Agata wprowadzi się do miasta

12 Czerwiec 2017
Rondo Rady Europy, czyli narożnik ul. Sulechowskiej i Trasy Północnej, nieopodal hali CRS. Tutaj powstanie salon meblowy polskiej sieci Agata. Miasto właśnie sprzedało tę działkę za 6,6 mln zł. – Chcemy zacząć działać jak najszybciej – deklaruje inwestor.

To miejsce zmieni się diametralnie. Teraz rośnie tutaj sosnowy, przemysłowy las, który od strony Trasy Północnej zasłania Centrum Rekreacyjno-Sportowe. Zostanie wycięty, a w jego miejsce stanie wielki salon meblowy. Można go tutaj zbudować, bo plan przestrzennego zagospodarowania umożliwia taką działalność.

- Takie przeznaczenie terenu obowiązuje od lat – wiceprezydent Dariusz Lesicki przegląda dokumenty. – Pierwszą decyzję o wylesieniu wydano 28 grudnia 2005 r., czyli jeszcze za prezydentury Bożeny Ronowicz.

Teraz teren kupiła spółka Sigma, która w przetargu wylicytowała cenę 6,6 mln zł za działkę o powierzchni 3,6 hektara.

„Proces realizacji inwestycji rozpocząłby się od razu od nabycia nieruchomości, tak aby zrealizować i oddać obiekty do użytkowania w możliwie najkrótszym terminie” – zadeklarowała spółka.

Co to w praktyce oznacza? – Z ustnych deklaracji wynika, że salon meblowy miałby być gotowy pod koniec przyszłego roku – dodaje D. Lesicki.

Sigma jest pośrednikiem, który działa w imieniu innych przedsiębiorców. Plan zielonogórskiej inwestycji zakłada, że przy rondzie powstanie lokal gastronomiczny typu fast food (nie określono, której sieci) a za nim wielki salon meblowy polskiej sieci Agata. W tej chwili sieć ma w Polsce 21 sklepów. Obiekt w Zielonej Górze będzie gigantem. Według deklaracji inwestora będzie miał 11.870 mkw. powierzchni w dwukondygnacyjnym budynku. Sam front budynku będzie miał 124 m długości.

Tego typu obiekty mają wielką część ekspozycyjną i stosunkowo niewielki sklep, gdzie kupuje się już wybrane modele mebli i akcesoriów. Pracę znajdzie tutaj minimum 100 osób.

Drugi obiekt to fast food. Tutaj pracę znajdzie ok. 40 osób. To niewielki budynek o powierzchni ok. 570 mkw.

Do obydwu obiektów dojazd będzie od strony CRS. Na klientów galerii meblowej czekać będzie 310 miejsc parkingowych i kolejne 30 przy obiekcie gastronomicznym.

Część działki pozostanie niezabudowana i jest traktowana jako rezerwa pod inne inwestycje w obiekty usługowe.

W planach jest też zbudowanie drogi łączącej parking za CRS z Trasą Północną, co ułatwiłoby komunikację w tamtym kierunku.

To wariant optymistyczny. Gdyby jednak spółka zwlekała z inwestycją? – Mamy taki zapis, że inwestycja ma ruszyć w ciągu trzech lat i zakończyć się w ciągu pięciu lat. Kara za niedotrzymanie umowy wynosi 10 proc. wartości działki za każdy rok zwłoki – tłumaczy wiceprezydent Lesicki. – Zakładamy, że takie zapisy nie będą potrzebne. To bardzo atrakcyjne miejsce, zwłaszcza gdy za rok będzie gotowa druga nitka ekspresówki S3.

To nie jedyna nowość, która nas czeka przy rondzie Rady Europy. Od kilku lat magistrat starał się sprzedać działki leżące w Strefie Aktywności Gospodarczej, po drugiej stronie Trasy Północnej. - Wcześniej działkę przy samym rondzie sprzedaliśmy za milion złotych. W tym miejscu stanie salon Mercedesa – dodaje wiceprezydent Lesicki. Pojawią się tam również budynki należące do firm logistycznych.

(tc)