniuszki 35 stawiło się blisko 50 seniorów, by nacieszyć się uroczystą chwilą i podziękować za finansowe wsparcie, które placówka otrzymała w ramach rządowego programu „Senior +”, ale także od wojewody lubuskiego, od miasta i dwóch radnych, którzy z tzw. puli radnego dorzucili się na klimatyzację. Dzięki otrzymanym pieniądzom dawny klub seniora Wrzos został pod koniec ub. r. gruntownie wyremontowany. Sala spotkań seniorów i łazienki w budynku przy Moniuszki zmieniły się nie do poznania. Klubowiczów cieszy też nowe wyposażenie, w tym całkiem nowy telewizor, a w perspektywie miły chłodek, gdy nadejdą ciepłe dni. Teraz, jak powiedział Zbigniew Pędziński z PKPS, placówka trzyma europejski poziom. Wdzięczni seniorzy ułożyli więc zwrotki kolejno dedykowane pani minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która na poniedziałek zapowiedziała swój przyjazd, wojewodzie lubuskiemu i prezydentowi Zielonej Góry.

- Dziś w klubie seniora uroczysta chwila, bo pani minister nas odwiedziła... - zaśpiewali przy akompaniamencie akordeonu... bo nie mogli przewidzieć, że w ostatniej chwili minister Elżbietę Rafalską w Warszawie zatrzymają pilne obowiązki.

- Obiecała, że jeszcze do was przyjedzie - przepraszał wojewoda Władysław Dajczak, otwierając placówkę, która zaczęła swoje drugie życie pod egidą rządowego programu. - Kluby seniora to wspaniałe miejsca, które tętnią życiem, seniorzy mogą tu rozwijać swoje pasje. Często je odwiedzam. W województwie lubuskim z pieniędzy rządowych dofinansowanych jest już ponad 750 miejsc - mówił wojewoda, wręczając seniorom na „nowe otwarcie” ekspres do kawy, żeby było przy czym prowadzić klubowe pogaduszki.

- Przyda się. Przychodzę tu cztery razy w tygodniu. Robimy tu ciekawe rzeczy, ale lubię też wspólną kawę, przy której zawsze sobie rozmawiamy. Bo do klubu przychodzimy, żeby być z kimś - mówi pani Regina Plucińska, która po raz pierwszy w klubie pojawiła się w 2011 r.

- Choć mieszkam sama, nie czuję się samotna. Mam rodzinę, a przedpołudnia spędzam z klubowiczami - dopowiada pani Teodozja Dominia, która do klubu przy Moniuszki przychodzi od 12 lat.

Cieszą ich robótki ręczne, zajmuje ogród, w maju wybierają się na wczasy do Rewala, po powrocie czekają na nich wczasy na działkach. Najstarszy senior ma 86 lat. W sumie jest tu ich 50.

- Ale chcemy, by było ich nawet 70. Z programu rządowego „Senior +” można otrzymać dofinansowanie na stworzenie klubu, na jego remont, wyposażenie i działanie, ale też na zwiększenie liczby miejsc w placówce - mówi Z. Pędziński. - W zeszłym roku na klub otrzymaliśmy 91 tys. zł, w tym roku 101 tys. zł. W tym są również środki wojewody i miasta.

Oby seniorzy czuli się w swoim odnowionym klubie jak w drugim domu. Tego życzył najstarszym zielonogórzanom prezydent Janusz Kubicki, który przypomniał:

- To oni stworzyli nasze miasto.

W Lubuskiem działa już 19 placówek dla seniorów dotowanych z programu „Senior +”. Jego celem jest społeczna aktywizacja osób niepracujących w wieku 60 +.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki