Ścianka czeka na chętnych!

1 Marzec 2018
Przesiadka z małego, leciwego auta z dużym przebiegiem do nowiutkiej, przestronnej limuzyny? Nawet takie porównanie, zdaniem wspinaczy, nie oddaje przeskoku, jaki dokonał się w hali MOSiR przy ul. Urszuli. Nowa ścianka, która oficjalnie została już otwarta, daje masę możliwości.

- Tego nie można z niczym porównywać. Możemy się teraz przygotowywać do zawodów, współzawodniczyć z innymi – cieszy się Andrzej Głód z Klubu Wysokogórskiego Zielona Góra. Ścianka powstała za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2016.

- Troszeczkę włożyliśmy w to wysiłku. Udało nam się przekonać ponad 1.100 mieszkańców. Braliśmy udział w wielu sportowych wydarzeniach, podczas których zbieraliśmy podpisy – tłumaczył podczas oficjalnego otwarcia ścianki Dariusz Machniak z KW Zielona Góra. Wstęga została przecięta w minioną sobotę. Gdy opadła czarna kurtyna, oczom przybyłych gości ukazała się ścianka, z której uśmiechali się wspinacze. - Do tej pory mogliśmy się wspinać niemal tylko w formie bulderingu, czyli bez liny. Ta ściana stwarza więcej możliwości. Jest bardzo dobrze zrobiona, wspinanie jest zupełnie inne, dużo fajniejsze – przyznał Sebastian Maćkowiak, który był jednym z pierwszych na nowej ściance. Nowosolanin zwykle na wspinaczkowe treningi jeździł do Wrocławia, teraz będzie miał znacznie bliżej. - Najbardziej brakowało nam treningu wytrzymałości. Ta ścianka jest niska, ale jeżeli będziemy jej drogi przemierzać kilka razy, to wyrobimy sobie wytrzymałość, która później się przydaje w górach – dodał.

Na ściance można trenować wytrzymałość, siłę i odporność psychiczną, czyli wszystko to, co przyda się później w naturze i pozwoli bez przeszkód upajać się górskimi widokami. - Jeżeli bez siły idziemy w skały, to w tym momencie zapominamy o widokach i niewiele zostaje w głowie po takiej wyprawie – wyjaśnił Maćkowiak.

Nowa ścianka jest o połowę większa od poprzedniej o ponad 160 mkw. Jest też wyższa o 1,5 metra. Kosztowała ponad 150 tys. zł. Członkowie Klubu Wysokogórskiego podkreślają, że nie jest przeznaczona tylko dla tych, którzy wspinaczkę traktują jako rywalizację sportową lub jako przygotowanie do wyjścia w prawdziwe góry. - Zapraszamy na zajęcia, będziemy uczyć. Ponadto mile widziane są dzieci, bo mamy zajęcia w sekcji dziecięcej. Można to nazwać również rekreacją. Jest to działalność, która wszechstronnie rozwija ciało. Każdy może spróbować, naprawdę nie trzeba tu specjalnych umiejętności, tylko chęci – zapewnił Machniak. Ścianka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 19.00-21.30.

(mk)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki