„Budowlanka” z książęcym wsparciem

9 Listopad 2018
Uczniowie zdobędą zawód, o który zabiegają pracodawcy, dodatkowo zyskają wiedzę z zakresu historii sztuki. Od 2019 r. w CKZiU ruszy nowy kierunek kształcenia związany z renowacją zabytków. Projekt wspomoże książę Enrique de Villamor.

Do zielonogórskiej „Budowlanki” po kilkuletniej przerwie wraca kierunek technika renowacji elementów architektury. Duże zapotrzebowanie na takich specjalistów, odpowiednie przygotowanie placówki oraz chęć pomocy wyrażona przez Stowarzyszenie dla Tradycji i Kultury Europejskiej APTCE sprawiło, że już od września 2019 r. absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych będą mogli zdobyć nowy zawód. W ciągu pięciu lat kształcenia uczniowie zdobędą niezbędną wiedzę do wykonywania różnorakich renowacji, dodatkowym przedmiotem rozszerzonym będzie historia sztuki. We wtorek podpisano oficjalną umowę o współpracy pomiędzy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zielonej Górze a dyrektorem stowarzyszenia – księciem Enrique de Villamor. – Plusów tej współpracy jest bardzo dużo. Przede wszystkim cieszę się z możliwości kształcenia uczniów również przez specjalistów zza granicy i poznawanie przez nich najnowocześniejszego sprzętu i metod renowacji, które w Europie Zachodniej stoją na najwyższym poziomie – opowiada Małgorzata Ragiel, dyrektor CKZiU nr 1.

W ramach porozumienia zielonogórscy uczniowie pojadą na przynajmniej miesięczne praktyki do Hiszpanii, gdzie zgłębią tajniki renowacji pod okiem tamtejszych specjalistów. Ponadto książę Enrique de Villamor, który jest potomkiem rodu Talleyrandów, ma ambitne plany stworzenia szlaku turystycznego wiodącego od Estonii po Hiszpanię. - W całej Europie jest mnóstwo wspaniałych obiektów historycznych, które nie doczekały się renowacji. Potrzebujemy do tego ludzi. Nasz projekt, jako stowarzyszenia, to budowa szlaku kulturalnego, który pokaże historię europejską od IX do XXI wieku. Co ma z tym wspólnego „Budowlanka” i ratowanie zabytków? Nasz cel nie jest tylko kulturalny, chcemy otworzyć drzwi do współpracy ekonomicznej – tłumaczył podczas podpisania umowy książę.

Obecnie jest wielkie zapotrzebowanie na specjalistów renowacji architektury, więc absolwenci nowego kierunku „Budowlanki” nie będą mogli narzekać na brak pracy. – To kierunek z przyszłością. Wierzę, że za kilka lat wykształcimy doskonałe grono specjalistów, które będzie pracowało przy renowacji lubuskich zabytków – podkreślał Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych.

Podczas podpisywania umowy o współpracy obecny był również hrabia Rio Grande Dom Filipe Folque de Braganca e Bourbon de Mandoca - przewodniczący konstytucyjnej linii dynastycznej królewskiego domu Portugalii. Hrabia jest również członkiem stowarzyszenia prowadzonego przez księcia de Villamor. Podczas swojej wizyty w Zielonej Górze wręczył J. Skorulskiemu, prezesowi stowarzyszenia „Nasze Zatonie”, Rycerski Order św. Sebastiana. – To odznaczenie bardzo ważne dla naszej rodziny. Obecnie propaguje przyjaźń pomiędzy narodami. Myślę, że wręczenie go w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest dodatkowym wyróżnieniem – powiedział hrabia. Inwestycja odrestaurowania ruin pałacu w Zatoniu, o którą zabiegał J. Skorulski, jest bardzo bliska projektom, które realizuje Stowarzyszenie dla Tradycji i Kultury Europejskiej APTCE. Dlatego właśnie na jego ręce został przekazany rycerski order portugalskiej rodziny królewskiej.

(ap)