Biegamy, dźwigamy, podciągamy się

14 Wrzesień 2018
Kolejna społeczna inicjatywa zakończona... trudnym biegiem. Tak można podsumować niedzielne otwarcie toru biegowego na ulicy Chmielnej i II Bieg 4 Żywiołów.

Właśnie w niedzielny ranek z niemałą pompą otwarto tor biegowy. Z pompą, bo wzięło w nim udział 100 biegaczy, którzy po raz pierwszy spróbowali sił w tej nowej w naszym mieście formie rekreacji biegowej.

Z numerem pierwszym wystartowała Emilia Kondrad, jedna z inicjatorek przedsięwzięcia, tuż za nią pobiegł m.in. radny Paweł Wysocki. Oboje zmieścili się w pierwszej dziesiątce najszybszych biegaczy, choć konkurencja była niemała. Wśród mężczyzn triumfował Wojciech Serwa, wśród kobiet - Anita Peron.

Ścieżka nazwana „Przygoda-Wyzwanie” to trasa biegowa wiodąca między ulicą Chmielną i Wrocławską, to na niej rozmieszczono 16 stacji, każda z nich była dodatkowym utrudnieniem.

Projekt budowy toru biegowego zwyciężył w Budżecie Obywatelskim roku 2018. Jego pomysłodawczyniami były wspomniana już E. Kondrad i Paulina Bogucka, wspomagane przez Agnieszkę Opalińską i radnego Pawła Mocnego.

Bieg był świetnie zorganizowaną imprezą. W dodatku miał swój cel charytatywny – zbiórkę pieniędzy na zielonogórskie schronisko dla zwierząt. Zebrano równo 1.300 zł.

Impreza nie odbyłaby się gdyby nie wspaniała praca wolontariuszy oraz pomoc wielu życzliwych firm: Super Sport Pawła Ignaszaka, Pensjonat Fitness & SPA Gregor, Makaton, członków Wataha Rugby Club, Stowarzyszenia Moja Racula działającego pod kierunkiem radnego Tomasza Sroczyńskiego.

Tor wykonała firma Spectra, sprawczynie całego „zamieszania” dziękowały przede wszystkim radnemu Mocnemu, który wspomógł inwestycję, umożliwiając budowę podjazdu (to już jego kolejna pomoc dla mieszkańców tej okolicy – swoim „kieszonkowym” wspomógł też budowę ogrodzenia tutejszych ogrodów działkowych) oraz proboszczowi Mirosławowi Donabidowiczowi. Mocno ściskały też trzech miejskich urzędników: Sebastiana Jagiełowicza, Krzysztofa Sikorę i Jana Rusaka za, jak to określiły, mocne, ekstra wsparcie.

Na udział w biegu zdecydował się także radny Andrzej Brachmański, który statecznym krokiem przebył całą trasę i pokonał prawie wszystkie przeszkody. Choć zajął ostatniej miejsce, to jednak II Bieg 4 Żywiołów został mu przez organizatorki zaliczony.

Tor biegowy to już trzeci pomysł „dziewczyn z Chmielnej”, który dzięki wsparciu mieszkańców zwyciężył w Budżecie Obywatelskim. Wcześniej zainicjowały powstanie placu zabaw i rekreacji dla mieszkańców oraz wymalowanie wielkich murali na zbiornikach wodnych.

(brj)

PODEJMIJ WYZWANIE!

Tor przeszkód „Przygoda-Wyzwanie” przeznaczony jest dla dorosłych, znajduje się przy ul. Chmielnej, w okolicach cmentarza komunalnego. Dojdziemy do niego ścieżką leśną, za blokami lub od strony pensjonatu Gregor. Nie jest ogrodzony, każdy może z niego korzystać, jest też bezpłatny.

Na trasie liczącej ok. 2 km znajdziemy rozmaite belki, kołowrotki, ścianki, drążki... Samo przebieranie nogami w biegu nie wystarczy! Trzeba się jeszcze wspinać, siłować, dźwigać... Wyzwanie dla twardzieli! I twardzielek! Spróbujecie?

(dsp)