Nie chcą, by przy urnach była tylko jedna strona

12 Maj 2014
- Zwracamy się do wójta Mariusza Zalewskiego z prośbą o wyznaczenie mężów zaufania z naszego komitetu „Jesteśmy na TAK” – zakomunikował senator Stanisław Iwan

Zgodnie z przepisami komitet nie ma prawa skierować swoich mężów zaufania do komisji obwodowych, bo stronami referendum jest wójt i komitet inicjujący referendum. W praktyce oznacza to, że tylko jedna strona, kontroluje przebieg referendum. Nie ma tu miejsca dla zwolenników połączenia.

- Ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji – ubolewał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej senator Stanisław Iwan, szef komitetu i mieszkaniec Łężycy. – Uważamy, że w komisjach powinni też znaleźć się mężowie zaufania z naszego komitetu, którzy reprezentują mieszkańców będących zwolennikami połączenia. Dlatego wystąpiłem z pismem do pana wójta Mariusza Zalewskiego, by to on wyznaczył do komisji naszych przedstawicieli. Ma takie prawo.

Senator powołała się na art. 51 ustawy o referendum lokalnym, który daje wójtowi możliwość wyznaczenia mężów zaufania, którzy czuwają w komisji nad „czystością” głosowania i obliczania wyników referendum.

Skąd te obawy? Czy komitet obawia się manipulacji podczas referendum?

- Nie chcemy żeby mieszkańcy mieli jakiekolwiek wątpliwości – odpowiada radny Mariusz Rosik, który po przystąpieniu do komitetu został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego rady gminy. – Chodzi o transparentność wszystkich działań. Mąż zaufania, reprezentujący zwolenników połączenia, będzie taką osobą, która zagwarantuje uczciwość. I wszyscy będą pewni, że wszystko jest w porządku. Jedna i druga strona.

Pismo trafiło do wójta w poniedziałek.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Połączenie miasta z gminą? Jesteśmy na TAK!

- Popieramy połączenie miasta z gminą. Czynny udział w tym procesie to nasz obowiązek wobec dzieci i wnuków – tak tłumaczył powołanie gminnego komitetu poparcia senator Stanisław Iwan, który mieszka w Łężycy. Już zebrał 57 mieszkańców gminy.

Referendum? Trzeba głosować!

Mieszkasz w gminie, ale jesteś zameldowany w mieście? To nie problem, możesz głosować w referendum. – Wystarczy tylko dopisać się do listy wyborców. To dwie kartki do wypełnienia – namawia senator Stanisław Iwan.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki