Będzie trzeci punkt pobierania wymazów

30 Październik 2020
Choć od tygodnia, zamiast jednego, mamy w Zielonej Górze już dwa punkty pobierania wymazów potrzebnych do wykonania testów na obecność koronawirusa, sytuacja nie wydaje się dużo lepsza. Będzie trzeci – zapowiada NFZ.

- Niby czynny do 14.00, ale dziś ze 40 samochodów odjechało z kwitkiem, bo zabrakło deklaracji – żali się zielonogórzanka, która badanie zamierzała wykonać w punkcie pobrań przy ul. Sulechowskiej. Tydzień temu, 23 bm., zielonogórska poliklinika i lubuski oddział NFZ z pomocą miasta uruchomiły nowy punkt pobrań wymazów. Powstał na parkingu przy hali CRS przy ul. Sulechowskiej 41. Jest czynny siedem dni w tygodniu, w godz. 10.00-14.00. To punkt typu drive thru, dla osób zmotoryzowanych. I wyłącznie dla tych, które posiadają zlecenia wystawione przez lekarza rodzinnego. Świadczenie finansuje NFZ. Przed udaniem się na badanie, należy pobrać i czytelne wypełnić druk zlecenia, który dostępny jest na stronie polikliniki.

- Ja na Sulechowskiej byłam bladym świtem, ale o 7.00 przede mną stało już ponad 20 samochodów – opowiada inna pacjentka.

Waldemar Michałowski, szef miejskiego zarządzania kryzysowego, mimo wszystko widzi plusy.

- Punkt pobrań wymazów otworzyła też Nowa Sól, swój punkt ma już Sulechów, więc napływ do zielonogórskich punktów ludzi spoza miasta powinien być teraz mniejszy – informuje. Jego departament, również departament inwestycji zielonogórskiego magistratu oraz MZK pomagają uruchomić kolejny punkt poboru.

Dziś w Zielonej Górze badanie można wykonać w dwóch miejscach: we wspomnianym już punkcie pobrań przy CRS oraz w szpitalu uniwersyteckim, w budynku Collegium Medicum UZ (nieopodal oddziału chorób zakaźnych). Tu pacjenci posiadający skierowanie od lekarza rodzinnego mogą poddać się badaniu siedem dni w tygodniu, w godz. 10.00-13.00.

Szpital wykonuje też komercyjne wymazy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, tj. badania genetyczne metodą PCR (Collegium Medicum, poniedziałek-piątek, godz. 9.00-10.00) oraz badania oznaczania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które wykazują przebyte zakażenie (budynek przychodni przyszpitalnych – wejście od ul. Podgórnej, pokój nr 3, poniedziałek – piątek, godz. 7.00-13.30).

Wszystko to, jak się okazuje, mało.

- Powstanie trzeci. W przyszłym tygodniu powinien ruszyć punkt przy ul. Wrocławskiej. Będzie można tam wykonać wymaz bezpłatnie, na podstawie zlecenia wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – informuje Joanna Branicka z lubuskiego NFZ. To potwierdzenie deklaracji dyrektora oddziału Piotra Brombera, złożonej przed tygodniem: - Uruchamiamy ten punkt, a jeśli będzie problem i będą kolejki, uruchomimy następny - powiedział 23 bm. w audycji Radia Index.

Punkt na pętli autobusowej przy ul. Wrocławskiej organizuje Diagnostyka Laboratoria Medyczne.

- Wspólnie z miastem, przy jego naprawdę dużym zaangażowaniu, uruchomimy kolejny punkt w mieście. Adresowany głównie do pacjentów ze skierowaniem od lekarza, choć mamy też duże zainteresowanie ze strony osób, które takiego skierowania nie mają i skłonne byłyby zapłacić za badanie. Być może będzie to punkt hybrydowy. Jesteśmy w fazie projektowej, dopinamy formalności - informują w Diagnostyce. - Dzisiaj (29 bm. – dop. el) na ul. Wrocławskiej został ustawiony kontener, ale punkt uruchomimy po Wszystkich Świętych. Którego dnia konkretnie, jeszcze nie wiemy.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki